Невдале викрадення літака рф. Зі слів Червінського випливає, що операцію санкціонував ще Баканов — «Схеми»
Із відповідей ексрозвідника Романа Червінського, який брав участь у невдалій операції з переманювання російського літака, випливає, що ця операція була започаткована та санкціонована Службою безпеки України, коли її очолював Іван Баканов.
Про це повідомляють журналісти-розслідувачі програми «Схеми» («Радіо Свобода»).
«Радіо Свобода» повідомляє, що зверталося до СБУ за додатковими поясненнями, проте від коментарів у відомстві відмовилися і порадити читати офіційні повідомлення. У СІЗО, де перебуває зараз Червінський, журналістів також не пускали, а судові засідання щодо його справи відбуваються в закритому режимі.
А втім, видання стверджує, що змогло отримати відповіді від Червінського. Як зазначається, той розповів, що під час спецоперації всі ролі були розподілені між ЗСУ та СБУ: Служба безпеки відповідала за контакти з пілотом росії, тоді як ЗСУ (Військово-повітряні сили та Сили спеціальних операцій) відповідали за заходи, що були пов'язані з перетином російським літаком лінії кордону, стверджує Червінський.
«Насправді цей захід був започаткований та санкціонований керівництвом Служби безпеки України, і ту частину заходу, яка передбачала контакти з пілотом рф, — оперативні та контррозвідувальні заходи здійснювала СБУ [...] Всі заходи були санкціоновані в СБУ головою та головнокомандувачем ЗСУ», — цитує слова Червінського «Радіо Свобода».
На запитання, хто конкретно, керівники яких відомств були поінформовані про спецоперацію, Червінський відповів: «Всі мої керівники по команді, які на той момент були, мною були поінформовані письмово, і я отримав необхідний дозвіл на участь у заходах».
Зазначимо, за даними ЗМІ, операція з викрадення літака тривала навесні-влітку 2022 року. 17 липня президент Володимир Зеленський відсторонив із посади очільника СБУ Івана Баканова. А 23 липня відбувся масований ракетний удар російських військ по аеродрому «Канатове» в Кіровоградській області, який пов'язують із невдалою спробою викрадення російського літака.
«Радіо Свобода», поспілкувавшись із Червінським, дійшло висновку, що операція була започаткована та санкціонована Службою безпеки України, коли її очолював Іван Баканов.
Що це за справа?
Влітку 2022 року група українських волонтерів у співпраці з розвідкою майже переконала трьох російських пілотів дезертирувати разом зі своїми військовими літаками в обмін на 1 мільйон доларів за штуку.
Отримати російські літаки так і не вдалося через втручання Федеральної служби безпеки рф — українська сторона підозрювала, що російська спецслужба розкрила план і почала спілкування від імені пілотів рф, із якими вдалося встановити контакт. Українська сторона все ж мала вигоду: зібрала цінну технічну інформацію про російські ВПС і скомпрометувала трьох військових, принаймні один із них відтоді не виконував бойових завдань.
А втім, СБУ відкрила кримінальну справу через операцію, пов'язуючи її з ракетним обстрілом аеродрому «Канатове» в Кіровоградській області. Унаслідок обстрілу загинув командир військової частини, 17 українських захисників отримали поранення, було повністю знищено 2 бойові винищувачі Повітряних сил ЗСУ, а злітна смуга та інша техніка й будівлі зазнали значних пошкоджень.
У СБУ кажуть, що операція проводилася попри зауваження Служби безпеки та без узгодження з відповідними державними органами, до того ж росія отримала інформацію про розміщення особового складу Повітряних сил ЗСУ та українських літаків.
24 квітня 2023 року СБУ затримала колишнього виконувача обов'язків командира однієї з частин Сил спеціальних операцій Романа Червінського за підозрою в перевищенні службових повноважень. Його відправили на 2 місяці під варту. Однак СБУ повідомляла, що веде розслідування також за статтею про державну зраду.
Нагадаємо, Червінський — експрацівник Головного управління розвідки, який окрім операції з літаками раніше відповідав за операцію щодо затримання найманців ПВК «Вагнера», також відому як «Вагнергейт».
- Поділитися: