До 2024 року Грузія подасть заявку на членство в ЄС — прем’єр-міністр

Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі виступає на Генеральній Асамблеї ООН, Нью-Йорк, США, 25 вересня 2021 року
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі виступає на Генеральній Асамблеї ООН, Нью-Йорк, США, 25 вересня 2021 рокуПресслужба уряду Грузії

Грузія планує до 2024 року подати заявку на вступ до Європейського Союзу. Цьому сприятиме пакет реформ, який країна підготувала й планує втілити до цього часу, заявив під час виступу в Генеральній Асамблеї ООН 25 вересня грузинський прем’єр—міністр Іраклій Гарібашвілі.

Про це повідомляє пресслужба уряду Грузії.

Гарібашвілі наголосив, що Грузія «невтомно рухатиметься до досягнення членства в ЄС і НАТО», а саме продовжить реформувати політичний та економічний сектори «для їх відповідності найвищим глобальним стандартам».

Прем’єр-міністр Грузії підкреслив, що європейська та євроатлантична інтеграція — це ключовий пріоритет зовнішньої політики країни і що вона поділяє цінності демократії, прав людини й верховенства права, які є основоположними для ЄС.

Згадав Гарібашвілі й про окупацію регіонів Абхазія і Цхінвалі (самопроголошена Південна Осетія) Росією — вони становлять 20% території Грузії. Москва «активно підриває наші прагнення приєднатися до європейської та євроатлантичної спільноти», сказав він.

«Закликаю міжнародну спільноту злагоджено працювати для протидії порушенню принципів міжнародного права на окупованих територіях», — заявив прем’єр-міністр Грузії, поклавши на РФ відповідальність за гуманітарну кризу в Абхазії та Цхінвалі.


Як країни вступають в ЄС?

Для вступу країни до Європейського Союзу спершу повинне бути політичне рішення ЄС. Його ухвалює Європейська рада (зібрання глав членів ЄС) на основі оцінки Європейської комісії (органу виконавчої влади ЄС), чи може країна отримати членство.

Далі країна-кандидат поступово впроваджує зведення законів та положень ЄС (acquis) — для зручності воно розбите на 35 тематичних блоків. А ЄС оцінюватиме прогрес цього впровадження.

Далі Рада ЄС та Європейський парламент мають скласти й затвердити угоду про вступ країн в ЄС. Після цього угода має бути ратифікована всіма країнами-членами ЄС і країнами-кандидатами.


У серпні 2021 року президентка Естонії Керсті Кальюлайд заявила, що Україна, Грузія та Молдова не відповідають критеріям членства в ЄС. «Вам знадобиться з 20 років роботи, доки ви дійдете до цієї готовності… Усі три країни мають проблеми з судами. Ви не підходите під вимоги членства в ЄС», — заявила тоді Кальюлайд.

Перед тим очільники України, Грузії та Молдови підписали спільну декларацію, у якій домовилися зміцнити співробітництво у межах європейської інтеграції, а отже — сприяти взаємному зближенню з Європейським Союзом.

Що стосується конкретно України, то офіційно Європейський Союз не виключає можливості набуття нею повноправного членства, однак головним критерієм для цього є проведення Києвом реформ.

11 лютого Європейський парламент ухвалив доповідь, у якій оцінив стан реалізації Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Київ закликали до перетворень у сфері верховенства права, ефективного врядування та боротьби з корупцією.