Десять європейських міст отримали знак Місії ЄС за плани досягти до 2030 року кліматичної нейтральності

Десять європейських міст отримали знак Місії Європейського Союзу за прагнення досягти кліматичної нейтральності до 2030 року. Це означає, що вони вироблятимуть саме стільки парникових газів, скільки поглинатимуть з атмосфери.

Про це йдеться в заяві Єврокомісії.

Знак отримали такі міста:

  • у Данії — Сондерборг;
  • у Німеччині — Мангайм;
  • в Іспанії — Мадрид, Валенсія, Вальядолід, Віторія-Гастейс та Сарагоса;
  • в Австрії — Клагенфурт;
  • у Румунії — Клуж-Напока;
  • у Швеції — Стокгольм.

«Ці десять міст прокладають шлях для інших, щоб швидше рухатися до справедливого зеленого та цифрового переходу, і вони є прикладом інклюзивного спільного створення політики на місцевому рівні», — зазначили в Єврокомісії.

Загалом у Місії ЄС беруть участь 100 європейських міст, а також ще 12 із програми «Горизонт Європа».

Знак Місії ЄС підтверджує, що міста разом із місцевими зацікавленими сторонами, включно з приватним сектором і громадянами, створюють свої «Кліматичні міські контракти». У цих контрактах вони окреслюють загальне бачення щодо кліматичної нейтральності та зазначають план дій, а також інвестиційну стратегію.

Перша група міст представила свої контракти у квітні 2023 року, які були розглянуті Єврокомісією за підтримки експертів, зокрема з Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) та Спільного дослідницького центру (JRC).

Міста, які отримали знак Місії ЄС, тепер можуть використовувати його як знак впевненості у своїх планах кліматичної нейтральності, особливо коли звертаються до державних і приватних спонсорів.

Своєю чергою Єврокомісія продовжуватиме підтримувати міста практичними порадами та програмами фінансування, такими як пілотна програма вартістю 32 мільйони євро в поєднанні з програмою Twinning. Ще один конкурс для пілотних міст із бюджетом 20 мільйонів євро відкритий до 6 листопада.

Крім того, усім міста, які подали свої контракти, незалежно від того, чи отримали вони знак місії ЄС, надають відгуки про сфери, які можна розвивати далі за підтримки платформи.

Викиди в атмосферу

У Єврокомісії наголосили, що на міста припадає понад 70% глобальних викидів CO₂ і споживається понад 65% світової енергії.

Тому діяльність у містах має вирішальне значення для пом’якшення наслідків зміни клімату та може значно сприяти прискоренню зусиль щодо досягнення юридично обов’язкового зобов’язання щодо кліматичної нейтральності в ЄС загалом до 2050 року.

Також ЄС планує скоротити викиди парникових газів на 55% до 2030 року.