Художня інтерпретація вибуху наднової, внаслідок якої утворюється багато кальцію. Його на зображенні позначає оранжевий колір
Фото:

Aaron M. Geller/Northwestern University/NOIR Lab

Група із 67 авторів із 15 країн пояснила, як саме у Всесвіті з’явилося до половини кальцію — хімічного елементу, що входить до складу кісток і зубів. Йдеться про вибух наднових — найяскравіших зірок, які раптово збільшують свою світність у мільярди чи й більше разів.

Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому у виданні The Astrophysical Journal.

Ученим і раніше було відомо, що внаслідок спалахів більшості масивних зірок утворюється певна кількість кальцію. Але деякі з них — збагачені кальцієм наднові — під час вибуху виділяють його ну дуже багато.

Настільки багато, що, за оцінками вчених, до половини кальцію Всесвіту має таке походження. Це той самий кальцій, який присутній у наших кістках і зубах — принаймні наполовину.

Але раніше побачити спалах такої збагаченої кальцієм наднової вченим не вдавалося. Це доволі рідкісне явище, тож і те, як воно саме відбувається, залишалося незрозумілим.

Допоміг дослідникам у цьому астроном-аматор Джоель Шепард. Він виявив наднову SN 2019ehk у спіралеподібній галактиці Messier 100 — вона розташована за 55 мільярдів світлових років від нас.

Учені почали спостерігати за цією надновою. І саме завдяки тому, що Шепард вчасно на неї вказав, вони змогли зафіксувати момент її вибуху. Це перша виявлена в історії науки астрономічна подія, внаслідок якої утворилося так багато кальцію.

Як виявилося, в момент свого вибуху матерія, з якої складається зоря, стикається із зовнішньою газовою оболонкою. Унаслідок цього виділяються яскраві рентгенівські промені, температура наднової сягає дуже високих значень — і під її дією, а також великим тиском, відбувається ядерний синтез, який і призводить до утворення кальцію.

Як пояснюють дослідники, це відкриття дозволить скерувати напрямки подальших досліджень і краще зрозуміти, яким чином наш Усесвіт став таким, яким він є — адже кальцій також бере участь і у формуванні планет.

Поділитись: