Життя

Доведення до самогубства. Iсторія, що сколихнула Грузію — фоторепортаж

Життя/Доведення до самогубства. Iсторія, що сколихнула Грузію — фоторепортаж
Зберегти
Вигляд
lead
На початку серпня історія самогубства 22-річного хлопця сколихнула Грузію, де наркозалежність досі вважться не лише хворобою, але й злочином. Перед смертю Демур Стуруа звинуватив поліцейського у шантажі та застосуванні тортур.

 

Фото Іраклі Дзнеладзе

22-річний житель села Дапнарі Самтредського району Грузії Демур Стуруа повісився в лісі, неподалік від свого дому 7 серпня 2016 року. 

Фото Іраклі Дзнеладзе

Кадри подвір’я, заповненого не лише односельчанами і близкими, а й депутатами, чиновниками і громадськими активістами, які прийшли попрощатися з нікому не відомим досі сільським хлопцем, показали всі телеканали.

Фото Іраклі Дзнеладзе

Фото Іраклі Дзнеладзе

Фото Іраклі Дзнеладзе

Фото Іраклі Дзнеладзе

Фото Іраклі Дзнеладзе

Пізніше рідні знайшли вдома передсмерну записку хлопця. У ній Демур розповів про причини свого рішення покінчити з життям, про те, що поліцейський Ґодерзі Тевзадзе систематично його бив, вимагаючи інформацію про те, хто в селі вирощував або ж зберігав марихуану. Не витримавши цього, Демур зважився на самогубство.

Брат загиблого заявив, що 22-річний Демур був жорстоко побитий.

Фото Іраклі Дзнеладзе

Фото Іраклі Дзнеладзе

«Наступного дня, коли ми знайшли тіло Демура і принесли його додому, приїхав поліцейський Ґодерзі Тевзадзе [тоді рідні ще не знали, що саме цього поліцейського син звинуватив у своїй смерті — ред.] і повіз тіло мого сина на експертизу! Я не згодна з їхніми висновками. Мій син покінчив з життям 7 числа, а експертизу провели 8-го», — розповідає мати загиблого Нона Джоджуа. Вона також стверджує, що тієї ночі, коли її син покінчив із життям, приблизно о другій в лісі бачили поліцейську машину і двох людей з ліхтариками, які щось шукали.

Фото Іраклі Дзнеладзе

Прокуратура західного округу Грузії порушила кримінальну справу за статтею «Доведення до самогубства». Поліцейський, який у записці звинувачується в тиску на загиблого, пішов у відставку за власним бажанням.

Фото Іраклі Дзнеладзе

У день поховання родичі Демура Стуруа принесли труну з його тілом до порозорого поліцейського відділку в м. Самтредіа, де вимагали негайного покарання для імовірного винуватця трагедії.

Фото Іраклі Дзнеладзе

У відділку заявили, що Ґодерзі Тевзадзе пішов з посади за власним бажанням. Та сім’я і близькі Демура кажуть, що самого звільнення не достатньо, мовляв, поліцейського треба покарати з усією суворістю закону.

Передсмертна записка Демура Стуруа. Фото Іраклі Дзнеладзе

Тітка загиблого Демура Стуруа на сходах у поліцейському відділку м. Самтредіа. Фото Іраклі Дзнеладзе

Фото Іраклі Дзнеладзе

Після розпаду СРСР в Грузії кілька разів мінялась політика щодо наркотиків. У 2002 році наркотичну залежність визнали захворюванням, а відповідні зміни до адміністративного та кримінального кодексів не внесли. Це стало причиною того, що досі законодавство суперечить одному з головних принципів людського права і загалом є казусним: наркозалежні люди одночасно визнаються і хворими і злочинцями.

Фото Іраклі Дзнеладзе

«В кодекс потрібно внести поправки, які зроблять покарання за зберігання наркотиків жорсткішим… за цей злочин потрібно скасувати умовний термін — усіх до в’язниці!» — це заява, яку президент Міхеїл Саакашвілі зробив у парламенті в лютому 2006 року.

Після законодавчої ініціативи президента закон став жорсткішим. Сьогодні політика боротьби з наркозалежністю в Грузії є однією з найжорсткіших і репресивніших на пострадянському просторі: придбання, зберігання і вживання наркотичних речовин у малих кількостях без рецепту лікаря загрожує штрафом у 500 ларі (приблизно$250) і взяттям на облік терміном на 1 рік. Упродовж цього року в разі рецидиву, — починає діяти 273 стаття кримінального кодексу, яка передбачає штраф 2000 ларі (приблизно $1000) або позбавлення волі.

Через тиждень після поховання біля поліцейського відділку знову зібрались люди, вимагаючи якнайшвидшого розслідування справи. Фото Іраклі Дзнеладзе

За даними ГО «Alternative Georgia», щороку у місця позбавлення волі через наркозалежність потрапляють близько 1500 людей. На правові процедури, пов’язані з цією політикою витрачається близько 18 мільйонів ларі (приблизно $9 млн).

Після спроби розмалювати поліцейську машину між активістами і правоохоронцями сталася сутичка. Фото Іраклі Дзнеладзе

У 2015 році Конституційний суд Грузії визнав неконституційною 2 частину 260 статті кримінального кодексу, згідно з якою придбання і зберігання марихуани у великих об’ємах з метою особистого споживання «карається позбавленням волі терміном від 7 до 12 років». Позивач стверджував, що суперечливий норматив передбачав непропорційну кару, невиправдано важку і таку, яка порушує честь і гідність людини.

За словами позивача Вахушти Менабдзе, це рішення стосується лише позбавлення волі, але не інших форм покарання.

Конституційний суд визнав, що зберігання до 70 грамів марихуани з метою споживання не може стати причиною позбавлення волі навіть на один день. Утім, це не означає, що держава не може застосувати штраф, обмеження прав або іншу кару.

Мама Демура Стуруа біля поліцейського відділку у м. Самтредіа через тиждень після самогубства сина. Фото Іраклі Дзнеладзе

 Іраклі Дзнеладзе, грузинський фотохудожник і журналіст, директор галереї сучасного мистецтва «Contamporary Art Space Batumi». Автор багатьох соціальних фотопроектів. Мав персональні виставки в Росії, Туреччині, Україні, Узбекистані, Казахстані, Ізраїлі, Білорусі, Грузії. Співзасновник фестивалю «Odessa — Batumi Photo Days»

Пов`язані новини