Ефект GameStop. Як сотні тисяч людей з онлайн-спільноти позбавили інвесторів з Волл-стріт мільярдів доларів

Порожні коробки гри Call of Duty: Modern Warfare 2, виставлені в GameStop у місті Редвуд-Сіті, Каліфорнія, 2 листопада 2009 року.
Порожні коробки гри Call of Duty: Modern Warfare 2, виставлені в GameStop у місті Редвуд-Сіті, Каліфорнія, 2 листопада 2009 року.AP/Paul Sakuma

27 січня 2021 року точно увійде в історію США як безпрецедентний день для фінансового ринку. Акції компанії GameStop, яка переживала далеко не найкращі часи, різко злетіли в ціні завдяки скоординованим діям сотень тисяч людей зі спільноти в Reddit. І не схоже, що історія найближчим часом буде завершена. Ми розібралися, що сталося.

Що таке GameStop?

GameStop — американська компанія, яка існує з 1984 року і спеціалізується на роздрібному продажі відеоігор та ігрових ґаджетів. У власності GameStop станом на середину 2020-го було понад 5 500 крамниць у 14 країнах; її називали найбільшим ритейлером відеоігор у світі.

А втім, із 2016-го GameStop увійшла в кризовий період: тоді почали набирати популярності онлайн-крамниці відеоігор штибу Steam, Xbox Live і PlayStation Network. Пандемія COVID-19 ще більше вдарила по офлайн-бізнесу компанії: у 2020 році вона була змушена закрити понад 460 крамниць. Онлайн-бізнес у GameStop теж є — її продажі відеоігор через інтернет у кризовому 2020-му зросли в кілька разів, але цього не вистачило, щоб компенсувати наслідки кризи.

Вартість акцій GameStop майже весь 2020 рік не перевищувала 5 доларів. Через це компанія стала популярним серед інвесторів об’єктом так званого короткого продажу («short selling» або «shorting» англійською).

Це спосіб заробітку на падінні вартості акції: ви купуєте акції в посередника (брокера), продаєте їх комусь, потім чекаєте, коли вони впадуть, викуповуєте назад і повертаєте брокеру — як наслідок, заробляєте різницю падіння мінус вартість послуг брокера.

За даними The Wall Street Journal, станом на грудень 2020 року на короткий продаж було виставлено понад 138% акцій GameStop (це один із найвищих показників на ринку). Відсоток більший за 100 тому, що в деяких випадках акції перепродавалися більше одного разу. Такого в нормальних умовах не має бути — це означає, що банкрутства компанії очікували одразу кілька великих гедж-фондів.

До чого тут Reddit?

Reddit — це величезний онлайн-форум із купою підтем, від мемів до політики. Один з підфорумів на ньому — WallStreetBets, заснований ще у 2012 році для обговорення стратегій торгів на фондових біржах для непрофесіоналів. Нині він має понад вісім мільйонів учасників (ще наприкінці січня було два мільйони), із них кількасот тисяч позначають, що торгують на біржі.

На початку 2020-го один із користувачів припустив, що GameStop недооцінена на ринку, а її вартість у майбутньому зросте (зокрема, через збільшення обсягу онлайн-продажів). Тоді ідею серйозно не сприйняли. А втім, під кінець року, коли на WallStreetBets помітили стрімке зростання коротких продажів GameStop, сотні тисяч людей вирішили, що компанія дійсно недооцінена. І почали купувати опціони на акції — це договір, який дає право купити акцію, але не зобов’язує це робити. Скупка опціонів штучно підвищила попит на акції.

Насправді зростання вартості акцій почалося ще в другій половині 2020 року: під кінець грудня ціна однієї акції становила майже 20 доларів. 13 січня вона підскочила на 57% на тлі новини про оновлення складу ради директорів. Один із них, Раян Коен, публічно говорив про необхідність переорієнтації GameStop на онлайн. Новина дала позитивний сигнал для ринку — і акції компанії трохи зросли.

А далі у гру вступили трейдери з WallStreetBets. І акції GameStop почали вкрай стрімко зростати в ціні. 29 січня вона становила близько 380 доларів — у майже 16 (!) разів більше, ніж на початку року. На своєму піку капіталізація компанії становила 26,5 мільярда доларів — це більше, ніж, скажімо, у великого американського авіаперевізника Delta.

Але за перші три дні лютого акції GameStop впали так само стрімко, як і росли до того: на кінець 3 лютого ціна впала до менш ніж 100 доларів, обвалившись на понад 80% менш ніж за тиждень.

А навіщо користувачі Reddit узагалі це зробили?

Професійні інвестори й інвестори-аматори недолюблюють одне одного: перші других — за незнання законів ринку, другі перших — за снобізм і зверхність. Одна з мотивацій людей, які збільшили вартість акцій GameStop, — провчити трейдерів з Волл-стріт і показати, що вони здатні впливати на ситуацію на фондових ринках незгірш за дипломованих фахівців.

«Провчити» тут означає позбавити їх грошей: лише 27 січня, за оцінками аналітичної компанії S3 Partners, інвестори, які займалися коротким продажем акцій GameStop, втратили 14,3 мільярда доларів.

А співзасновник гедж-фонду Citron Research Ендрю Лефт, який також мав справу з GameStop, заявив The Wall Street Journal, що члени форуму WallStreetBets також цькували його й членів сім’ї онлайн.

Чому охочих долучитися до цього процесу було так багато? Певно, свою роль тут зіграла пандемія коронавірусу, на тлі якої багато людей зацікавилися трейдингом. Тим більше, що у США власниками акцій великих компаній може бути будь-хто, а для купівлі акцій існують спеціальні додатки. Крім того, стрімке зростання акцій багатьох компаній, які надають онлайн-послуги, у ковідний 2020 рік могло скласти враження, що на торгівлі акціями можна швидко розбагатіти.

