Немовля в пологовому будинку в Краматорську (Донецька область), 8 квітня 2016 року
Фото:

УНІАН/Юрій Назаренко

Народження нового життя — річ зворушлива та відповідальна. Часто майбутнім батькам тривожно не лише через саму подію, але й через фінансовий аспект питання. Скільки коштує народити дитину? Точної цифри вам, звісно, ніхто не скаже. Ціни у державних та приватних лікарнях та пологових суттєво відрізняються. Також багато залежить від того де ви живете: у місті-мільйоннику чи у маленькому селі. hromadske все ж вирішило з’ясувати, на які витрати варто орієнтуватися. 

Ми поспілкувались з кількома родинами, в яких нещодавно з’явилися малюки. Вони пройшли цей шлях і готові поділитися враженнями та інформацією про витрачені кошти. 

Перші витрати починаються задовго до пологів. Лікарі радять до 12 тижня вагітності ставати на облік в жіночій консультації. Фахівець, який веде вагітність, направляє майбутню маму на здачу аналізів, ультразвукову діагностику. 

Киянка Анна одразу готувалась народжувати у приватній клініці. Для неї перевага приватної клініки — у можливості замовити комплекс послуг, про які завчасно попереджають. Також у приватній клініці часто дають знижки на пакети ведення вагітності.

«У приватних клініках кращі умови. Але й дорого, тому почали збирати за півроку до пологів», — розповідає жінка. Комерційні прайси справді можуть бути доступними не всім. У столичних клініках вартість пакету стартує від 19 і може сягати 50 тисяч гривень. Тут усе залежить від кількості оплачених послуг, додаткових аналізів чи консультацій лікарів.

Пацієнтка та відвідувач у палаті Перинатального центру Обласної клінічної лікарні в Харкові, 14 листопада 2018 року
Фото:

УНІАН/Андрій Марієнко

Ведення вагітності у державних поліклініках — безкоштовне, але за окремі аналізи та додаткові обстеження доведеться платити. Найчастіше лікарі відправляють робити їх у приватні УЗД-кабінети чи лабораторії. Та все ж це значно дешевше, і ціна за весь період вагітності не перевищить кількох тисяч гривень.

Так було з Іванкою з Заліщиків. Заплатила у підсумку близько 4 тисяч гривень, умовами залишилась задоволена: «Всі послуги у лікаря були безкоштовними. Платили лише за окремі аналізи, перевірку на інфекції, ще щось. У нас в місті немає такої лабораторії, тому возили у Чернівці».

Пологи — найбільш відповідальний момент для батьків. Водночас і найдорожчий. Так, у приватних клініках ціна стартує від 50 тисяч і може перевищувати 110 тисяч гривень, залежно від пакету.  

«По суті це ціна комфорту: окрема палата, доброзичливе ставлення та якісне обладнання. Так, ми заплатили майже 60 тисяч за це все, але така ціна мого спокою», — розповіла дніпрянка Аліна, майже рік тому вона народила близнюків. 

Народжувати у комунальних пологових значно дешевше. Якщо це ваш пологовий за місцем реєстрації — взагалі безкоштовно. Якщо ні — зазвичай потрібно заплатити благодійний внесок, у Києві — приблизно 1500 гривень. Але додатково завжди є витрати на ліки та медичні засоби, які знадобляться під час пологів. Також потрібно завчасно підготувати запас одягу, речей першої необхідності та гігієнічних засобів для малюка і мами.

У Запорізькому обласному перинатальному центрі народилася трійня, 12 грудня 2014 року
Фото:

УНІАН/Олександр Прилепа

У маленьких містах можна вкластися у 1500—3000 гривень. В обласних центрах та великих містах — буде дорожче. Також можна обрати окрему палату для себе, це буде додаткових кількасот гривень на добу. 

Марина з маленького села на Сумщині. Нещодавно у неї народилася донька. Разом з чоловіком вони обрали комунальний пологовий: «Нам довелося витратити трохи більше через дорогу, бо наша родина живе у селі, а їхати треба було в обласний центр. Умови були задовільні, для дитини хотілося кращого». 

В середньому пологи у комунальному закладі обійдуться у 3—13 тис гривень. Умови і ставлення лікарів — індивідуальні у кожному місті, тому тут — як пощастить. 

А чи можливо народити взагалі без грошей? Діані з промислового Маріуполя це майже вдалося. Жінка вела свою вагітність безкоштовно, лише кілька разів заплатила за аналізи (близько 300 гривень за раз). Коли почалися перейми — викликала швидку і з лікарями поїхала народжувати. «Єдине, що у пологовому довелося купувати все самій: ліки, їжу для мами…», — згадує вона.

Якщо ви не схильні до забобонів, мовляв, дитині нічого не можна купувати до народження, бо це погана прикмета, то про перші речі для малюка теж варто подбати заздалегідь. Підгузки, одяг, ліжечко і постільна білизна для нього, візочок-люлька. Якщо ви з машиною, то обов’язково — автокрісло. Усе це потягне ще на тисяч 15-20. Але тут від зайвих витрат батьків часто рятує «спадковість» — коли родичі та знайомі віддають речі, з яких їхні діти вже виросли чи не користуються.

Компенсувати (частково) витрати на народження дитини допоможуть виплати від держави. Зараз це 41 280 гривень. Щоб отримати ці гроші, потрібно оформити в банку карту для виплат. Одноразово на неї виплатять 10 320 гривень, решта суми — щомісяця протягом трьох років по 860 грн на місяць. 

Як бачимо, сума, в яку обійдеться народження залежить від багатьох факторів. Ті, хто народжував у приватних пологових, кажуть, що платили за свій комфорт. Хто обирає муніципальні заклади — покладається на державну медицину та лікарів. У купівлі речей кожен сам обирає їхню кількість і якість. То у скільки ж обійдеться народження вашого малюка? Обирати вам.

Автор: Ілля Колдомасов
Поділитись: