Міфи, маніпуляції та критика: що розповів гендиректор «Укроборонпрому» про трансформацію концерну

Генеральний директор державного концерну «Укроборонпром» Юрій Гусєв в ефірі програми «Мокрик По Живому»
Генеральний директор державного концерну «Укроборонпром» Юрій Гусєв в ефірі програми «Мокрик По Живому»hromadske/Олексій Нікулін

Навколо законопроєкту №3822, яким хочуть перетворити держконцерн «Укроборонпром» на акціонерне товариство, існує чимало міфів, маніпуляцій та критики. Втім у відомстві впевнені, що Верховна Рада все ж ухвалить його ㅡ в іншому випадку «Укроборонпром» готуватиме план «Б».

Про це заявив Генеральний директор державного концерну «Укроборонпром» Юрій Гусєв в ефірі програми «Мокрик По Живому».

Зокрема він заявив, що перетворення «Укроборонпрому» на акціонерне товариство має допомогти більш ефективно та прозоро управляти підприємствами, які підпорядковуються концерну, а також ㅡ запобігати у майбутньому корупційним скандалам, пов'язаним з відомством.

Попри це, за його словами, навколо законопроєкту №3822, який 29 січня Верховна Рада ухвалила у першому читанні, існує низка міфів, які поширюються «окремими людьми» для того, щоб не допустити реформу концерну та оборонної промисловості.

Питання приватизації

Так, найбільше критики як серед депутатів, так і серед експертів викликала можливість після перетворення «Укроборонпрому» передавати акції. Головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради України заявляло, що це може загрожувати приватизації підприємств «Укроборонпрому».

Водночас депутат від «Батьківщини» Валентин Наливайченко під час виступу у Раді прирівнював цей закон до дерибану.

Юрій Гусєв, своєю чергою, заявляє, що це маніпуляція.

«Держава залишається власником в особі Кабінету міністрів. 100% акцій і головного холдингу, і галузевих холдингів, належатимуть державі. Дійсно передбачено, що для залучення інвесторів, для реалізації спільних проєктів, до 25% може бути відчужено за рішенням уряду для реалізації тих чи інших завдань. Це шлях до можливого залучення інвестицій за окремими проєктами. Все інше ㅡ маніпуляція», ㅡ заявляє Гусєв.

Генеральний директор державного концерну «Укроборонпром» Юрій Гусєв в ефірі програми «Мокрик По Живому»hromadske/Олексій Нікулін

Низка зауважень до закону

Всього за висновками науково-експертного управління до законопроєкту висунули 12 зауважень. За словами Гусєва, всі недоліки законопроєкту мають виправити до його розгляду Верховною Радою у другому читанні.

У цілому, гендиректор «Укроборонпрому» заявив, що впевнений в ухваленні закону: «Я не допускаю, що Верховна Рада не підтримає наш законопроєкт. По всіх зауваженнях, які озвучені Головним науково-експертним управлінням, так і більшості міфів, які зараз лунають від інших людей, ми маємо чітку позицію і відповідь».

Юрій Гусєв заявив, що в «Укроборонпромі» зосереджують можливості на тому, щоб переконати і суспільство, і Верховну Раду схвалити закон. Однак у випадку провалу, там не виключають план «Б».

«Ми зараз працюємо над можливим планом «Б». Чому потрібна зміна у законодавстві? Тому що у 2011 році цей закон, який є чинним, встановив те, яким має бути Укроборонпром. Зміни у законодавстві є критичними для руху вперед», ㅡ сказав Гусєв.

Що передбачають зміни в «Укроборонпромі»?

За словами гендиректора концерну, наразі «Укроборонпрому» належать 137 підприємств. Та попри те, що сам концерн є прибутковим, загальний борг його підприємств досяг 14 мільярдів гривень.

«Я наведу лише один приклад: Харківський авіазавод сьогодні не працює і має боргів на 3,8 млрд гривень. Частинаㅡ це борги перед бюджетом, частина ㅡ броги по заробітній платі і частина ㅡ борги перед кредиторами», ㅡ сказав Гусєв.

Так, за його словами, після перетворення концерну на акціонерне товариство у складі «Укроборонпрому» залишаться всього 65 підприємств.

19 підприємств (17 підприємств та два пакети акцій інших підприємств) за рішенням уряду передадуть до Фонду держмайна, до Міністерства оборони ㅡ одне підприємство та ще 21 підприємство залишилось на окупованих територіях України.

Нагадаємо, 29 січня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3822 про реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності. У разі його остаточного схвалення «Укроборонпром» стане акціонерним товариством.

Відповідне рішення підтримали 227 народних депутатів. «За» проголосували 202 народні депутати від «Слуги народу», 9 — від групи «Довіра», 12 — від фракції «Голос» та 4 позафракційних.

За словами Гусєва, у 2021 році «Укроборонпром» припинить своє існування як державний концерн. Замість нього будуть створені нові холдингові компанії, які працюватимуть за принципами корпоративного управління й прозорості.

Підприємства, що виготовляють озброєння та військову техніку, мають відійти до оборонного холдингу. Також «оборонці» дістануться галузеві субхолдинги та спецекспортери.

Натомість аерокосмічний холдинг має стати власником низки авіабудівних підприємств. У держконцерні зазначили, що такий розподіл допоможе співпрацювати з приватними компаніями з України та залучати міжнародні інвестиції.