Є й інші спроби пояснити ситуацію довкола GameStop. Для багатьох вона була способом «просто провести час — експериментом із перевірки сили інтернет-спільнот» і створити купу нових мемів, як це формулює BBC.

Як на це все реагував той самий Волл-стріт?

Професійні трейдери завчасно почали виходити з коротких торгів акціями інших компаній, на які могли звернути увагу у WallStreetBets, зазначає The Wall Street Journal. Їхня активність знизилася до рівня кризових 2008-2009 років.

Керівники гедж-фондів, які мали справу з GameStop, на умовах анонімності розповіли CNBC, що очікують на припинення росту акцій компанії. А тоді на тлі втрати грошей трейдери-аматори будуть панічно продавати акції, через що вони будуть стрімко дешевшати.

Один із додатків для трейдингу Robinhood 28 січня заборонив користувачам торгувати акціями GameStop, AMC, Nokia та інших компаній, акції яких стрімко виросли.

Члени форуму WallStreetBets не на жарт розгнівалися через таку новину. Вони звинуватили Robinhood у змові з Волл-стріт (додаток справді надає частину інформації про торги інвесторам із Волл-стріт) і подали проти нього колективний позов, звинувативши в «маніпуляції ринком на вигоду людям і фінансовим установам, які не є клієнтами Robinhood».

Наступного дня, 29 січня, Robinhood оголосив, що скасує накладені раніше обмеження.

А до чого тут Ілон Маск?

Він публічно підтримав WallStreetBets — твітом з одним коротким словом: «Gamestonk» — і посиланням на форум на Reddit. Після нього, до слова, акції GameStop зросли ще на 157%.

«Stonks» — це популярний в англомовному інтернеті мем, де зумисне неправильно написане слово «stocks» («акції» англійською). Його часто використовують, щоб висміяти фінансові збитки. Здогадайтеся, кого ж саме висміяв Маск?

А якщо у вас усе ще є сумніви — то бізнесмен прямо розкритикував співзасновника Robinhood Владіміра Тенева за рішення тимчасово зупинити торги акціями GameStop та ще кількох компаній.

«Robinhood — він же наче про демократизацію доступу до акцій… Ви злили своїх клієнтів чи не мали вибору?», — сказав Маск під час спілкування в соцмережі Clubhouse.

А що каже влада США?

У США за фондовий ринок відповідальна Комісія з цінних паперів та бірж. Але єдина її публічна реакція на ситуацію з GameStop була ще 27 січня: «Ми працюємо з іншими регуляторами для оцінки ситуації та аналізу дій причетних сторін, фінансових посередників та інших гравців на ринку».

Набагато активніше GameStop обговорюють у Конгресі — причому як демократи, так і республіканці, які висловлювалися з цього приводу, виступили на боці трейдерів-аматорів.

«Люди на Волл-стріт згадують про правила лише тоді, коли постраждалими є вони. Американські працівники роками відчували на собі, що система Волл-стріт зламана, і платили за це», — вважає сенатор-демократ Шеррод Браун.

А втім, в останні дні окремі члени Конгресу всерйоз зацікавилися діями Robinhood і одного з натхненників “флешмобу” WallStreetBets Кіта Гілла. Членкиня Палати представників, демократка Максін Вотерс заявила, що хоче викликати Гілла для надання свідчень щодо ситуації з GameStop. А за даними The Hill, комітет із питань фінансових послуг Палати представників 18 лютого має заслухати свідчення представників Robinhood.

І що буде далі?

Ціна акцій компанії в теорії показує її фінансовий стан. Якщо керуватися цією логікою, стрімке зростання GameStop у ціні означає, що в компанії все гаразд із фінансами.

Але це не так: попри зростання онлайн-сегменту, у 2020-му її продажі впали на більш ніж 30%, а збитки у четвертому кварталі того ж року оцінювалися в 18,8 мільйона доларів. Крім того, коефіцієнт швидкої ліквідності GameStop становить 0,5 — це означає, що всі активи компанії удвічі менші, ніж сума її боргових зобов’язань (оптимальне значення, для порівняння, має дорівнювати 1).

Іншими словами: GameStop «накрутили» штучно, і компанія перебуває на межі банкрутства. А тому члени форуму WallStreetBets цілком можуть втратити гроші, вкладені ними в далеко не найбільш стабільний актив.

Але вони поки не мають наміру зупинятися й уже приміряються до інших активів. Наприклад, почали скуповувати срібло, і 1 лютого ф’ючерси на нього зросли на понад 9% (це восьмирічний максимум).

WallStreetBets паралельно звернули увагу й на інші недооцінені (на їхню думку) компанії: мережу кінотеатрів AMC, BlackBerry, Nokia, мережу роздрібної торгівлі Macy’s тощо. А ще — на криптовалюти: тепер онлайн-трейдери хочуть підняти вартість Doge до 1 долара (на момент публікації новини вона становить менш ніж 0,05 долара). І тут їх також підтримав Ілон Маск

Є ймовірність, що американські регулятори й законодавці спробують змінити правила гри на фондовому ринку, аби уникнути ситуацій, подібних до GameStop. Можливо, перевірятимуть, чи не були заяви окремих інвесторів-аматорів маніпулятивними. А втім, їхні дії технічно не порушували закон — були лишень скоординовані й несподівані для гедж-фондів.

А поки Волл-стріт ще не встиг оговтатися, принаймні дві компанії — MGM і Netflix — уже ведуть перемовини про фільмування стрічок за мотивами ситуації з GameStop.