Держатомрегулювання критикує МАГАТЕ за відсутність позиції та ретрансляцію пропаганди рф

Держатомрегулювання розкритикувало МАГАТЕ через відсутність чіткої позиції та ефективної реакції на акти ядерного тероризму з боку рф. Інспекція заперечила, нібито на захопленій окупантами ЗАЕС зберігаються запаси плутонію та збагаченого урану — про це казав гендиректор МАГАТЕ.

Відкрите звернення виконувача обов’язків голови Державної інспекції ядерного регулювання України Олега Корікова до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) опублікували у соцмережах Держатомрегулювання.

Коріков наголосив, що через відсутність чіткої позиції та ефективної реакції з боку МАГАТЕ на звернення України щодо актів ядерного тероризму окупантів представники рф переконані у своїй безкарності та вдаються до ще більш зухвалих дій та заяв.

Наприклад, так званий мер окупованого Енергодара, посилаючись на «офіційну позицію МАГАТЕ і заяви його представників», заявляв що «агентство не зафіксувало порушень безпечної експлуатації ЗАЕС».

«До того ж керівництво МАГАТЕ своєю бездіяльністю та неоднозначною позицією не тільки сприяє подальшій ескалації ситуації з окупацією ЗАЕС, але і ретранслює тези кремлівської пропаганди», — заявляє Коріков.

25 травня у своєму виступі перед аудиторією Давоського економічного форуму Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що начебто на окупованій росіянами Запорізькій АЕС зберігається 30 тисяч кг плутонію та 40 тисяч кг збагаченого урану, придатного для виготовлення ядерної зброї. Держатомрегулювання спростовує цю інформацію.

Як зазначає Коріков, для України і технічно, і політично неможливо виготовити та зберігати збройний плутоній чи уран, навіть кілька грамів, через відсутність технології та політичну заборону її отримання. За його словами, МАГАТЕ це добре відомо, адже щорічно агенство підтверджує у своїй Доповіді про застосування гарантій дотримання Україною своїх зобов’язань щодо суто мирного використання ядерного матеріалу, який перебуває під її контролем.

«Це виразне свідчення того, що МАГАТЕ в особі його генерального директора перебуває під впливом російської пропаганди і не володіє достовірною інформацією [...] Дуже сумно, що зухвала брехня російської пропаганди транслюється на високому рівні топчиновника МАГАТЕ. На Запорізькій АЕС, як і на всіх АЕС України, що працюють нині, використовується ядерне паливо — це тепловидільні збірки зі збагаченням до 5%, яке не придатне для виготовлення ядерної зброї», — йдеться у зверненні Держатомрегулювання.

Захоплення Запорізької АЕС

У ніч проти 4 березня окупанти почали стріляти по одному з енергоблоків Запорізької АЕС. Унаслідок цього виникла пожежа в навчально-тренувальному корпусі АЕС — її згодом ліквідували. Наразі на території АЕС залишаються російські окупанти, однак персонал станції контролює стан енергоблоків.

27 квітня стало відомо, що окупанти змушують персонал станції повісити там портрет президента рф володимира путіна та взяти участь в організації святкувань в Енергодарі до 9 травня.

Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що російський держконцерн «Росатом» відправив на тимчасово захоплену ЗАЕС групу з восьми спеціалістів-ядерників, які намагаються взяти під контроль управління станцією.