Депутати ухвалили законопроєкт про трансформацію «Укроборонпрому». Що він передбачає?

Верховна Рада в другому читанні та в цілому ухвалила законопроєкт щодо перетворення Державного концерну «Укроборонпром» на акціонерне товариство. У концерні кажуть, ця трансформація дозволить на всіх рівнях оздоровити підприємства, які входять до «Укроборонпрому».

За відповідний законопроєкт № 3822 проголосували 256 народних депутатів.

Зокрема, він визначає особливості правового, економічного та організаційного регулювання перетворення «Укроборонпрому» на АТ, державних унітарних підприємств (зокрема казенних підприємств, що входять до складу «Укроборонпрому»), ㅡ на господарські товариства.

В «Укроборонпромі» зазначають, що господарські товариства є гнучкішими за своєю організаційно-правовою формою. Водночас єдиним власником (акціонером) перетворених підприємств державного ОПК буде держава в особі Кабінету Міністрів.

Окрім того, усі новостворені товариства будуть згруповані в науково-виробничі об’єднання за галузевим принципом: бронетехніка, радарні системи, високоточне озброєння та боєприпаси, морські системи, авіаремонт та спецекспортери.

Законопроєкт також запроваджує модель корпоративного управління на перетворених підприємствах-учасниках «Укроборонпрому», яка має убезпечити їх від корупційних ризиків, конфлікту інтересів та прямого політичного впливу. Новостворені товариства зможуть залучати прямі інвестиції, щоб виготовляти сучасні зразки озброєння та військової техніки.

Після перетворення на акціонерне товариство сам «Укроборонпром» виконуватиме роль корпоративного центру, 100% його акцій будуть належати державі.

«Укроборонпром» також візьме на себе лідерство в усіх організаційних перетвореннях підприємств-учасників, а згодом і в залученні інвестицій.

«Загалом вертикально інтегрована модель управління дозволить посилити обороноздатність України, структурно перезавантаживши 118 розрізнених підприємств Укроборонпрому, 21 із яких розташований на тимчасово окупованих Росією територіях», ㅡ кажуть там.

В «Укроборонпромі» також зазначають, що всі гроші від реалізації надлишкового та непрофільного майна будуть направляти тільки на потреби перетворених підприємств, їх не зможуть вивести з галузі.

Раніше законопроєкт № 3822 став предметом активного обговорення серед політиків та експертів, викликавши купу критики. Наприклад, головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України заявляло, що можливість після перетворення «Укроборонпрому» передавати акції може загрожувати приватизації підприємств «Укроборонпрому». Всього тоді за висновками науково-експертного управління до законопроєкту висунули 12 зауважень.

Водночас депутат від «Батьківщини» Валентин Наливайченко під час виступу в Раді прирівнював цей закон до дерибану.

Однак сам гендиректор «Укроборонпрому» Юрій Гусєв нам зазначав, що це маніпуляція.

«Дійсно передбачено, що для залучення інвесторів, для реалізації спільних проєктів, до 25% може бути відчужено за рішенням уряду для реалізації тих чи інших завдань. Це шлях до можливого залучення інвестицій за окремими проєктами. Все інше ㅡ маніпуляція», ㅡ зазначав Гусєв.

Гендиректор зазначав, що попри те, що сам концерн є прибутковим, загальний борг підприємств «Укроборонпрому» сягнув 14 мільярдів гривень.