Держава вже виплатила українцям 1,4 млрд гривень на відновлення домівок. Найбільше — жителям Харківщини

Місцеві жителі в охопленій війною Авдіївці, Донецька область, 12 квітня 2023 року
Місцеві жителі в охопленій війною Авдіївці, Донецька область, 12 квітня 2023 рокуAP Photo / Libkos

У межах програми «єВідновлення» Україна виплатила компенсацію за пошкоджене майно за понад 16 тисячами заяв українців на суму в 1,4 млрд гривень.

Про це повідомила голова парламентського комітету з питань організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

За її словами, українці вже подали 50 383 заяв на компенсацію за пошкоджене майно. Понад половину заявок уже опрацьовано. Із них — 74% заяв погодили на виплату, загальна сума становить 1,7 млрд гривень.

«Станом на 11 жовтня вже виплачено компенсацію за пошкоджене майно за 16 674 заяв на суму в 1,4 млрд гривень. Відмовлено у компенсації за 13% усіх поданих заяв», — зазначила Шуляк.

Найбільша сума виплат за пошкоджене житло в Харківській області — 460 млн гривень. На другому місці Київщина, жителям якої сплатили 367 млн гривень, а на третьому — Миколаївська область із 68 млн гривень. Разом на ці три області припадає більш ніж половина всіх виплат в Україні.

Середній чек за пошкоджене майно на одну людину зараз становить 11 537 гривень. Водночас на початку вересня 2023 року він становив 12 тисяч гривень, тобто є тенденція до зменшення.

Що відомо про «єВідновлення»?

Перший етап державної програми відбудови житла запрацював із травня цього року. Кошти на ремонт можуть отримати українці, чиї домівки постраждали через війну.

Подати заяву на допомогу можна в застосунку «Дія». Рішення про суму компенсації ухвалює спеціальна комісія при громаді протягом місяця. Отримані гроші українці можуть витратити лише на будівельні матеріали із затвердженого переліку або будівельні послуги компаній, які є учасниками програми.

1 серпня в «Дії» стартував новий етап «єВідновлення» — щодо компенсацій за повністю зруйноване житло. Щоправда, нині можна розраховувати лише на отримання сертифіката на купівлю нового житла. Сам механізм видавання сертифікатів досі допрацьовують.

А тим, хто хоче будуватися на власній землі, радять зачекати, доки буде запроваджена послуга грошової компенсації на відбудову.

Найближчим часом у Мінінфраструктури обіцяють дійти й до третього етапу, коли можна буде отримати компенсацію, якщо житло вже відремонтоване самостійно.