Дослідники, здається, з'ясували, чому білі акули нападають на людей: вони плутають нас із тюленями

За словами австралійських дослідників з Університету Маккуорі, великі білі акули не є бездумними вбивцями, які нападають на все, що рухається. Вони припускають, що напади цих тварин на людей можуть бути пов'язані з тим, що акули плутають нас із тюленями.
Своє дослідження вчені опублікували в Journal of the Royal Society Interface.
Згідно з новим дослідженням, в окремих випадках, коли велика біла акула нападає на людину, укус може бути результатом помилкової ідентифікації. Так, хижак не може візуально відрізнити серфінгістів та плавців на поверхні води від своєї природної здобичі.
Команда вчених порівняла відеозаписи плавців, серфінгістів та тюленів з погляду великої білої акули, що спостерігає за водою знизу. Зважаючи на те, що акула, найімовірніше, побачить на тлі сонця, дослідники дійшли висновку, що ні форми силуету, ні рухів недостатньо, щоб вона їх чітко розрізнила.
Дослідження підтверджує теорію, що великі білі акули не полюють на людей як на здобич. Також акули — дальтоніки, або в кращому разі мають лише обмежену здатність сприймати кольори. «Їхня гострота зору або здатність бачити деталі набагато гірші, ніж у нас», — каже співавторка дослідження Лаура Раян.
Дослідники також оцінили гостроту зору білих акул на основі структури їхньої сітківки. Особливу увагу вони приділяли молодим особинам, які здебільшого й нападають на людей.
За словами Раян, у молодих особин може бути гірший зір, ніж у дорослих акул, а ще вони частіше зустрічають людей у своєму ареалі існування: «У міру того, як акула росте, її очі збільшуються, і тоді вони можуть бачити більше деталей».
У дослідженні зазначається, що краще розуміння того, чому акули кусають людей, допоможе розробити стратегію протидії їхнім нападам. Раян каже, що надалі необхідні додаткові дослідження інших видів, які теж нападають на людей, як-от тупорила і тигрова акули.
«Ми не впевнені, чи можна застосувати й до них цю причину. Тюлені не є для них звичайною здобиччю, але вони їдять черепах та іншу здобич, яка плаває на поверхні», — каже дослідниця.
Напади акул на людей
Усупереч поширеній думці, лише невелика кількість видів акул небезпечні для людини. З понад 360 видів тільки 4 винні у значній кількості неспровокованих нападів на людей, які закінчилися смертельними травмами: біла акула, тигрова, тупорила та довгокрила.
За оцінками Інституту морських досліджень при уряді Австралії, щороку у світі в середньому через акул гине приблизно 10 людей. Для порівняння: від падіння кокосу гинуть у 15 разів частіше, а в ДТП у США — в 450 разів частіше.
У 2020 році у світі зафіксували 57 випадків неспровокованих укусів людей акулами й 39 — спровокованих. Загинули 10 людей (шестеро в Австралії, троє у США й один на Карибських островах) — це максимум із 2013 року, який експерти вважають аномальним показником.
- Поділитися: