Діаграма з результатами децентралізації на моніторі під час засідання Кабміну, Київ, 23 січня 2019 року
Фото:

Мусієнко Владислав/POOL/УНІАН

Що ближче до кінця року, то більше децентралізації. Спершу стартували виборчі процеси в громадах, в яких відбудуться вибори 22 та 29 грудня. Потім на з’їзді «Слуги народу» її новообраний лідер Олександр Корнієнко заявив, що партія братиме участь у цих виборах, а реформа децентралізації має завершитися в 2020 році. hromadske пояснює, на якому етапі реформа і що потрібно зробити для її завершення.
1

Де та коли обиратимуть керівництво громад у 2019 році?

22 та 29 грудня відбудуться перші вибори в 92 об’єднаних територіальних громадах (далі — ОТГ). Керівництво 86 із них обиратимуть напередодні католицького різдва. Ще 6 підуть на вибори в останню неділю року.

Найбільше громад, які підуть на перші вибори, — в Закарпатській (9 громад), Рівненській (9 громад), Дніпропетровській (8 громад) та Запорізькій областях (9 громад). Натомість в Черкаській області взагалі жодна громада не йде на вибори, а в Львівській, Луганській, Сумській, Житомирській та Донецькій областях вибори відбудуться тільки в одній громаді.

Крім перших виборів, довибори відбудуться ще в 40 громадах.

2

Чому об’єднуються громади?

Головна ідея децентралізації — максимальне делегування повноважень на місця. А щоб було за що ці повноваження виконувати, уряд в 2014 провів фінансову децентралізацію, віддавши об’єднаним територіальним громадам частину загальнодержавних податків та перевівши їх на прямі відносини з державним бюджетом. Після цього ОТГ отримали можливість самостійно формувати власні бюджети і не залежати від волі районних та обласних адміністрацій.

Завдяки децентралізації власні доходи місцевих бюджетів за 5 років зросли на 200 мільярдів гривень: з 67 мільярдів в 2014 до 267 мільярдів гривень у 2019 році.

Також уряд за 5 років витратив більше 60 мільярдів на субвенції та підтримку Державного фонду регіонального розвитку. За ці гроші в регіонах будували та ремонтували дороги, школи, лікарні та амбулаторії, спортивні майданчики, купували необхідне обладнання чи техніку.

3

Чи далеко ще до завершення децентралізації?

За 5 років децентралізації об’єдналися чи приєдналися до вже створених ОТГ 4572 громади. Це майже 42% від усіх територіальних громад.

Аби місцеві вибори восени 2020 відбулися за новою системою, коли виборці обиратимуть керівництво громади, а не сіл чи селищ, урядові та Мінрегіону за 9 місяців необхідно переконати об’єднатися більше ніж 6 тисяч міських, селищних та сільських громад.

4

Чому децентралізація буксує?

Процес сповільнювали обласні ради, які все ще мають право затверджувати та переглядати перспективні плани формування громад області. Рекордсменом стала Закарпатська облрада, яка тільки у вересні, на 6 році реформи, затвердила перспективний план ОТГ області.

Аби уникнути подібних проблем в майбутньому, Кабмін розробив і вніс до Верховної Ради законопроєкт, за яким уряд затверджуватиме розроблені обласними адміністраціями перспективні плани. Народні депутати підтримали документ в першому читанні і відправили на підготовку до другого читання за скороченою процедурою.

Інший камінь спотикання — голови міських, селищних та сільських рад, які не бажають об’єднуватися. Причини різні: страх перед змінами, небажання втрачати владу, неготовність іти на поступки сусідам. Все це підігрівається на рівні районних адміністрацій, сенс існування яких втрачається за умови 100% децентралізації.

Окремо питання до Центральної виборчої комісії, яка не змогла призначити дату виборів в 23 об’єднаних громадах, через що вони наступного року не зможуть отримати фінансову автономію, навіть якщо такі вибори відбудуться.

5

Які виклики стоять перед урядом?

Головний виклик перед Кабміном Гончарука — до жовтня 2020 року завершити реформу децентралізації. Єдиний спосіб це зробити — ухвалити новий адміністративно-територіальний устрій і прийняти його в парламенті як закон, вважає директор з питань науки та розвитку «Інституту громадянського суспільства» Анатолій Ткачук. На його думку, період для добровільного об’єднання закінчився, і єдиний спосіб піти на місцеві вибори в 2020 році за новою системою — це примусово об’єднати громади, які досі цього не зробили.

При цьому текст нового закону може бути максимально простий і складатися з 24 пунктів — по одному на кожну область, де буде виписаний перелік нових районів та громад, що входять до їхнього складу.

Поділитись: