Де взяти кошти на альтернативну енергетику

Watch on YouTube

У 2017 році українські компанії ввели в експлуатацію майже вдвічі більше нових потужностей відновлюваної енергетики в порівнянні з 2016—м. Про це свідчать дані Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Найпоширеніші — сонячні електростанції, їх 82%. При чому дедалі частіше їх установлюють за рахунок кредитів. Кількість банків, які готові фінансувати таких позичальників, постійно зростає — ключових гравців уже близько десяти.

Скільки коштує кредит

«Середній профіль клієнта — це станція на 5 МВт. Вартість такого проекту складає близько 4 мільйонів євро. Із цієї суми банк зазвичай фінансує близько 70%», — розповідає директор департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозабезпечення Укргазбанку Родіон Морозов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Я вмикаю усі навички політичної боротьби, шукаючи гроші на довкілля» — міністр екології

Друге і третє місця ділять між собою вітрові та гідроелектростанціі. Проекти вітрової енергетики дещо масштабніші — в середньому від 70 МВт, тому і фінансування тут значно більше й сягає десятків мільйонів євро.

«Але є проекти будівництва гідроелектростанцій і в малому та середньому бізнесі. Компанії купують в Європі турбіни, яким п'ять — сім років, за 10 — 20% їхньої вартості. І встановлюють у себе невеликі гідроелектростанції по 4 МВт», — розповідає Родіон Морозов. Здебільшого такі станції будують у західних областях України.

Сонячна електростанція «Щирець-1» у Львівській області, 10 травня 2018 року. У селищі Щирець 10 травня почала роботу сонячна електростанція потужністю 2 МВт. На ділянці площею 3, 34 га встановили 6400 сонячних панелей JAsolar, інвертори Huawei і комплексну трансформаторну підстанцію українського виробництва. Передбачається, що станція генеруватиме близько 2,169 млн кВт-год електроенергії на рік Фото: УНІАН

Проекти з альтернативної енергетики мають довгий термін окупності, тому кредити видають на шість — сім років. Це максимальний термін, на який українські банки готові позичити кошти. Обов'язковою умовою є перший внесок. У середньому це 10 — 30% необхідної суми.

«Убудь-якому інвестиційному проекті інвестор має чимось ризикувати. Якщо він не ризикує, то не вірить у проект», — пояснює Родіон Морозов.

Для залучення клієнтів банки згодні підлаштовуватися. Приміром, якщо банк видає кредит на встановлення сонячних панелей, то максимальний платіж позичальник сплачуватиме влітку, мінімальний — узимку. Для великих проектів з вітрової енергетики банки готові проводити індивідуальні дослідження, щоб з'ясувати, в які періоди потужність станцій максимальна. Такі дані дозволяють  встановлювати для компаній індивідуальні графіки погашення кредитів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як заробити на «зеленому тарифі»? RE:ФОРМА

Проте довгострокові кредити в банках — недешеве задоволення. Вартість кредиту в гривні може сягати 19 — 20% річних. Тобто при сумі кредиту в 1 мільйон гривень, позичальник за сім років поверне банку майже 1,7 мільйонів. За словами банкірів, зазвичай позичальники оформлюють кредит на максимальний термін, але виплачують його набагато швидше. Крім того, є декілька варіантів здешевлення фінансування.

Наприклад, завдяки тому, що «зелений» тариф прив'язаний до євро, банк має можливість кредитувати компанії в цій валюті. В Укргазбанку пояснюють, що це дозволяє пропонувати позичальникам досить низькі ставки — близько 6 — 7% в євро, та зменшити терміни окупності проекту.

Сонячна електростанція «Щирець-1» у Львівській області, 10 травня 2018 року Фото: УНІАН

Приватний сектор

Проте альтернативна енергетика цікава не лише бізнесу. Дедалі частіше за кредитами на встановлення сонячних панелей звертаються приватні особи.

«Ми бачимо, як ринок зростає. Якщо у 2016 році на українському ринку продали 600 сонячних панелей, то у 2017 році в чотири рази більше — 1600 панелей. За нашими оцінками, близько 20% панелей купують за кредитні кошти», — розповідає директорка департаменту роздрібного бізнесу Ощадбанку Валерія Малахова.

Кредити у валюті для населення заборонені законом, отож, щоб не переплачувати, приватні інвестори позичають лише половину необхідної суми. Якщо середня вартість приватного проекту близько 1 мільйона гривень, кредит оформлюють на 500 тисяч під ті самі 19 — 20% річних, як і для бізнесу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Енергія сонця: електростанція у власній оселі — Бізнес-план

«Завдяки тому, що інвестор має право продати надлишок електроенергії державі, сонячні панелі окупаються швидко», — каже Валерія Малахова.

До того ж, саме для населення існують партнерські програми, коли імпортери обладнання власним коштом компенсують частину вартості кредиту. У такий ситуації в плюсі і позичальник, який отримає дешеву позику, і продавець обладнання, що збільшить продажі продукції.

«Розмір компенсації залежить від терміну кредитування і від власного внеску. У нас є партнерські програми, за якими кредит строком до трьох років при власному внеску в 50% можна отримати під нульову відсоткову ставку», — наводить приклад Родіон Морозов.