На українському ринку є дефіцит гречаної крупи, тому ціни на неї зростуть.

Про це заявив виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки (так, така існує) Сергій Громовий у коментарі «AgroPortal».

За його словами, старого врожаю вже немає, а нового — ще немає, молотити його будуть приблизно за два тижні.

Перекрити дефіцит немає звідки, каже Громовий, бо у світі не так багато експортерів гречки.

«За офіційною статистикою, гречки в Україні засіяли тільки половину від мінімальної потреби. Раніше її імпортували з Росії, і це було головною нашою проблемою», — сказав Громовий.

Він уточнив, що в Росії зараз скоротилися площі посіву гречки, і країна заборонила її експортувати. Серед альтернатив є ще Польща та Китай, однак продукт звідти зовсім інший, він «не відповідає смаковим очікуванням українських споживачів».

«Ціни на гречану крупу на полицях магазинів дуже високі — 35 гривень за кілограм і більше. І, скоріше за все, гречка продовжить дорожчати», — сказав експерт.

Громовий додав, що українці вже відмовляються від гречки на користь дешевших альтернатив, як от макарони з м’яких сортів пшениці.

«За інформацією учасників асоціації, вже після 30 грн/кг різко впав збут гречки. Виробники не можуть продати значних об’ємів, лише невеликі партії», — зазначив він.

Саме нестабільністю і непередбачуваністю ринку гречки експерт пояснює те, що в Україні її вирощують не так багато, як треба.

«Виробнику краще засіяти прогнозовані культури, можливо з дещо меншою, але прогнозованою дохідністю — кукурудзу, сою і тому подібне», — уточнив Громовий.

Він вважає, що виправити ситуацію може додаткова державна програма, зокрема експерт нагадав, що про це нещодавно заявив і міністр економіки, торгівлі та сільського господарство Ігор Петрашко.

«Так, цього року гречкою засіяли на 10 тисяч га більше — 74 тисяч га. Проте необхідно, щоб почали закуповувати в резерв. Поки ми працюємо над корпоративним управлінням. Поки є запитання до ДПЗКУ», — сказав він в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

Раніше в Державній митній службі повідомляли, що у першому кварталі 2020 року Україна імпортувала гречки на 115 мільйонів гривень, що у 6,5 раза більше, ніж за перший квартал 2019-го. Тоді у відомстві також повідомили про суттєве зменшення експорту.

«При цьому експорт гречки суттєво зменшився, з чого можна зробити висновок, що її вистачить на всіх», — сказали тоді на митниці.

Поділитись: