CNN: Європа здатна замінити США у фінансуванні військових потреб України. Але потрібна воля
На думку американських аналітиків, Європа може заповнити порожнечу фінансування України, яку залишили США. Європейські країни мають на це засоби, але невідомо, чи їм вистачить політичної волі.
Про це йдеться у статті видання CNN.
Якщо розглядати це як суто економічне питання, то, за останніми даними Світового банку, ВВП росії становить 2,24 трильйона доларів, водночас ВВП Європейського Союзу — 16,75 трильйона доларів.
На папері це означає, що Європа гіпотетично може протриматися довше, ніж рф, якщо російсько-українська війна стане війною економічного виснаження. Або більш грубо: так, у Європи справді є гроші, щоб закрити «американську порожнечу», пише CNN.
Складність полягає в тому, як це працює політично. ЄС складається з 27 суверенних держав, які мають різну зовнішню політику. Деякі з них є членами НАТО, декому зручно купувати американську зброю та відправляти її в Україну, деякі географічно близькі до росії та бояться, а інші захищені кілометрами територій й десятиліттями насолоджуються економічними відносинами з рф.
А втім, протягом війни європейське мислення еволюціонувало, вважають аналітики. На початку повномасштабного вторгнення роль Брюсселя розумілася як надання фінансової допомоги та приймання біженців, тоді як США займалися зброєю. Тепер ЄС ставиться до оборони серйозніше.
Нещодавно Євросоюз оприлюднив план створення європейської оборонної промисловості, яка в майбутньому могла б конкурувати з американською. Але цей довгостроковий план ще дуже далекий від того, щоб стати реальністю, і вже породжує незручні запитання державам-членам: чи варто гроші ЄС витрачати за межами блоку, де будувати заводи тощо.
Посадовці країн Східної Європи намагаються переконати своїх колег у тому, що безпека України — це те саме, що безпека Європи. Країни, які мають спільні кордони з росією, майже повсюдно поділяють думку, що єдиний спосіб убезпечитися від розширення російської агресії — зробити НАТО настільки сильним, що напад на нього «буде немислимим навіть для володимира путіна».
«Так, Європа може заповнити прогалину, залишену США, і в деяких аспектах намагається це зробити. Але все залежить від того, чи зможуть найбільші союзники України в Європі продовжувати вигравати дискусії», — резюмували аналітики CNN.
Прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо нещодавно заявив, що є «відкритість, принаймні з нашого боку», до нових шляхів фінансування України, і додав, що Європа не може «чекати, поки США щось вирішать».
Що з коштами від США?
У США підготували законопроєкт, який передбачає виділення Україні допомоги на 60 млрд доларів. Наразі цей законопроєкт уже схвалений у Сенаті — верхній палаті Конгресу США. Для того, щоб він потрапив на підпис президенту Джо Байдену, документ іще має пройти нижню палату Конгресу — Палату представників. Більшість у цій палаті становлять республіканці, які протистоять ухваленню нової допомоги Україні.
Цей законопроєкт Сенату запропонували після того, як республіканці 7 лютого заблокували ширшу пропозицію, що містила допомогу Ізраїлю, Україні й Тайваню та водночас передбачала зміни в захисті американського кордону та міграційній політиці. Документ був компромісом двох партій після місяців дискусій. Проте він майже одразу зіткнувся з різкою опозицією з боку республіканців у Палаті представників.
Нині республіканці також працюють над розробкою власного пакета допомоги Україні. Зокрема, туди можуть внести пункт про заблоковані російські активи.
- Поділитися: