Депутат Шахов пропонує встановити вимоги для систем оповіщення, які вигідні для пов'язаної з ним компанії

Народний депутат Сергій Шахов та радник на громадських засадах, секретар депутатського об'єднання Микола Самбожук під час розширеного засідання у Верховній Раді України
Народний депутат Сергій Шахов та радник на громадських засадах, секретар депутатського об'єднання Микола Самбожук під час розширеного засідання у Верховній Раді Україниgolos / Сергій Ковальчук

Народний депутат від групи «Довіра» Сергій Шахов пропонує внести зміни до наказу МВС, у якому прописані технічні вимоги для систем оповіщення. Політик пропонує встановити такі вимоги, які можуть бути вигідні для пов'язаної з ним компанії.

Про це йдеться в матеріалі hromadske «російський слід депутатського об'єднання Шахова: як нардеп хоче монополізувати ринок систем оповіщення».

Так, хоча депутат зараз за межами України й перебуває у розшуку, він намагається впровадити в Україні нові системи оповіщення. Політик пропонує купувати продукцію західного виробництва компаній Telegrafia та Digitex.

Дистриб'ютором останньої в Україні є компанія «Укрзалізничавтоматика». hromadske з'ясувало, що із цією компанією через інших людей пов'язаний радник Шахова Микола Самбожук.

Згідно з протоколом закритого засідання депутатського об’єднання, який опинився в розпорядженні hromadske, Шахов пропонує внести зміни до наказу МВС, у якому прописані технічні вимоги для систем оповіщення. Значна частина доповнень від Шахова резонує з характеристиками продукції компанії, у якої купує обладнання «Укрзалізничавтоматика».

Таблиця вимог, які пропонує запровадити Шахов

Депутат також надсилає звернення до Державної аудитслужби, які призводять до розслідування нецільового використання бюджетних коштів посадовцями, які причетні до закупівель обладнання у фірм-конкурентів «Укрзалізничавтоматики».

Конфлікт інтересів?

Ми запитали в Центрі протидії корупції, чи немає ознак того, що нардеп використовує свій мандат і просуває близьку йому компанію.

«Ми вбачаємо ознаки конфлікту інтересів. Виглядає так, що через бізнес-партнерів компанія пов’язана з радником народного депутата, і сам депутат може мати власний інтерес у тому, щоб саме вона використовувалась для надання цих послуг. Проте фактично конфлікт інтересів має встановити НАЗК. До того ж сама компанія не зовсім успішна фінансово: у 2022 році вона не отримала жодних доходів від реалізації свого продукту», — зазначає керівниця аналітичного департаменту Центру протидії корупції Антоніна Волкотруб.

Юрист і голова ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик нам пояснив, що якщо такі вимоги схвалять, фактично це може призвести до монополізації сфери систем оповіщення.

Він зазначив, що антиконкурентні дії органів влади та ухвалення будь-яких рішень, які призвели б чи можуть призвести до усунення конкуренції, є підставою для перевірки Антимонопольним комітетом.

«Отже, народний депутат Сергій Шахов може використовувати свій депутатський мандат та інструмент депутатських звернень для просування інтересів приватної компанії, з якою пов’язана людина з оточення нардепа», — резюмував Миткалик.