До половини всього кальцію у Всесвіті виникло завдяки вибуху зірок. Ось чому ми завдячуємо нашим кісткам і зубам

Художня інтерпретація вибуху наднової, внаслідок якої утворюється багато кальцію. Його на зображенні позначає оранжевий колір
Художня інтерпретація вибуху наднової, внаслідок якої утворюється багато кальцію. Його на зображенні позначає оранжевий колірAaron M. Geller/Northwestern University/NOIR Lab

Група із 67 авторів із 15 країн пояснила, як саме у Всесвіті з’явилося до половини кальцію — хімічного елементу, що входить до складу кісток і зубів. Йдеться про вибух наднових — найяскравіших зірок, які раптово збільшують свою світність у мільярди чи й більше разів.

Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому у виданні The Astrophysical Journal.

Ученим і раніше було відомо, що внаслідок спалахів більшості масивних зірок утворюється певна кількість кальцію. Але деякі з них — збагачені кальцієм наднові — під час вибуху виділяють його ну дуже багато.

Настільки багато, що, за оцінками вчених, до половини кальцію Всесвіту має таке походження. Це той самий кальцій, який присутній у наших кістках і зубах — принаймні наполовину.

Але раніше побачити спалах такої збагаченої кальцієм наднової вченим не вдавалося. Це доволі рідкісне явище, тож і те, як воно саме відбувається, залишалося незрозумілим.

Допоміг дослідникам у цьому астроном-аматор Джоель Шепард. Він виявив наднову SN 2019ehk у спіралеподібній галактиці Messier 100 — вона розташована за 55 мільярдів світлових років від нас.

Учені почали спостерігати за цією надновою. І саме завдяки тому, що Шепард вчасно на неї вказав, вони змогли зафіксувати момент її вибуху. Це перша виявлена в історії науки астрономічна подія, внаслідок якої утворилося так багато кальцію.

Як виявилося, в момент свого вибуху матерія, з якої складається зоря, стикається із зовнішньою газовою оболонкою. Унаслідок цього виділяються яскраві рентгенівські промені, температура наднової сягає дуже високих значень — і під її дією, а також великим тиском, відбувається ядерний синтез, який і призводить до утворення кальцію.

Як пояснюють дослідники, це відкриття дозволить скерувати напрямки подальших досліджень і краще зрозуміти, яким чином наш Усесвіт став таким, яким він є — адже кальцій також бере участь і у формуванні планет.