«єВідновлення»: як працює і що не так з державною програмою відбудови житла

Олена Ральчук біля свого зруйнованого будинку у Макарові, Київська область
Олена Ральчук біля свого зруйнованого будинку у Макарові, Київська областьОксана Іваницька / hromadske

«Тут була кухня. Зараз так не скажеш, але вона була дуже простора. А це була моя кімната, спальня, де я зазвичай відпочивала… Це — вітальня. Тут була така гарна святкова ялинка, коли зустрічали 2022 рік!..» — Олена Ральчук ходить руїнами, які оживають лише в її спогадах. У будинку в Макарові вони мешкали великою родиною, з двома собаками та чотирма котами. У березні 2022-го під час активних боїв на Київщині два прильоти знищили її дім ущент.

Зараз жінка — одна з пів мільйона українців, які розраховують на компенсацію за державною програмою «єВідновлення». На якому етапі перебуває довгоочікувана програма відбудови, які проблеми оголила її реалізація та чи планують їх врахувати — у матеріалі hromadske.

Програма «єВідновлення»: що відомо

Державна програма «єВідновлення» запрацювала з травня цього року. Українці, чиї домівки постраждали внаслідок воєнних дій, змогли отримати кошти на ремонт житла. Йдеться саме про незначні пошкодження, на усунення яких люди ще не витратили власні кошти.

Подати заяву на фінансову допомогу можна в застосунку «Дія». Рішення про суму компенсації ухвалює спеціальна комісія при громаді протягом місяця. Отримані гроші українці можуть витратити лише на будівельні матеріали із затвердженого переліку або будівельні послуги компаній, які є учасниками програми.

У межах першого етапу «єВідновлення» максимальна сума допомоги на ремонт становила 200 тисяч гривень.

Відповідно до останніх змін, які набули чинності 15 вересня, компенсацію збільшили. На ремонт у квартирах виділяють до 350 тисяч гривень, а у приватних будинках — до 500 тисяч гривень.

«На сьогодні підтверджено близько 15 тисяч заявок. Загалом виплачено приблизно 1,2 млрд гривень. Усього в системі — понад 43 тисячі заявок. Усе працює, на рівні громад створили приблизно 500 комісій. Динаміка позитивна, і я думаю, що майже всі ці заявки будуть затверджені», — сказав у коментарі hromadskeвіцепрем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

Зруйнований будинок у Макарові, Київська областьОксана Іваницька / hromadske

1 серпня в «Дії» стартував новий етап «єВідновлення», коли справа дійшла до компенсації за повністю зруйноване житло. Щоправда, поки можна розраховувати лише на отримання сертифіката на купівлю нового житла. Сам механізм видавання сертифікатів досі допрацьовують.

«Що стосується повністю зруйнованого житла — нині маємо приблизно 3 тисячі заявок. Уже є перше рішення комісії. Сподіваюся, що все це незабаром доопрацюють, і будуть перші виплати за компенсацію житла», — каже Кубраков.

Водночас тим, хто хоче відбудовувати дім на власній землі, у Мінцифри радили зачекати, доки запровадять послугу грошової компенсації на відбудову.

«Дайте нам розпоряджатися грошима»: що кажуть постраждалі

Почекати з рішенням вирішила й Олена Ральчук — власниця зруйнованого будинку в Макарові. Сертифікат на придбання нового житла жінці не потрібен, адже вона мріє про дім на власній ділянці. Та після ознайомлення з постановою про порядок надання компенсації жінку обурив тотальний контроль з боку держави.

«Я не розумію, чому нас, постраждалих, мають так жорстко контролювати і тримати в межах, нав’язаних фірмою. Подаючи заяву на компенсацію, ми повністю відмовляємось від свого майна та репарацій. І після цього всього ми не можемо повноцінно розпоряджатися грошима!» — нарікає в розмові з hromadske Олена.

Олена Ральчук показує руїни власного будинку. Макарів, Київська областьОксана Іваницька / hromadske

«Нам нав’язують компанії, і це страшенні корупційні ризики. А з тексту Порядку випливає, що можуть іще й приїхати, перевірити, як ми будуємо і на які матеріали витрачаємо кошти. У додатку 7 — обмежений перелік будівельних матеріалів, які можна купити. Ну, це мене дивує! Як це, чому? Я прагну звести такий будинок, як я хочу, з таких матеріалів, як я хочу. Чому мене обмежують?»

Те саме непокоїть і Світлану Павлінську. Від її нового будинку в селі Почепин на Київщині лишилися самі руїни. Добудували його лише за два місяці до повномасштабного вторгнення росії.

«Тепер держава обмежує мене і пропонує лише два варіанти — або сертифікат на житло, або гроші на матеріали, та ще й розкаже, де я повинна їх купувати. Чому? За яким правом? Дайте мені гроші. Я вважаю, коли держава мені розповідає, що я повинна купити будматеріали в якомусь конкретному місці, і вказує, які саме будівельні фірми мені зводитимуть будинок, — отут і є корупція. Мені не потрібні жодні посередники», — каже жінка.

За словами Світлани, проблема ще й у тому, що багато людей (зокрема з її села) рік тому «напозичали» кошти й почали відбудовувати житло самотужки. Адже розраховували, що буде компенсація «живими» грошима, і так вони сплатять борг. Натомість тепер, каже жінка, це поле для «схем».

«Ходять чутки (хоча це мені сказала староста), що вже є "ділки", які готові за відсоток перевести житлові сертифікати або гроші на ремонт у готівку. Нібито бігають нотаріуси і зголошуються оформлювати замість посередників», — додає Світлана.

Логіка держави

Надаючи перелік зареєстрованих фірм-учасників та магазинів, держава в такий спосіб виступає як певний регулятор і гарант, стверджує юрист одеської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Артем Таукач.

«Для людей, які звертаються до магазинів і надавачів послуг з відновлення житла, головне — щоб його відремонтували або надали матеріали. А буде це, умовно кажучи, "Епіцентр" чи якийсь магазин біля дому — вже не так принципово. Інакше була би плутанина, якби в усі магазини можна було приходити з сертифікатами "єВідновлення". І відразу реєструвалося б дуже багато різних ФОПів, крамниць, і були б великі питання щодо якості матеріалів або наданих послуг», — каже юрист у коментарі hromadske.

У Мінінфраструктури нам пояснили, чому «вседозволеність» у розпорядженні коштами на відбудову неможлива. Всередині міністерства гроші називають «маркованими», і вони, зокрема, мають перезапускати ринок.

«Зрозумійте: це історія про те, щоб працювала економіка. Щоб ці кошти витрачалися за цільовим призначенням. Це ж абсолютно безготівковий розрахунок. Вони мають потрапити на рахунок, і звідти їх повинні списати. Якщо ми видамо людям кеш, то не можемо бути впевнені, що ці гроші будуть працювати, а не "проїдатися"», — сказала не під запис представниця міністерства.

Олена Ральчук біля руїн свого будинку. Макарів, Київська областьОксана Іваницька / hromadske

Насправді на сьогодні є законопроєкти, де пропонують зробити так, щоб люди могли вільно розпоряджатися коштами. Але на думку Артема Таукача, ймовірність, що їх ухвалять, низька.

Компенсації за ремонт: проблеми на місцях

У Макарівській громаді на Київщині розглядають до 30 заявок на компенсації протягом тижня. Загалом на відшкодування за ремонт пошкодженого житла там надійшло 820 заявок, більшість уже розглянули. Та водночас зіткнулися і з низкою проблем, кажуть у селищній раді.

«Питання перше. Люди, які перебувають за межами України (а в нашому випадку це кожен десятий), заявки подавати можуть, а от ми обстежити житло — ні. Тому що нам необхідно, щоби власник дав доступ, а ми його маємо ознайомити з контрольним списком. Тому нам доводиться відмовляти людям», — каже hromadske начальник відділу економічного розвитку Макарівської селищної ради, який курує роботу комісії з «єВідновлення» у громаді, Микола Левковський.

Руїни будинку в селищі Макарів, Київська областьОксана Іваницька / hromadske

Друга проблема, за словами місцевого чиновника, — це те, що «на ходу» змінюється законодавство. До прикладу, згідно з оновленою постановою, що набула чинності 15 вересня, за деякими позиціями змінилися переліки і вартість проведення ремонтних робіт. Додались і певні будматеріали та роботи, яких не було в так званому чеклисті (за яким комісія нараховує компенсацію). Через це було багато нарікань від жителів.

«Та проблема в тому, що навіть ця нова постанова не передбачає, наприклад, покрівлі з ондуліну (бітумних листів — ред.). Тобто перераховані всі матеріали, крім ондуліну та фальцевої покрівлі. Тому коли пошкоджена покрівля з ондуліну, ми не можемо компенсувати. Бо його немає в чеклисті, і комісія не візьме на себе відповідальність відійти від положень постанови», — додає Левковський.

Як було зазначено вище, зросли і суми компенсацій. Тож тепер кошти, нараховані за старою постановою, але ще не затверджені виконкомом, комісія має перерахувати. Якщо ж їх уже виплатили на картку, перераховувати, каже чиновник, не будуть.

Пошкоджений унаслідок обстрілів будинок в Ірпені. Квітень 2022 року. Київська областьнадане Інною Москвіною

Багато хто про зміни в «єВідновленні» та збільшення сум компенсацій навіть не чув. Телеведуча Інна Москвіна якраз очікувала на затвердження максимальної суми компенсації у 200 тисяч гривень на ремонт свого пошкодженого будинку в Ірпені. Хоча сума пошкоджень — явно більша.

«Технік від комісії нам одразу сказав: "Дивіться, у вас більше пошкоджень, ніж на 200 тисяч. Ви можете зараз або відмовитись від цієї суми й чекати наступної компенсації, або брати те, що ми пропонуємо". Оскільки йшлося насамперед про заміну даху, я вирішила, що краще така "синиця в руці"», — ділиться з hromadske Інна.

Фактично з нашою допомогою телеведучій вдалося скасувати рішення щодо попередньої визначеної компенсації, і тепер спеціальна комісія має зробити ще один огляд, уже відповідно до оновлених норм.

Тож якщо ви потрапили у схожу ситуацію, радимо звертатися до представника комісії з «єВідновлення» у сільській чи міській раді.

Недоліки та зміни: чого чекати в «єВідновленні»

На думку юриста Артема Таукача, основних недоліків «єВідновлення» наразі кілька.

«Є формула, яка вираховує, скільки вам буде відновлено, і також засідає комісія. Але це все дещо суб’єктивно. А якщо я, наприклад, не погоджуюся з рішенням комісії? Куди йти, до суду? Поки що такої напрацьованої судової практики немає», — каже Таукач.

«Програма також зовсім не враховує випадків, коли помешкання було зруйноване, а люди мали виїжджати й орендувати житло. А орендну плату можна якось компенсувати? Поки що цих відповідей немає. Можливо, все зміниться», — додає юрист.

Будинок в Ірпені після ремонту власним коштом. Київська областьнадане Інною Москвіною

І окремим недоліком він називає те, що поки ніяк не можна отримати компенсацію, якщо житло відремонтоване самостійно. Щоправда, в Мінінфраструктури обіцяють, що скоро, можливо, впродовж осені, цей вид відшкодування запрацює.

«Це буде інша історія. Вона зараз допрацьовується, щоб люди могли отримати гроші. Для цього потрібні законодавчі зміни, і ми зараз подаємо правки», — сказав hromadske віцепрем’єр Олександр Кубраков.

У міністерстві кажуть, що ті, хто вже отримав компенсацію на ремонт пошкодженого майна, але частину робіт виконав власним коштом, теж зможуть розраховувати на компенсацію грошей, витрачених на ремонт. Для цього радять зберігати всі чеки та фотографії.