ENRU

Експерт про проект судової реформи: з суддею можна буде зустрітися в ресторані

Законопроект, який містить зміни до законів у судовій сфері, містить низку недоліків, які можна використовувати для незаконних дій.

Про це ефірі Громадське.Реформа розповів експерт з судової реформи Реанімаційного пакета реформ та колишній суддя Михайло Жернаков.

Перше і найголовніше — недолік у відкритості судового процесу, відсутність можливості робити відеозапис у суді без дозволу головуючого судді.

«Приходиш з мобільним телефоном і знімаєш все, що відбувається у судовій кімнаті. Абсолютно дуже потрібна річ у судовій кімнаті. Ти знімаєш. Ти дисциплінуєш суд. Якщо суд себе поводить не так, то можна відправити у громадську раду доброчесності, дисциплінарні органи будуть розглядати, якщо суддя вчинив/ла правопорушення чи допустився/лася суддівської помилки», — сказав він.
Іншим недоліком законопроекту в плані відкритості судового засідання Жернаков назвав можливість судді взагалі не пускати глядачів.

«Якщо немає місць у залі судового засідання, суддя зможе відмовляти в доступі навіть без відеокамери уже, просто відкрите судове засідання, чого ніколи не було.З усіма вадами хоча б було відкрите судове засідання, хоча б посидіти на стільчику, поспостерігати. Тепер запросто може бути, що суддя призначить слухання в кабінеті», — сказав він.

До переліку недоліків експерт та колишній суддя Жернаков врахував те, що у законопроекті допускається, що суддя на свій розсуд може призначити до 34 тисяч гривень штрафу у разі порушення процесуальних обов'язків або зловживання процесуальними правами.

Хоча у проекті закону є перелік таких порушень, він не є вичерпним, а це означає, що суддя може його тлумачити на власний розсуд.

«Четверта зрада — суддя зможе зустрічатися зі сторонами окремо. наприклад у ресторані, можна буде зустрітися у позапроцесуальний спосіб, і навіть якщо сторона зафіксує, що там суддя вимагав, чи про що вони говорили на телефон, це не може потім бути доказом у суді, тобто фактично легалізуються позасудові стосунки… Хабарі і будь-що, що може бути поза судової кімнати», — сказав він.

Народний депутат Руслан Сидорович заявив, що недоліки у проекті в судовій реформі були ще на етапі Конституційної комісії, оскільки не були вчасно розглянуті інші норми законів про суди та прокуратуру.

Він пояснив, що судова реформа міститься в одному законопроекті, бо парламент важко ухвалює рішення через відсутність згоди між політичними силами.

«На превеликий жаль, поки в українському парламенті немає достатньої кількості для ухвалення через механізм публічної дискусії, а є дуже багато ухвалення рішень шляхом якихось домовленостей. І в тому випадку ясно, що зібрати голоси в один законопроект значно простіше, ніж для 5 законопроектів: цивільний процесуальний кодекс, господарський процесуальний кодекс, кодекс адміністративного судочинства, зміни до закону про судоустрій та статус суддів, бо в самому законі йдеться, що зміни до нього мають ухвалювати окремим законом. Що в результаті ми отримуємо? Ми отримаємо сумнівний певної міри легітимний документ з погляду Конституції», — сказав він.

Верховна Рада планує розглянути цього тижня судову і пенсійну реформи.