Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроект зі змінами до держбюджету на 2020 рік, який передбачає збільшення мінімальної зарплатні в Україні до 5 тисяч гривень вже з 1 вересня.

Про це повідомила заступниця глави Офісу президента Юлія Ковалів, також відповідний законопроект опублікований на сайті парламенту.

Тексту проекту №3963 поки немає, однак Ковалів розповіла, що Зеленський хоче збільшити мінімалку до 5 тисяч. Зараз вона складає 4 723 гривні.

В ОП вважають, що Рада має ухвалити цей законопроект до кінця серпня «на позачерговій сесії, яка буде скликана для розгляду законопроекту».

Кому добре від цих змін

Позитивно це може позначитися на бюджетниках, зарплатня більшості з яких розраховується на підставі мінімальної заробітної платні.

Також багато які соціальні виплати залежать від мінімалки, тому зростуть й вони, що добре для незахищених верств населення.

Трохи навіть є позитиву для Пенсійного фонду, який буде отримувати більше внесків, бо багато податків розраховуються на підставі мінімалки. Однак податки також платять громадяни України, і вони їх збільшенню навряд зрадіють.

А кому турбота президента вилізе боком

Фізичні особи-підприємці (ФОПи) платитимуть більше податків, бо єдиний соціальний внесок залежить від мінімалки — він становить 22% від мінімальної зарплатні. Тобто, з 1 вересня ЄСВ за місяць складатиме 1100 гривень.

Підвищення мінімалки, вочевидь, не сподобається і малому та середньому бізнесу, який намагається пережити нечувану кризу через пандемію коронавірусу, а тепер йому ще треба шукати додаткові гроші на зарплати.

У зв’язку з цим бізнес може піти у «тінь», видаючи зарплати в конвертах, або звільняючи працівників.

Проблеми можуть бути й у державних підприємств, які не можуть видавати зарплати у конвертах, але їм треба звідкись брати додаткові гроші. Якщо гроші брати нема звідки, керівництво буде переводити своїх працівників на неповний робочий день чи половину ставки.

І загалом кожен житель України може відчути на собі зростання мінімалки, бо є ймовірність пришвидшення інфляції, тобто зростання цін може «з’їсти» ці додаткові гроші.

Де взяти гроші, Зіно?

На тлі коронакризи український бюджет й так ледь витримує, видатки у ньому перевищують доходи на майже 300 мільярдів гривень. Брати ці гроші треба на фінансових ринках, простіше кажучи — позичати. Тобто, наступними роками все більше грошей з бюджету підуть на те, аби ці борги виплачувати.

У цьому контексті вкрай цікавою (якщо не сказати дивною) виглядає заява заступниці глави Офісу президента, що «основним джерелом для фінансування таких збільшених заробітних плат стане насамперед економія на обслуговуванні державного боргу».

Яка така буде ця економія, пані Ковалів не пояснює, а тексту самого законопроекту поки немає.

Чи не забагато шуму?

Зеленський пропонує всього лиш збільшити мінімалку менш як на 300 гривень, чи не перебільшені занепокоєння?

Навряд. Річ у тім, що до 5 тисяч президент хоче збільшити вже з вересня, але ці тільки початок. У макропрогнозі уряду закладене збільшення мінімалки до 6 500 гривень вже у 2021 році, що майже на 1800 гривень більше за чинний розмір.

У цьому контексті виникає питання, чим обумовлене таке зростання мінімалки, коли економіка країни через коронакризу стрімко падає? Яке підґрунтя для такого підвищення? Чи не є це просто популізмом?

Поділитись: