Група з десяти дослідників із Бангладеш, Австралії, Таїланду і Японії проаналізувала дезінформацію про коронавірус і виявила, що через неї померли щонайменше 800 людей. Більшість із них померли внаслідок отруєння метанолом або дезінфекторами на спиртовій основі, прийнявши їх за ліки від COVID-19.

Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому в науковому виданні American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Дослідження охопило 2276 повідомлень з 87 країн світу 25 різними мовами. Із них 1856 (82%) виявилися неправдивими. Більшість із них містила фейки про природу коронавірусної хвороби, шляхи її передачі, профілактичні заходи, а також способи лікування.

Через цю дезінформацію, вказують автори, близько 800 людей померли, майже шість тисяч опинилися в лікарнях, а ще 60 втратили зір (метанол має такий побічний ефект).

Окрім алкоголю, за «ліки від коронавірусу» приймали, зокрема, коров’ячу сечу, або велику кількість часнику або вітамінів (спойлер: нічого з цього не допомогло). Усе — через неправдиві повідомлення у ЗМІ й соцмережах, йдеться в дослідженні.

Коронавірусна «інфодемія»

Всесвітня організація охорони здоров’я ще з початку пандемії коронавірусу наголошувала: загрозу несе не лише COVID-19, а й неправдива інформація про нього. «Ми боремося не лише з епідемією, а й інфодемією. Фальшиві новини поширюються швидше й легше, ніж вірус, і є не менш небезпечними», — говорив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус ще в лютому, під час виступу на Мюнхенській конференції з безпеки.

ВООЗ визначає інфодемію як надлишок інформації — як перевіреної, так і ні, — який трапляється під час епідемій. Небезпека інфодемії в тому, що в її умовах дезінформація поширюється швидше й сягає більшої кількості людей — а коли йдеться про здоров’я людини, вона може поставити під загрозу і її життя, вважають в Організації.

ВООЗ вважає, що подолати інфодемію неможливо. Але це явище можна взяти під контроль — за допомогою поширення перевіреної інформації та підлаштування перевірених заходів із протидії вірусу так, аби вони були дієвими для окремих аудиторій.

А що там зараз із коронавірусом у світі?

За даними Університету Джонса Гопкінса, який відстежує інформацію про коронавірус у всьому світі, COVID-19 загалом виявили у майже 20,5 мільйонів людей. Із них понад 12,6 мільйона одужали, а 744 тисячі — померли від коронавірусної хвороби.

Найбільш постраждалими від пандемії країнами є Сполучені Штати, Бразилія, Індія, Росія та Південна Африка. Кількість людей, у яких виявили COVID-19, у США вже перевищила 5 мільйонів. У Бразилії коронавірусною хворобою хворіли або хворіють понад 3,1 мільйона людей (приблизно як населення Києва).

Поділитись: