Депутати від «Батьківщини» та «Євросолідарності» оскаржують в КСУ звільнення Тупицького

До Конституційного Суду 8 квітня звернулися 49 народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини». Вони вимагають визнати неконституційними укази президента Володимира Зеленського про скасування призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями КСУ.

Про це повідомила пресслужба КСУ.

Так, депутати просять визнати неконституційними три укази президента:

  • від 29 грудня, яким Зеленський відсторонив Тупицького від посади на два місяці;
  • від 26 лютого, яким глава держави відсторонив Тупицького ще на місяць;
  • від 27 березня, яким президент скасував укази Януковича про призначення Тупицького та Касмініна суддями КСУ.

У конституційному поданні депутати зазначають, що президент України має право видавати акти лише в межах своїх повноважень, визначених Конституцією України. Парламентарі додали, що звільнення судді КСУ належить до повноважень Конституційного Суду, а не президента.

«Президент України, фактично порушуючи фундаментальний конституційний принцип презумпції невинуватості, свавільно та на власний розсуд поставив під сумнів можливість виконувати свої повноваження Тупицьким та Касмініним», — йдеться у зверненні.

Чому президент скасував призначення цих суддів?

У своєму указі Зеленський заявив, що таке рішення ухвалив «із метою гарантування додержання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки, керуючись національними інтересами України».

У документі також вказано, що узурпація влади у 2010-2014 роках Віктором Януковичем призвела до підриву основ нацбезпеки й оборони України. Водночас окремі судді КСУ продовжили виконувати свої повноваження, створюючи «загрозу державній незалежності та національній безпеці України».

В Офісі президента зазначили, що рішення про скасування указів Януковича про призначення суддів КСУ було ухвалене «за результатами аудиту указів» президента-втікача; цей аудит був здійснений Радою національної безпеки та оборони.

Відсторонення Тупицького

Ще у грудні 2020 року Зеленський відсторонив Тупицького від посади голови КСУ. Причина — в кримінальній справі щодо нього. Зокрема журналісти програми «Схеми» опублікували «Плівки Тупицького», які свідчать, що очільник КСУ брав тіньову участь у приватизації «Зуївського енергомеханічного заводу». Після цього його викликали до Офісу генпрокурора. Тупицький не прийшов, тому про підозру йому повідомили поштою.

Конституційний Суд назвав указ Зеленського «юридично нікчемним». Тупицький неодноразово намагався потрапити у свій офіс, але його не пропускали співробітники держохорони.