ENRU

Депутат проти підлітка: як в селі на Київщині «судили» неповнолітнього активіста

У селі Гатне зібрали комісію, щоб розібратися, хто правий: районний депутат, який погрожував неповнолітньому активісту за критичний пост у Facebook чи підліток, що критикує його в мережі. Думки селян розійшлися. Хтось виправдовував учинок депутата, хтось — заступився за хлопця. Як це було, розповідає Громадське.

Гатненська сільська рада. О другій пополудні на вулицю перед будівлею виносять стіл. Молода дівчина накриває його цератою з вишиваними візерунками, налаштовує апаратуру та мікрофони. За годину тут має засідати виїзна комісія з питань регламенту та депутатської етики Києво-Святошинської районної ради. Зустріч особисто ініціював районний депутат Олександр Паламарчук.

Із чого все почалося

16-річний Сергій Чагаров — активіст громадського руху «Чесно». Агресію депутата спричинив допис юнака у Facebook:

«Я написав про те, що він їздить закордон з громадянкою Російської Федерації під час війни. Там не було жодних образ на адресу його дружини. Лише констатація факту. Я написав: якщо він депутат, його дружина має відмовитися від російського громадянства. Про непосадову особу зараз я б таке ніколи не написав. Тим більше, я зачіпав іще гроші, за які він їздить за кордон. Декларація підтвердила, що він злидень. Реакція Паламарчука була через дружину», — розповів Сергій Громадському.

Тиждень тому, 13 липня, під час засідання сільської ради Гатного депутат Києво-Святошинської райради Олександр Паламарчук («БПП») підійшов до хлопця, який сидів на стільці, ухопив за вухо та підняв з місця. Почав кричати та трясти його за шию. Підліток вигукнув: «Свободу слова ніхто не відміняв». Відтак почалася штовханина. Паламарчук попередив хлопця: якщо він продовжуватиме писати подібні дописи і згадувати його дружину, то «буде битий».

Депутат Києво-Святошинської райради Олександр Паламарчук (другий ліворуч) та 16-річний активіст громадського руху «Чесно» Сергій Чагаров (ліворуч) час засідання сільської ради Гатного screenshot з відео Гатне Інфо

Майже одразу після події у київській організації «Блоку Петра Порошенка», до якої належав Паламарчук, заявили: «Партія обурена вчинком депутата, який дозволив собі агресивні дії щодо неповнолітнього активіста. Після внутрішнього розслідування ухвалили рішення виключити Паламарчука з лав партії».

Громадська діяльність хлопця почалася з акцій проти будівництва житлового комплексу «Озерний гай Гатне», яке ведеться забудовником «Інтергал-Буд». Компанія належить екс-регіоналові і нинішньому «відродженцю» Володимиру Зубику.

«Мені було цікаво, як сільська рада передала земельну ділянку в оренду, скільки коштів заплатили за всі роки, але сільрада та Прокуратура неодноразово відмовляла мені у наданні інформації через те, що я неповнолітній, за що Уповноважений ВРУ з прав людини складав адміністративні протокол», — розповідає Сергій.

Згодом він домігся, щоб прокуратура Київської області таки порушила справу про незаконно відібрані у громади Гатненською селищною владою 48 га землі, які віддали під забудову.

«Народний суд»

На засідання «з етики» хлопець вирішив не приходити. Він пояснив Громадському, що не хоче бути знову присоромленим на все село районним депутатом, мовляв, захід — це «відбілення Паламарчука».

На паркані біля входу до сільради вивісили плакат: «Депутат Паламарчук, не чіпай дітей». Почали збиратися люди. Першими прийшли місцеві активісти, які підтримують хлопця.

«Щойно це сталося, ми взяли Сергія та поїхали в поліцію писати заяву. На жаль, його батьки відмовилися нам допомогти. На основі заяви відкрите кримінальне впровадження — нанесення легких тілесних ушкоджень. Узагалі, ситуація кричуща і не в однім отім селі. Те, що це виповзло назовні — верхівка айсбергу. Це засвідчує рівень інтелекту місцевих депутатів», — каже Павло Демченко, голова громадського об’єднання жителів-забудовників та землевласників селища Гатне.

Поки ми розмовляємо на подвір'ї сільради, де вже поставили крісла для гостей, депутатів та громади, поволі збираються люди. Літня жінка, побачивши плакат на паркані, починає галасувати: «Толку з того відео. Ви бачили ту дитину? Хлопчик же больний і неадекватний. Це зроблене спеціально, наш депутат дуже хороший мужчина. Його підставили конкуренти».

