Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) виявила в організмі російського опозиціонера Олексія Навального отруєння речовиною, яка структурно схожа на «Новічок».

Про це повідомили представники ОЗХЗ.

Речовина, яку знайшли у крові та сечі опозиціонера, формально не заборонена (адже її немає у списку ОЗХЗ). Зазначається, що вона схожа за структурою до отрути 1.А.14 та 1.А.15 у класифікації Конвенції про заборону хімічної зброї. Це ті самі речовини, котрі виявили у 2018 році після отруєння родини Скрипалів.

Що це означає?

Ще у вересні 2017 року Росія звітувала про знищення «останнього кілограму» отруйної речовини на вимогу ОЗХЗ. Вдруге про «знищені запаси» заявив глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін після отруєння Олексія Навального. Та результати аналізів ОЗХЗ показали, що Росія не тільки не припинила використання «Новічка», а й продовжила над ним роботу. 

Про наявність в організмі Навального інгібітору холінестерази повідомили ще німецькі фахівці, які першими надавали допомогу опозиціонеру після його вивозу закордон. Пізніше це ж підтвердили лабораторії у Швеції та Франції. Науковці не хотіли однозначно класифікувати речовину як «Новічок», адже точний реагент знайти не вдалося.

Наразі Технічний секретаріат ОЗХЗ, на прохання Німеччини, має передати звіт про знайдену речовину до держав-підписантів Конвенції про заборону хімічної зброї та зробити його загальнодоступним.

Які наслідки будуть для Росії?

В Організації із заборони хімічної зброї вже засудили Росію, як підписанта Конвенції про заборону хімзброї, та пообіцяли продовжувати «незалежну експертизу». 

Раніше міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив, що Європейський Союз запровадить санкції проти Росії, якщо ОЗХЗ все ж підтвердить отруєння Навального «Новічком». Про які саме санкції йдеться ㅡ поки невідомо. Це рішення мають спільно приймати усі країни-члени ЄС.

А що сталося з Навальним?

Російському опозиціонеру стало погано вранці 20 серпня, коли він летів із Томська до Москви. Літак екстрено посадили в Омську, політика госпіталізували. Він впав у кому. Доклавши зусиль, німецьким лікарям вдалося вивезти Навального на лікування до клініки «Шаріте». 7 вересня в Навального покращився стан здоров'я. Його вивели з медичної коми, в якій він був 18 днів.

Низка експертів з Німеччини, Франції та Швеції підтвердили, що Навального отруїли речовиною з групи «Новічок».Саме отрутою з цієї групи російське ГРУ намагалося вбити колишнього розвідника РФ Сергія Скрипаля у Великій Британії.

Росія всіляко заперечує причетність до отруєння Навального та обурюється тим, що Берлін відмовляється передати результати свого розслідування, хоча про це Москва просить ще з кінця серпня. Сам опозиціонер вважає, що до його отруєння причетний особисто президент Росії Володимир Путін.

Поділитись: