Дедалі частіші дощі у Ґренландії, навіть зимові, руйнують льодовий «щит» острова, роблячи його все більш вразливим до танення в майбутньому. Учені кажуть, що вони «здивовані» тим, що дощ йде навіть впродовж довгої арктичної зими.

Уплив дощів, зокрема зимових, на покрив льоду Гренладії описують у дослідженні, опублікованому в журналі The Cryosphere.

Дослідники з центру океанічних досліджень GEOMAR використали супутникові дані для відстежуваня танення снігу та льоду, а також дані автоматичних станцій наземного спостереження (ідеться про температуру повітря, силу вітру та опади).

Співставивши дані з супутника та наземних станцій, дослідники виявили понад 300 випадків, у яких причиною початку танення ставали рідкі опади, тобто дощ. За період дослідження такі ситуації почали траплятися удвічі, а взимку — утричі.

Автори дослідження пояснюють, що вищі температури підвищують імовірність опадів, які сприяють таненню снігу, а потоки талої та дощової води продовжують танення ще на кілька днів (коли вже дощу безпосередньо немає). За час дослідження період танення, викликаного дощем, збільшився взимку з двох днів до трьох, а влітку — з двох до п'яти.

Окрім цього, частина дощової води замерзає та залишається на поверхні льодовиків. Утім вона не «збільшує» льодовик. Дощова вода має темніший колір, відповідно утворена нею оболонка легше притягує сонячне світло, що знову ж таки сприяє таненню льодовика.

Кліматологи вважають, що скорочення викидів парникових газів вже не зупинить танення льодовиків, а лише зможе трохи його сповільнити.

Вчені з Університету Вашингтона припускають, що загадковий зелений колір айсбергів в Антарктиді пояснюється присутністю великої кількості заліза у них.

Раніше ми писали, що вчені сподіваються знайти нові організми у місці зламу найбільшого айсберга Антарктиди.

Поділитись: