Експерти заявили, що пандемії коронавірусу можна було запобігти, і розповіли як

Пандемії коронавірусу, яка призвела до мільйонів смертей, можна було запобігти, якби світ відреагував на неї швидше. Експерти розкритикували світових лідерів і закликають до серйозних змін, щоб запобігти такому в майбутньому.

Як повідомляє The Guardian, про це йдеться у звіті незалежної групи експертів, який зробили на замовлення Всесвітньої організації охорони здоров'я. Групу очолили Гелен Кларк, колишня прем'єр-міністерка Нової Зеландії, та Еллен Джонсон-Серліф, колишня президентка Ліберії.

У звіті йдеться про те, що підготовка до пандемії була непослідовною та недофінансованою, а система оповіщення — занадто повільною та м'якою. Зокрема, експерти звинуватили ВООЗ у недостатній ефективності й заявили, що на початку пандемії ніхто не очолив зусилля світу з протидії коронавірусу.

Гелен Кларк також назвала лютий 2020 року «місяцем втраченої можливості запобігти пандемії, оскільки багато країн вважали за краще почекати й подивитися».

«Подекуди до дій вдавалися тільки після того, коли ліжка в лікарнях інтенсивної терапії почали заповнюватися… Потім почалася боротьба за засоби індивідуального захисту та терапевтичні засоби. У глобальному масштабі медичні працівники пройшли випробування на межі своїх можливостей», — сказала вона.

Еллен Джонсон-Серліф наголосила, що ситуації, в якій нині опинився світ, можна було запобігти. З її словами, нині необхідно вжити термінових заходів.

«Є багато оглядів попередніх криз у галузі охорони здоров'я, які містять розумні рекомендації. Проте вони припадають пилом у підвалах ООН і на урядових полицях... Наш звіт показує, що більшість країн світу просто не були готові до пандемії», — каже експертка.

У звіті нагадують, що Китай виявив та ідентифікував коронавірус відразу ж, коли він з'явився наприкінці 2019 року, і попередив, що до них слід прислухатися.

За словами Кларк, ВООЗ «перешкоджали й не допомагали міжнародні правила та процедури в галузі охорони здоров'я». Нормативні акти не дозволили вдатися до швидких дій з оголошення надзвичайного стану, а також вони забороняють країнам без необхідності закривати свої кордони для торгівлі.

У «втрачений місяць» країни повинні були готуватися, ідеться у звіті. Ті, хто цього не зробив, постраждали набагато більше. Також експерти наголосили, що деякі країни «знецінили й розвінчали» науку, заперечуючи серйозність хвороби, що «мало смертельні наслідки».