Держава-терорист: що змінить цей статус для росії та чому його досі не запровадили

Щодня російсько—окупаційні війська чинять нові воєнні злочини на території України. Українське суспільство та влада закликають партнерів визнати терористичні дії росії офіційно — закріпивши за нею статут держави—спонсора тероризму. Що означає цей статус і що він зможе змінити для рф — у матеріалі hromadske.
Терорист чи спонсор тероризму?
Спершу варто розібратися в термінах. Українська влада неодноразово закликала визнати росію та Білорусь державами-спонсорами тероризму, а збройні сили рф — терористичною організацією.
Цей заклик стосувався насамперед США, де на законодавчому рівні закріплено поняття «держава-спонсор тероризму». Держсекретар США уповноважений визначати такими країни, які неодноразово надавали підтримку актам міжнародного тероризму. Наразі США закріпили такий статус за чотирма країнами. Це Куба, Північна Корея, Іран та Сирія.
Оскільки статус держави-спонсора тероризму ґрунтується на низці законів, він передбачає конкретні заходи щодо таких країн (про це трохи згодом).
З іншого боку, є поняття «держава-терорист». Так, у квітні Верховна Рада офіційно визнала росію державою-терористом, серед цілей якої — геноцид українського народу. А після того, як унаслідок російських обстрілів була вимкнена остання лінія електропередач, яка з'єднувала вузол Запорізької АЕС з енергосистемою України, Зеленський закликав світову спільноту визнати росію державою-терористом «на всіх рівнях».
У травні терористичною державою росію одностайно визнав Сейм Литви. А втім, це лише політичні заяви. На відміну від попереднього поняття термін «держава-терорист» має радше політичне, а не юридичне значення з чітко зазначеними санкціями.
Чи можна визнати армію рф терористичною організацією?
Визнання того чи іншого збройного формування терористичною організацією відбувається на національному рівні, а країни самі обирають відповідні критерії. Так, наприклад, у США визначають, що така організація має бути іноземною та брати участь у терористичній діяльності, що загрожує безпеці Сполучених Штатів та їхнім громадянам.
До переліку терористичних організацій потрапила низка воєнізованих угруповань. Проте, схоже, випадків внесення збройних сил певної країни ще не було.
Дуже близько до цього підійшов Нюрнберзький трибунал, зазначає доктор юридичних наук, голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
Нюрнберзький трибунал визнав злочинними керівний склад Націонал-соціалістської партії Німеччини, охоронні загони партії (СС), службу безпеки (СД) і державну таємну поліцію (Гестапо).
На думку Мережка, стосовно росії злочинними можна було б визнати російські ФСБ, службу зовнішньої розвідки, деякі політичні партії та навіть релігійні організації.
«Я б сказав так: нема сенсу визнавати російську армію терористичною організацією, якщо це орган держави. Логічно визнати саму росію державою-терористом. Відповідно, за логікою, всі її органи є терористичними», — каже Мережко.
То що дає статус держави-спонсора тероризму?
Загалом законодавство США передбачає чотири основні категорії санкцій для країн зі статусом держави-спонсора тероризму: обмеження зовнішньої допомоги США; заборону на експорт і продаж оборонної продукції; контроль над експортом товарів подвійного використання; різні фінансові та інші обмеження.
Ключовим обмеженням для країн із цим статусом є заборона на експорт товарів подвійного призначення. Але більший вплив матиме те, що на країни та осіб, які торгують із державами-спонсорами тероризму, також можуть накласти санкції. Таким чином цей статус робить країну практично вигнанцем на міжнародному рівні.
Чому його досі не запровадили?
Попри активну підтримку України, Державний департамент США не поспішає визнавати рф державою-спонсором тероризму. Проти такого рішення висловився президент Джо Байден. Глава Держдепу Ентоні Блінкен наводив низку аргументів проти цього рішення.
Наприклад, пояснював це тим, що проти росії й так запровадили низку санкцій, які передбачають аналогічні обмеження з умовного «пакета держави-терориста». Також юристи мали впевнитися, що таке рішення точно відповідатиме законодавству США.
На тлі такої нерішучості у Конгресі США заявили Блінкену: якщо Держдеп не визнає рф країною-спонсором тероризму, законодавці зроблять це самі. Після цієї заяви, за даними Politico, посадовці Держдепу передали до офісів Конгресу свої занепокоєння. Мовляв, якщо включити рф до списку спонсорів тероризму, це може поставити під загрозу крихку «зернову угоду» щодо українських портів.
Що дасть це рішення Україні?
З одного боку, цей статус значно розширить можливості іноземців подавати позови проти росії в судах США. Це не грає на руку Україні, кажуть у Мін’юсті.
Заступниця міністра юстиції Ірина Мудра пояснювала в інтерв‘ю LIGA.net, що на гроші від конфіскації російських активів у США зможуть претендувати насамперед американські громадяни, військові та представники уряду.
У судах можуть з’явитися тисячі позовів від американських громадян, які постраждали від війни рф у Чечні, Грузії, Сирії та Україні. Конфісковані кошти рф мають піти насамперед на задоволення таких позовів. Тож про гроші, на які розраховує Україна від конфіскації російських активів у США для відновлення після війни, «можна буде забути».
З іншого боку, статус росії як держави-спонсора тероризму ізолює її на міжнародному рівні, що могло б посилити тиск на агресора, поки запроваджені санкції не дають бажаних результатів.
«росія стає в один ряд із Північною Кореєю, стає країною-парією. Її контакти, зокрема економічні, стають токсичними. Ми ізолюємо росію, це важливо для нас. А щодо отримання коштів — це питання, яке можна розв’язати», — зазначив Олександр Мережко.
Він вважає, що питання передання конфіскованих активів рф на користь України можна було б розв’язати через Конгрес США, тобто за допомогою ухвалення відповідного національного законодавства.
Що далі?
Верховна Рада України вже офіційно звернулася до Конгресу США із закликом визнати росію державою-спонсором тероризму. Далі рішення — за Сполученими Штатами.
Вирішити це може або держсекретар Ентоні Блінкен, або сам Конгрес США через ухвалення відповідного закону.
Раніше обидві палати Конгресу вже закликали Держдеп ухвалити рішення щодо рф у резолюціях — але ті мають рекомендаційний характер і не є обов'язковими до виконання. Та якщо Конгрес схвалить відповідний законопроєкт, рішення Держдепу буде непотрібним.
А щодо статусу держави-терориста — його можуть ухвалювати парламенти країн-партнерів України. У будь-якому разі кожна держава сама визначає, у якому обсязі мати контакти з росією та чи мати їх взагалі.
- Поділитися: