Рада Європейського Союзу ще на рік продовжила санкції проти Росії за справою отруєння офіцера ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії речовиною «Новічок». Також в ЄС пропонують ввести нові через отруєння опозиціонера Олексія Навального.

Рішення про продовження санкцій опублікували на сайті Ради ЄС.

Режим санкцій проти Росії через справу Скрипаля продовжили до 16 жовтня 2021 року. Ці обмеження передбачають заборону на в’їзд до Євросоюзу, а також заморожування активів 9 людей, п’ятеро з яких пов’язані з режимом в Сирії, а четверо — з отруєнням в Солсбері.

Під санкціями ще перебуває одна організація — Центр наукових студій та досліджень (SSRC), який є основним органом сирійського режиму з розробки хімічної зброї.

Також 7 жовтня очільники міністерств закордонних справ Франції та Німеччини зробили спільну заяву та запропонували країнам ЄС узгодити нові санкції проти Росії через отруєння Олексія Навального. За повідомленням ТАСС, 12 жовтня глави МЗС країн Євросоюзу обговорили та підтримали цю пропозицію. Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто повідомив, що санкції будуть індивідуальними, але проти кого — невідомо. Наразі почалась підготовка санкційного списку.

За словами міністрів Жана-Іва Ле Дріана (Франція) та Гайко Мааса (Німеччина), Росія так і не надала переконливого пояснення щодо отруєння російського опозиціонера. Тож вони пропонують ввести санкції проти людей, які через займані посади вважаються «відповідальними за цей злочин і порушення міжнародного права». 

Окрім того, міністри пропонують запровадити обмеження щодо установи, залученої до програми розробки отрути «Новічок».

Що передувало?

Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) виявила в організмі російського опозиціонера Олексія Навального отруєння речовиною, яка структурно схожа на «Новічок».

Речовина, яку знайшли в крові та сечі опозиціонера, формально не заборонена (адже її немає у списку ОЗХЗ). Зазначається, що вона схожа за структурою на отруту 1.А.14 та 1.А.15 у класифікації Конвенції про заборону хімічної зброї. Це ті самі речовини, котрі виявили у 2018 році після отруєння родини Скрипалів.

Ще у вересні 2017 року Росія звітувала про знищення «останнього кілограму» отруйної речовини на вимогу ОЗХЗ. Вдруге про «знищені запаси» заявив глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін після отруєння Олексія Навального. Та результати аналізів ОЗХЗ показали, що Росія не тільки не припинила використання «Новічка», а й продовжила над ним роботу.

Поділитись: