Дельфінів та крокодилів у каналах Венеції немає — це фейк, на набережних тільки пусті гондоли і рештки вуличних розваг. На фото — пес у костюмі для фотографування з туристами за гроші, Венеція, Італія, березень 2020 року
Фото:

EPA-EFE/ABIR SULTAN

Як люблять писати різні медіа: «В інтернеті ширяться чутки». А в епоху коронавірусу «чутки ширяться» саме про нього. Ми зібрали топ найпопулярніших міфів, фейків, теорій змов та неправдивої науки щодо коронавірусу. Читайте, смійтеся та перевіряйте інформацію.

Маска з прокладкою 一 подвійний захист

Російське медіа «Блокнот Ставрополь» опублікувало відео, в якому колишня інфекціоністка Зінаїда (вона ж 一 експертка з гомеопатії та підтяжки обличчя) рекомендує клеїти на медичну маску щоденну прокладку. Каже, ще треба накапати на неї прополіс і одягати цю сумнівну конструкцію, щоб уникнути зараження в публічних місцях. 

Не спішіть виконувати онлайн-інструкцію від Зінаїди. Ми маємо довіряти інформації від ВООЗ та МОЗ.

ВООЗ не радить носити медичні маски просто так. Вони потрібні людям із симптомами респіраторних захворювань, тобто кашлем чи важким диханням, а також тим, хто контактує з хворими.

А наше Міністерство охорони здоров’я рекомендує носити маску, щоб не інфікувати інших людей. Віднедавна МОЗ зобов'язує всіх носити маски, оскільки на нинішньому етапі всіх людей розглядають як потенційно інфікованих — пояснив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

«Ми розуміємо, що маска не захищає людину. Але коли є маска, то виділення біологічного матеріалу, яке може містити збудник, зменшується, і не досягає півтора метра, а може виділятись не більше ніж на 10-15 сантиметрів», — зазначив він.

Серед фармакологічних властивостей настойки «прополіс» навіть немає противірусної дії. Вона допомагає лікувати мікротравми та загоюватись шкірі чи слизовим оболонкам.

«Давайте використовувати речі за їхнім функціональним призначенням. Прополіс 一 це не ліки», — коментує hromadske заступник директора клініки «Оберіг» Олександр Лінчевський.

Прокладки варто застосовувати для жіночої гігієни. В інструкції завжди намальовано, як правильно наклеїти їх на трусики, а не на маску. Крім того, клейка поверхня прокладки погано пропускає повітря.

Тому використовуйте прокладки за їхнім функціональним призначенням.

Борода підвищує ризик заразитися в 1000 разів

І на цьому моменті хіпстери дістали бритву. А даремно: максимум, що треба було — ножиці.

В мережі та медіа поширювалась інформація про те, що борода, начебто, підвищує шанси заразитися на коронавірус. Про це повідомляє навіть Daily Mail, а їхнє першоджерело звучить авторитетно — американський Центр з контролю та профілактики хвороб.

Але зміст їхньої інфографіки (за 2017 рік) — у тому, що довга борода не дає правильно носити маску на обличчі. Хвилюватися треба, перш за все, медикам, які через певні форми бороди не можуть правильно зафіксувати респіратор N-95. 

Маніпулятивний заголовок швидко підхопили медіа, а деякі чоловіки всерйоз поголились, щоб уникнути зараження. І навіть написали нам про це після нашого спростування цього фейку в Інстаграм.

Під час коронавірусної паніки деякі медіа намагаються підвищити свою популярність та застосовують маніпулятивні заголовки та фейки, зокрема про шкоду бороди на шляху боротьби з коронавірусом. Але спробуйте читати не лише заголовки.

Дельфіни та крокодили захопили Венецію

Те, що карантинні заходи позитивно впливають на екологію — правда. У Венеції дійсно вода в каналах стала чистішою.

Але є одне але.

Туди не повернулися ніякі дельфіни. Їх там ніколи не було. Відео, яке використовують медіа, було знято на Сардинії.

Італійці навіть почали над цим жартувати і навмисне виклали жарт про крокодила. Але не всі зрозуміли, що це жарт.

Інформаційна гігієна не менш важлива за особисту. Ми працюємо навіть в умовах карантину і піклуємось про новини, які ви отримуєте! Підтримайте нас на Спільнокошті! Підтримайте незалежну журналістику!
Гондоли, пришвартовані на Гранд-каналі, де вода настільки прозора, що можна добре роздивитись дно, Венеція, Італія, 22 березня 2020 року. Очищення води у венеційських каналах пов'язують із карантином через пандемію коронавірусу, зменшенням кількості туристів у місті і майже відсутностю руху водного транспорту
Фото:

EPA-EFE/ANDREA MEROLA

Коронавірус пішов від диявола 一 нумерологія

Ви, мабуть, думаєте: для чого розглядати чергові припадки нумерології, якщо їй немає жодного наукового підтвердження? І ви маєте рацію. Але знають це не всі. Нещодавно в мережі з’явилось відео, де впевнений голос розібрав слово «коронавірус» на цифри (за місцем кожної літери в російському алфавіті), «перемножив» їх і заявив, що виходить магічне диявольське 666 666 666 666.

Крім того, що це від початку нісенітниця, ми не полінувалася перевірити та перемножити. Виходить 178 711 142 400.

Приз за подвійну фейковість отримує автор відео, а нагороду за відсутність критичного мислення 22 тисячі людей, що поширили це відео.

Куріть на здоров’я, бо коронавірус нападе

Якщо в заголовку є слова «вчені повідомили шокуючий факт», то, швидше за все, це маніпуляція.