На подвір'ї сільради почали збиратися люди Фото: Євгеній Даценко/Громадське

Чоловік поряд заступається за підлітка:

— Ви що лікарка, що ставите йому діагноз? З чого ви взяли, що він хворий?

— А шо нє? Здорова дитина б таке зробила?

— Що саме?

— Написала б про депутата гадості!

— Так що він зробив? Розповів, як депутат зі своєю дружиню на Мальдіви літає? Або на чартерах над Броварами, на Лексусах їздить, не маючи на це законних доходів?..

— Так, він має право. Він же не скриває того, — відповідає жінка і відходить убік.

Попереду сперечаються інші мешканці.

— Дитина проявила свою позицію. А ваша подруга каже, що він хворий і дурак. Я після її слів можу сказати, що вона дура! — кричить чоловік.

— Не грузіть мене. Я знаю ту родину. Я знаю то, шо ви не знаєте.

— Ота ваша жінка, яка назвала хлопця хворим, привикла рабом бути, ним і лишається.

Хтось прийшов підтримати депутата Паламарчука, інші — обурені його поведінкою щодо хлопця Фото: Євгеній Даценко/ГромадськеСеред них і сам Паламарчук (ліворуч) Фото: Євгеній Даценко/Громадське

Уже біля сцени жінки розгортають плакати: «Паламарчук — наш депутат», «Саша, тримайся, ми з тобою», «Паламарчук, громада за тебе».

Колишня вчителька депутата вигукує: «Уже років сім Саша допомагає школі: дає 5-6 номінацій дітям. За краще навчання, за активність у школі, кращого спортсмена. Шестеро дітей щороку отримують по 500 гривень у кінці року за те, що гарно працюють протягом року. Берези з нами садив. Я розумію, що Саша погарячився. Але ви кажете, що дитині 16 років, і замість того, щоб щось добротне робити, він відео знімає і у фейсбуці пише. От де він був, коли ми дерева садили?».

Біля сцени жінки з плакатами «за Паламарчука» Фото: Олександра Чернова/Громадське

Вибачитися на все село

Під оплески присутніх, а у дворі вже зібралися понад сотня людей, на майданчик виходить Олександр Паламарчук. Починає із вибачень:

«Я дякую, що більшість з вас прийшли мене підтримати. Я хотів би вибачитися перед вами, ви довірили мені таку ношу — депутата районної ради, а я в той день повів себе негідно. Хотів би вибачитися перед Сергієм. Я не мав права проявити силу до слабшої за себе людини. Цим вчинком я проявив свою слабкість. Я буду надалі працювати на розвиток нашого села. Разом з ним, якщо він не проти».

Далі до мікрофона підходили представники громади, місцеві журналісти та блогери, учителі, лікарі й громадські діячі, політики й депутати. Серед присутніх з’явилися представники «Нацкорпусу», «Правого сектору», руху «Чесно», які приїхали підтримати неповнолітнього активіста.

Серед присутніх з'явилися представники «Нацкорпусу», які приїхали підтримати неповнолітнього активіста Фото: Євгеній Даценко/Громадське

Кілька чоловіків викликали депутата помірятися силою. Паламарчук підводився з місця та знову сідав. Люди вигукували, що депутат образив дитину, тому має скласти мандат. Після кожної такої репліки гучно обурювалася група підтримки Паламарчука.

Нарешті до мікрофона підійшов батько Сергія Чагарова.

«Це все добре. Але йому рано цим займатися. Йому ще не вистачає освіти».

Фраза спровокувала оплески одних і гнів інших: «Який ти батько? Сина свого здав, продався депутату. Ця дитина — майбутнє села. А ти хто?».

Згодом хлопець написав на своїй сторінці: «Батько разом зі мною та мамою спільно не проживає. На мою думку, на виступ батька, його брата та моєї тітки вплинула вчорашня зустріч з Паламарчуком. Олександр приїхав на своєму Лексусі під двір мого батька та розмовляв з ним».

Засідання тривало майже півтори години. Члени комісії пообіцяли протягом кількох днів опублікувати їхнє рішення на сайті Гатненської сільради. Плакати згорнули. Учасники пішли до виходу, сварячись та погрожуючи одне одному. За депутатом двигнули кремезні охоронці, поки він сідав до автівки, вони затуляли спинами камери.

«У дитини тут майбутнє. У дитини, яку хапають за шию отакі упирі, як ваш депутат. Це ненормально, що ми сьогодні побачили. Гидко, що є така громада, є такі села, що продаються», — кричала жінка вслід депутатській машині, яка швидко віддалялася.

До мікрофона підходили представники громади, місцеві журналісти та блогери, учителі, лікарі й громадські діячі, політики й депутати Фото: Євгеній Даценко/Громадське

Підписуйтесь на наш канал в Telegram