ДТЕК через суд заблокувала аукціони з імпорту електроенергії на листопад 2021 року. Україну чекає енергокриза?

Окружний адміністративний суд Києва на забезпечення позову акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго», яке належить олігарху Рінату Ахметову, заблокував проведення аукціонів на імпорт електроенергії, зокрема з Білорусі та Росії.

Про це Національний оператор електромереж «Укренерго» повідомив 24 жовтня.

Оператор пояснює: ОАСК ухвалив захід для забезпечення позову «ДТЕК Західенерго» та зупинив дію Порядку розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів, а точніше — змін до Порядку, які набували чинності з 1 жовтня. Суддя Окружного адмінсуду Володимир Келеберда вирішив, що зміни можуть містити невідповідності закону й порушують права та інтереси ДТЕК.

«Як наслідок, проведення всіх видів аукціонів на аукціонній платформі технічно неможливе, зокрема — на імпорт з РФ та Білорусі. Аукціон на листопад скасували до відновлення дії порядку або внесення змін до аукціонної платформи», — кажуть в «Укренерго».

Водночас оператор наголошує, що до набуття чинності ухвали учасники аукціону вже отримали фізичне право на передачу. Тому на результати аукціону рішення ОАСК не впливає, змінюється лише алгоритм його обмеження — з пропорційного на послідовний.

Чому ДТЕК пішла до суду?

Як випливає з ухвали, ДТЕК звернулася до ОАСК з вимогою визнати протиправними окремі положення про правила управління обмеженнями й розподілу пропускної здатності. Компанія Ахметова стверджує, що вони суперечать закону про ринок електроенергії та правилам ЄС.

У коментарі «Економічній правді» пресслужба ДТЕК пояснила, що новий підхід до обмеження перетину не врахував особливості Бурштинського енергоострова, де «Укренерго» обмежує 80% перетину. А через пропорційний підхід до розподілу перетину учасники з довгостроковими експортними контрактами не могли гарантувати їхнього виконання щодо учасників денних аукціонів.

Чому це важливо?

Нагадаємо, переможців місячних аукціонів на викуплення міждержавних перетинів ЛЕП мали оголосити 29 жовтня. На аукціони зокрема були виставлені ЛЕП між Україною та Білоруссю і Росією. До 1 листопада має завершитися мораторій на імпорт електроенергії з цих країн.

Обмеження на імпорт ввели у травні 2021 року — після того, як у січні-лютому її скасували щодо Білорусі та Росії відповідно. Влада тоді пояснювала такий крок необхідністю додаткової електроенергії, щоб пережити зиму без масових відключень.

Є підстави вважати, що таке ж міркування лежить і в основі нинішнього рішення про відновлення аукціонів на імпорт. Станом на 25 жовтня запаси вугілля на складах електростанцій становлять 701,3 тисячі тонн замість запланованих 2,971 мільйона тонн. Водночас міністерство енергетики стверджує, що енергетична система України працює стабільно.

Раніше джерело «Економічної правди» заявляло, що через відсутність достатніх запасів вугілля на ТЕЦ і ТЕС на Україну чекає енергетична криза. В уряді планують пом’якшити її імпортом електроенергії з Білорусі або — якщо цього не станеться — обмеженням споживання для бізнесу. Офіційно уряд це спростував.