Інформація про те, що курців омине COVID-19, розгулювала соціальними мережами і посилалась на певну наукову статтю. Там дійсно написано, що лише 1,4% від усіх обстежених хворих на коронавірус людей були курцям. Але вибірка становила лише 140 людей з Уханя, тому говорити про репрезентативність дослідження не можна.

Куріння підвищує ймовірність розвитку раку легень у 25 разів. Що старша людина і що більше вона курить, то більші шанси появи раку легень. А ще підвищує ймовірність коронарної хвороби серця чи інсульту у 2-4 рази. Перелік шкоди можна продовжувати, але фактів користі немає.

Кашлянув у маршрутці? Тебе поб’ють

Легко повірити у фейки, які видаються реальними та ще й супроводжуються правдоподібним відео. Наприклад, що пасажири маршрутки нібито побили та виштовхали на вулицю чоловіка через те, що він кашляв.

Спочатку йшлося про Вінницю, а потім про Львів. Декілька українських медіа опублікували відео, але згодом СБУ спростувала інформацію. Медіа видалили інформацію та написали спростування, проте першої новини було достатньо, щоб вона просочилась у російський інфопростір та український фейсбук.

Пасажири чекають маршрутку на зупинці в Києві, 20 березня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Конспірологічні теорії про коронавірус

Якось я їхала з таксистом, і він переконував мене, що коронавірусу не існує, а ЄС, США та Китай змовились, бо кожному це вигідно.

А чому вигідно? питаю.

Ну дивись: в Європі багато пенсіонерів, а вони не працюють і тільки гроші витрачають, в Китаї людей багато і владі же треба якось почистити країну, а Америці завжди вигідно свій долар піднімати і щоб світ був закритий. Я би вакцину за два дні зробив, але ж це нікому не вигідно, от і носи тепер маску.

Подібний діалог зараз можна почути багато де.

Одним з топових міфів у медіа є те, що коронавірус це штучно створена біологічна зброя США. Наприклад, російський телеканал «Царьград ТВ» опублікував відео під назвою «Коронавірус біологічна зброя США проти тих, хто вийшов з-під контролю».

Для всіх любителів вигадувати конспірологічні теорії або клікати на подібні заголовки нагадуємо офіційну та підтверджену інформацію про коронавірус.

Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеню тяжкості: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Захворювання, яке викликає новий коронавірус, називається COVID-19. Вірус вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Тоді більшість людей, уражених новим вірусом, були пов’язані з ринком у цьому місті. На сьогодні вірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.

А якщо вам підозріло, що вакцини досі немає 一 читайте це:

Ліки від коронавірусу є

Ні, немає. Проте ЗМІ, ворожки та виробники «блаблацетроніту» чи «фуфломіцинів» ніяк не можуть із цим змиритися.

Не лише медіа та «експерти з гомеопатії» пишуть сумнівну інформацію про ліки. Нещодавно представники Національної академії медичних наук наштовхнулись на критику їхньої рекомендації використовувати препарат «протефлазід» у боротьбі з коронавірусом. Академія опублікувала відповідь на критику, а саме відео пресконференції видалила.

Вони стверджують, що давній препарат рослинного походження «протефлазід» (на основі спирту та трави) впливає на коронавіруси. Але ніхто не каже, що він точно ефективний в лікуванні, кажуть, що він не шкодить. 

Доктор медичних наук Сергій Борщов також прокоментував ймовірну дієвість препарату при інфекції COVID-19. За його аргументацією, «протефлазід» можна розглядати як реально дієвий препарат, зокрема, тому, що ліки, які увійшли до затвердженого протоколу лікування, мають певні протипоказання і також не мають доказової бази щодо дії на COVID-19.

А ось «протефлазід», за його словами, має такі переваги, як відсутність побічної дії, вітчизняне виробництво та його можуть надати безкоштовно.

Водночас Олександр Лінчевський, колишній заступник ексміністерки охорони здоров’я Уляни Супрун та заступник директора клініки «Оберіг», засуджує заяви Національної академії медичних наук та, зокрема, її президента Віталія Цимбалюка.

«Медик не може рекомендувати ліки, які за 20 років існування жодного разу не пройшли достойної перевірки. Абсолютно негідним та аморальним є вчинок Академії медичних наук, це просто неприпустимо», 一 сказав він у коментарі hromadske.

Кандидат медичних наук, лікар-анестезіолог Андрій Сем’янків, який веде медичний науково-популярний блог Med Goblin, дуже детально розписав неефективність «протефлазіду» ще в 2018 році.

Цей засіб на основі спирту (96%) застосовували в боротьбі з ВІЛ, грибком, гепатитами, вітряною віспою, папіломавірусом (капати в рот та піхву!) тощо.

Наголошуємо: наразі не існує ліків від коронавірусної хвороби COVID-19, пацієнтам надається симптоматичне лікування.

МОЗ затвердила протокол лікування, але в переліку ліків немає ані «протефлазіду», ані «арбідолу», ані прополісу.

Тому не займайтеся самолікуванням, перевіряйте ефективність ліків та не виривайте з землі щучник дернистий та війник наземний (компоненти «протефлазіду»).

Ми закликаємо вас критично мислити, перевіряти інформацію та читати спростування фейків, наприклад, тут. І нехай вас не лякають гвинтокрили, які розбризкують отруту, чи фото, на яких порноакторка Саша Грей виступає у ролі загиблої італійської медсестри.

Інформаційна гігієна 一 важлива.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Співавторка: Христина Бельскіте
Поділитись: