Першими кроками «держави у смартфоні» (мобільного додатку«Дія») стануть цифрові документи — водійські права та техпаспорт на автомобіль
Фото:

Прилепа Олександр/УНІАН

Уряд запускає бета-версію мобільного додатку «Дія», який має об’єднати всі електронні послуги держави. І першими нові можливості випробують водії: вони зможуть на смартфоні показувати патрульній поліції цифрові водійські посвідчення та техпаспорт на автомобіль. У тестуванні нового сервісу Мінцифри запрошує взяти участь 20 тисяч водіїв.

hromadske розповідає, як працюватиме додаток та які ще функції з’являться в ньому в 2020 році.

Що таке «Дія»? 

«Дія» — це мобільний додаток, який власники смартфонів зможуть безкоштовно завантажити в магазинах додатків (Google Play або App Store) і встановити на свій пристрій. Поки це можна зробити тільки за персональним посиланням, яке прийде на електронну пошту тим, хто погодився взяти участь у тестуванні. Пізніше він має стати вільним для завантаження.

Фактично «Дія» — це перший крок до «держави у смартфоні», яку під час виборів обіцяв українцям Володимир Зеленський. У додатку з наступного року мають з’являтися усі електронні послуги для українців. Першими стануть цифрові документи — водійські права та техпаспорт на автомобіль. Далі мають запустити електронний студентський квиток, страховку на авто, податковий номер та навіть цифровий паспорт громадянина.

Як взяти участь у тестуванні додатку?

Тестувати додаток запрошують 20 тисяч українців. Для цього потрібно зайти на сайт «Дія» та заповнити відповідну анкету. Для участі в тестуванні потрібно мати смартфон, водійські права та техпаспорт (обов’язково обидва документи), а також користуватися банком, який підтримує BankID. В першій хвилі участь у тестуванні можуть взяти тільки клієнти ПриватБанку та «Монобанку». Учасникам тестування на пошту надійде лист з детальною інструкцією та посиланням на завантаження додатку «Дія».

Чи всі можуть взяти участь у тестуванні?

Права нового зразка, видані після 2013 року, мають 2,5 мільйони водіїв, і їм не треба робити жодних зайвих кроків для того, щоб користуватися сервісом «Дія». Бо в базі є вся оцифрована інформація, включно із фотографією.

Ще приблизно 3,5 мільйони водіїв хоч і мають посвідчення старого зразка, але оформлювали біометричний паспорт. Отже їх оцифроване фото в базі є. Потрібно тільки дати згоду, щоб використати його для додатку «Дія».

А ті водії, у яких немає ні нових прав, ні біометричного паспорта, не зможуть користуватися сервісом взагалі — наявність оцифрованого фото є обов’язковою умовою.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Як працює «Дія»? 

Водіям потрібно ідентифікувати себе в додатку через BankID, а далі він підтягне дані з реєстрів МВС. Права і технічний паспорт матимуть не постійний, а динамічний QR-код, — він генеруватиметься щоразу, як власник його пред’являтиме. Патрульний зможе відсканувати код своїм планшетом і перевірити, чи дійсні такі права чи техпаспорт і кому належать.

Якщо поліцейські вас зупинили в місці, де немає мобільної мережі — вони скористаються планшетами з автономною базою даних.

Чи можна буде не носити з собою документи?

Уряд ще у жовтні ухвалив постанову про застосування електронного посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Водії, які беруть участь у тестуванні, мають оцифровані документи, а патрульні — можливість зчитати дані. Тому ні, паперові чи пластикові права і техпаспорт носити не обов’язково. Поки лише тим, хто тестує «Дію». А з часом усім водіям, які зареєструються в системі. Головне — не забути вдома телефон або ж зарядити його.

Чи безпечно давати свої дані додатку?

У Мінцифрі запевняють, що безпечно. Додаток не буде зберігати інформацію: вона буде автоматично підтягуватися з реєстрів при кожній авторизації. При цьому — кожен користувач має пройти ідентифікацію за допомогою BankID. У онлайн-банкінгу особі надійде сповіщення, де вона має підтвердити авторизацію в застосунку. У цей час дані будуть заново завантажені. 

Надійність та роботу «Дії» остаточно мають перевірити на тестуванні, що триватиме до кінця 2019.

Які є зауваження до роботи додатку «Дія»?

У першій версії застосунку пройти авторизацію зможуть лише користувачі банків, що підтримують BankID. Решті ж слід дочекатися, коли така функція з’явиться у їхній фінустанові. 

Занепокоєння у користувачів є і через захист персональних даних. Зараз у тестувальників запитують, яким банком вони користуються. Надалі — є питання про захист додатку від витоку інформації, адже він матиме зв’язок з усіма державними реєстрами країни.

Які ще послуги мають з’явитися в «Дії»?

У додатку за 2020 рік хочуть запустити близько сотні послуг: презентуватимуть нові можливості мало не кожні два тижні. 

Вже анонсовано запуск сервісу «Є-малятко», який дозволить батькам оформити 10 документів для новонароджених через одну онлайн-заяву. У Мінцифрі обіцяють ще «е-пенсію», зміну місця прописки онлайн, автоматичну перевірку декларацій. 

Хочуть також, щоб людина могла через додаток бачити всю інформацію про себе, яку має держава: нерухомість, сімейний стан тощо. Так само й отримувати сповіщення про зміни у даних. Наприклад, якщо в будинку та компанії змінюють власника. Так в уряді хочуть унеможливити рейдерство.

Поділитись: