Новий пакет допомоги на $200 млн та зустріч із Байденом і сенаторами: головне про другий день Зеленського у США

Лідер меншості в Палаті представників Гакім Джеффріс (ліворуч) іде з президентом України Володимиром Зеленським на зустріч з іншими лідерами Конгресу, Вашингтон, 12 грудня 2023 року
Лідер меншості в Палаті представників Гакім Джеффріс (ліворуч) іде з президентом України Володимиром Зеленським на зустріч з іншими лідерами Конгресу, Вашингтон, 12 грудня 2023 рокуAP Photo / Alex Brandon

Президент України Володимир Зеленський у другий день свого офіційного візиту до США, 12 грудня, зустрівся з американським колегою Джо Байденом, а також із сенаторами та спікером Палати представників Майком Джонсоном. Зібрали головне про другий день Зеленського у Вашингтоні.

Про перебування українського глави держави у США писали закордонні медіа, зокрема CNN та Reuters.

Зустріч із сенаторами

Зустріч тривала майже 90 хвилин. Як зазначає Reuters, сенатори зустріли Зеленського тривалими оплесками, коли він прийшов до них на закриту зустріч. Лідери Демократичної та Республіканської партій пообіцяли українському президенту свою підтримку.

Лідер більшості в Сенаті Чак Шумер, як пише CNN, заявив, що зустріч президента Володимира Зеленського із законодавцями на Капітолійському пагорбі була «дуже потужною».

За його словами, Зеленський «окреслив дуже детально», що потрібно Україні та як Сполучені Штати можуть допомогти країні у захисті від росії. Президент України казав, що «допомога потрібна швидко».

«Якщо він отримає необхідну допомогу, він переможе. Якщо ми програємо, путін виграє, і це дуже, дуже небезпечно для США», — цитує видання американського посадовця.

Президент України Володимир Зеленський іде у супроводі лідера меншості в Сенаті Мітча Макконнелла (ліворуч) та лідера більшості в Сенаті Чака Шумера, Капітолій у Вашингтоні, 12 грудня 2023 рокуAP Photo / J. Scott Applewhite

Сенатор-республіканець від Північної Кароліни Том Тілліс, як пише CNN, стверджує, що Зеленський переконував, що корупція не є значною проблемою в Україні. Він намагався запевнити законодавців, що в Україні жодні гроші, надані партнерами, не будуть украдені, сказав сенатор від Республіканської партії Південної Дакоти Майкл Раундс.

Раундс також розповів, що Зеленський не назвав очікувану загальну підтримку від США. Але він намагався переконати сенаторів, що Києву якнайшвидше потрібно більше систем ППО.

Том Тілліс запевнив, що українського президента «тепло прийняли», і він намагався переконати сенаторів надати більше фінансування, але «не тиснув на них».

Зеленський попередив, що його країна не відмовиться від боротьби з росією, якщо підтримка від партнерів знизиться. У такому разі боротьба «перетвориться на партизанську війну», цитував українського президента сенатор Рон Джонсон.

Зеленський пізніше написав про цю зустріч як про «дружню та відверту», яка «є важливим підтвердженням підтримки України в боротьбі за незалежність, свободу та демократію».

Глава держави зазначив, що розповів сенаторам про актуальну безпекову й економічну ситуацію в Україні, важливість збереження життєво необхідної американської підтримки. І відповів на запитання законотворців США.

Зустріч зі спікером Палати представників

Спікер Палати представників Майк Джонсон сказав, що у нього була «хороша» зустріч із президентом Володимиром Зеленським. Водночас Джонсон запевнив, що залишився непохитним у своїй позиції, що США повинні спочатку розв'язати питання про трансформаційні зміни на кордоні, перш ніж просувати законопроєкт про нову фінансову допомогу Україні.


Республіканці хочуть, щоб до пакета допомоги Києву додали суворі заходи для стримування міграції на кордоні США з Мексикою, зокрема для шукачів притулку. Питання іммігрантів є одним із найскладніших у Конгресі США протягом останніх десятиліть, чим зараз користуються республіканці, щоб протиснути свої ініціативи.


«Ще відтоді, як я отримав цю посаду (25 жовтня 2023 року — ред.), нам потрібна була чіткість стосовно того, що ми робимо щодо України та як будемо здійснювати належний контроль за витрачанням коштів платників податків. Також нам потрібна була трансформаційна зміна на кордоні. Поки що ми не отримали нічого з цього», — заявив Джонсон.

Посадовець також наполягає, що Білий дім нібито не зміг сформулювати чітку стратегію, яка допомогла б Україні перемогти, і розкритикував Сенат за бездіяльність.

Зустріч із Байденом

Президент США Джо Байден під час зустрічі з главою української держави оголосив про надання ще 200 мільйонів доларів для оборони України.

Він наголосив, що від рішень, які будуть ухвалені зараз, залежатиме майбутнє на десятиліття вперед, зокрема в Європі.

«Ми бачили, що відбувається, коли диктатори не отримують покарання за смерті та руйнування, які вони спричинили. Вони йдуть далі. Загроза Америці, Європі та світу лише зростає», — заявив Байден.

Він закликав Конгрес «вчинити правильно» і підтримати Україну, ухваливши законопроєкт із фінансовою допомогою.

Президенти України та США Володимир Зеленський та Джо БайденОфіс президента України

Володимир Зеленський подякував Америці та партнерам за підтримку і зазначив, що українська економіка демонструє зростання на майже 5%. Тож, за словами Зеленського, Україна поступово стає менш залежною від зовнішньої допомоги.

«Наші цілі на 2024 рік чіткі — позбавити росію переваги в повітрі й зірвати її наступальні операції. Я думаю, це реально», — наголосив український президент.

Крім того, додав Зеленський, серед пріоритетних питань зустрічі з президентом США — спільне виробництво зброї та використання заморожених російських активів.

Візит Зеленського до США

Президент України Володимир Зеленський 11 грудня розпочав робочий візит до Сполучених Штатів Америки. Для нього він став третім після повномасштабного вторгнення. У перший день візиту Зеленський зустрівся з міністром оборони США Ллойдом Остіном та головою Об’єднаного комітету начальників штабів генералом Чарльзом Брауном.