Екскомандирам «Беркуту», які намагались знищити докази вбивств учасників Майдану, оголосили нові підозри

Державне бюро розслідувань повідомило про підозру екскомандирам спецпідрозділу «Беркут». За даними слідства, вони намагалися знищити зброю, з якої їхні підлеглі вбили учасників протесту під час Революції гідності.

Про це йдеться у повідомленні ДБР.

За даними слідчих, колишні командири організували перевезення зброї з місця дислокації ПМОП «Беркут» і незаконно знищили табельну вогнепальну зброю в різних місцях Києва. Вони розрізали зброю на частини та видалили маркування серійних номерів. Залишки зброї працівники «Беркуту» скинули в річку Віта та закопали на березі.

Так, за даними слідства, були знищені 24 автомати, одна снайперська гвинтівка Драгунова, три рушниці «Форт-500» та рушниця «Форт-12».

За даними ДБР, 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві із цієї зброї силовики вбили 48 людей та поранили ще 90 учасників акцій протесту.

За цими фактами екссиловикам «Беркуту» оголошено підозру:

  • за ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України — перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу;
  •  ч. 2 ст. 262 ККУ — викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї, бойових припасів, вибухових речовин;
  •  ч. 2 ст. 263-1 ККУ — незаконне виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї.

Максимальне покарання за цими статтями передбачає 10 років позбавлення волі.

Що сталося 20 лютого 2014 року?

20 лютого 2014-го, попри оголошене перемир’я, продовжилися сутички між учасниками протесту Революції гідності та озброєними спецпризначенцями. Цей день називають «найкривавішим» на Майдані: тоді було вбито 48 протестувальників та поранено ще 90 учасників акцій протесту.

У жовтні 2023 року Святошинський районний суд Києва визнав винними в масових убивствах беззбройних громадян:

  • Олега Янішевського — він отримав довічне ув’язнення;
  • Павла Аброськіна та Сергія Зінченка — їм суд призначив покарання у вигляді позбавлення волі строком на 15 років;
  • Олександра Маринченка — суд призначив йому покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 років;
  • за всіма статтями обвинувачення виправдав колишнього міліціонера Сергія Тамтуру.

Суд над «беркутівцями» тривав із травня 2016 року. Вирок, який оголошували 18 жовтня, має обсяг 1714 аркушів. За весь час слідства було проведено 320 судових засідань і досліджено 48 епізодів убивств та 80 епізодів замахів на вбивства. Суд допитав 245 людей, зокрема потерпілих, свідків серед правоохоронців та протестувальників, експертів, обвинувачених тощо.

12 січня Київський апеляційний суд розпочав розгляд апеляції на вирок п'ятьом «беркутівцям».

Загалом ДБР направило обвинувальні акти щодо 20 колишніх «беркутівців» за перешкоджання проведенню мирних акцій протесту шляхом застосування 20 лютого 2014 року вогнепальної зброї до беззбройних активістів.

Автор: Роман Мельник