Три роки тому набув чинності закон про квоти на пісні українською мовою в радіоефірі України. Мінімальну частку пісень українською поступово збільшували з 25% до 35%. І ось вже рік, як вона досягла максимуму. Про те, як за цей час змінилась якість української музики та чи допомогла така підтримка виконавцям, ми поговорили з музикантами та медійниками в ефірі «Нині вже».

Чи збільшився попит на українську музику?

Україномовні пісні скоріше стали «зрозумілішими» та більш звичними українським слухачам. Таким спостереженням поділився продюсер радіостанцій «Люкс ФМ» та Nostalgie 99 FM Євген Фешак.

«Українська музика класно сприймається. Є вибухи, які стають популярними і в Україні, і далеко за кордоном, але такі вибухи ми переживали і колись. У відсотковому плані, можливо, їх стало трішечки більше, але не так, як би мені хотілось», — додав він.

Чи стала українська музика якіснішою?

Так, стала. Загалом якість, зокрема технічна, української музики покращилась. Але, разом з тим, деякі артисти, наздоганяючи «сучасне класне звучання», забули про свою особистість, розповів Фешак.

Якісного українського контенту вистачає на 35% ефірного часу?

Поки що ні. 

«Можливо, тому, що мало часу минуло, може, так воно і буде, але зараз дійсно є трошки недостатньо якісного класного українського контенту. Від цього страждають фактично всі і виконавці, і власники радіостанцій», — зазначив керівник інформаційного відділу UMH radiogroup Сергій Костинський.

Чи допомогла держава українському шоу-бізнесу?

Саме для бізнесу одних лише квот на радіо недостатньо. 

«Держава в цьому всьому перебігу подій це чувак, який просто курить збоку. Ви звели в клінч виконавців і медіа, а що ви зробили для них, щоб у них бізнес нормально пішов? Ви їм дали якісь преференції?» — пояснив Фешак.

Фронтмен гурту «Антитіла» Тарас Тополя додав, що один стадіонний тур його гурту обходиться в сотні тисяч гривень, якщо говорити про більші міста — це мільйон гривень:

«Це ми враховуємо оренду місця, це сцена, світло, звук і багато-багато супутніх речей. Реально концерт виходить мільйон гривень».

Разом з тим, стан районних будинків культури, з яких починають маловідомі артисти, переважно в жахливому стані.

А якщо скасувати квоти?

Якщо зараз скасувати квоти, ситуація «відкотиться» назад. Згідно з дослідженнями, українці продовжують слухати російську музику. До того ж, окрім радіо, існує інтернет та соціальні мережі, де українці продовжують віддавати перевагу російськомовному контенту.

У підсумку:

Квоти працюють, радіостанції їх дотримуються. Разом з тим, якість української музики зростає, але артисти це не монетизують. Чому? Бо це скоріше ідеологічне рішення, а от на ринкові відносини воно ніяк не впливає. До того ж, неможливо примусити слухати лише українське. Попри те, що україномовні пісні стали більш звичними, багато хто все ще надає перевагу російським продуктам.

Поділитись: