Ердоган не хоче бачити Швецію та Фінляндію в НАТО, а G7 планує допомогти грошима Україні: головні новини дня 13 травня
Президент Туреччини заявив, що його країна, яка є членом НАТО, не може підтримати плани Швеції та Фінляндії приєднатися до Альянсу, а ЗМІ пишуть, що у планах G7 допомогти Україні фінансово на 30 мільярдів євро. Головні новини України та світу за день 13 травня.
Пропозиція Макрона
Президент України Володимир Зеленський заявив, що його французький колега Емманюель Макрон пропонував Україні частково поступитися своїм суверенітетом, щоб глава рф володимир путін зберіг своє обличчя.
Зеленський розповів, що Макрон хотів знайти результати у посередництві між росією та Україною, але йому не вдалося цього зробити через позицію Москви.
«А мені пропонував певні речі, пов’язані з поступками щодо нашого суверенітету для того, аби зберегти обличчя президенту путіну. Мені здається, це не дуже коректно з боку тих чи інших лідерів. Ми не готові зберігати щось комусь і втрачати за це свої території», — наголосив Зеленський.
Гучна заява Ердогана
Президент Туреччини заявив, що його країна, яка є членом НАТО, не може підтримати плани Швеції та Фінляндії приєднатися до Альянсу. І звинувачує країни Північної Європи в тому, що вони стали «притулком для терористичних організацій».
Раніше Туреччина неодноразово критикувала Швецію та інші західноєвропейські країни за їхні дії щодо організацій, які Анкара вважає терористичними, зокрема курдських бойових угруповань, а також послідовників ісламського священнослужителя Фетхуллаха Гюлена, що базується у США.
В урядах Швеції та Фінляндії у відповідь заявили, що така заява Ердогана стала для них несподіванкою, і сподіваються врегулювати це питання.
Допомога від G7
Країни «Великої сімки» — Німеччина, США, Велика Британія, Японія, Франція, Італія та Канада — планують надати Україні 30 мільярдів доларів фінансової підтримки під час війни, пише Spiegel.
Допомога надаватиметься у формі кредитів та грантів. Сума у 30 мільярдів євро передбачає закінчення бойових дій протягом року.
Водночас остаточного рішення ще немає.
Переговори з росією
Канцлер Німеччини Олаф Шольц 13 травня вперше за кілька тижнів зідзвонився з президентом рф володимиром путіним для обговорення війни в Україні. Канцлер розповів, що під час розмови наголосив, що в Україні слід якнайшвидше досягнути припинення вогню; заявив, що твердження про те, що там при владі нацисти, є хибним; нагадав йому про відповідальність росії за глобальну продовольчу ситуацію.
У кремля традиційно своя версія результатів розмови.
Також очільник Міністерства оборони США Ллойд Остін уперше після початку повномасштабної війни в Україні провів телефонну розмову з міністром оборони рф сергієм шойгу. Остін закликав до негайного припинення вогню в Україні й наголосив на важливості підтримки ліній зв'язку.
«Герой росії» командував бомбардуванням Харкова
Журналісти CNN з'ясували, що російський офіцер Олександр Журавльов, який після вчинення звірств у сирійському Алеппо був нагороджений званням «героя рф», а потім отримав підвищення і став командувачем західного військового округу, віддавав накази бомбардувати Харків та інші частини України.
Прихована мобілізація в рф
На території росії проводять приховану мобілізацію, повідомив очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов. Українська розвідка отримала підтвердження цієї інформації, яка раніше не раз фігурувала в матеріалах ЗМІ як прогноз.
росія не наважується проводити відкриту мобілізацію, бо в умовах накладених економічних санкцій економічні удари будуть більш значними, каже Буданов. Він також додає, що населенню буде складно пояснити, навіщо вона потрібна, адже в офіційних заявах керівництво країни каже, що «все йде добре».
Миколаїв без води
російсько-окупаційні війська в ніч проти 13 травня обстрілювали Миколаїв. Зокрема, внаслідок цього були пошкоджені дві станції очищення води. Пошкодження станцій очищення води відбулося на тлі зусиль комунальників поновити у місті центральне водопостачання.
В обід у «Миколаївводоканалі» повідомили, що подачу води у місті почали поступово відновлювати.
Санкції проти сім'ї путіна
Велика Британія ввела санкції проти Аліни Кабаєвої, яку вважають фактичною дружиною президента рф володимира путіна, а також його родичів. Зазначається, що такими санкціями посилюють тиск на путіна та його найближче оточення, зокрема на його «гаманці» та членів сім’ї.
«Ми викриваємо і націлюємося на тіньову мережу, що підтримує розкішний спосіб життя путіна і затягує пороки в його найближчому оточенні. Ми будемо продовжувати вводити санкції проти всіх, хто допомагає і підбурює путінську агресію, поки Україна не переможе», — зазначила міністерка закордонних справ Британії Ліз Трасс.
Помер президент ОАЕ
На 74-му році життя помер президент Об'єднаних Арабських Еміратів та один із найбагатших людей світу шейх Халіфа бін Заїд Аль Нахайян. Причини смерті голови держави не зазначаються, однак відомо, що він довгі роки боровся з хворобою, яку виявили після інсульту в січні 2014-го.
Халіфу Аль Нахайяну було 73 роки. У 2004 році він став другим президентом ОАЕ, замінивши на посаді батька. Водночас шейх вважався одним із найбагатших людей на планеті за версією журналу Forbes: статки сім'ї Аль Нахайяна оцінили приблизно в 150 млрд доларів.
Одну з найвищих у світі будівель «Бурдж-Дубай» у 2010 році перейменували на «Бурдж-Халіфа» на честь Аль Нахайяна після того, як уряд ОАЕ звільнив Дубай від боргів під час фінансової кризи.
Здорожчання проїзду в Києві
Голова Асоціації перевізників Києва та Київської області Ігор Мойсеєнко заявив, що у Києві до кінця травня вартість проїзду в маршрутках може зрости до 15-20 гривень — це пов'язано з дефіцитом і суттєвим подорожчанням пального.
Він пояснив, що бензин не лише подорожчав — його ще й проблематично знайти. За словами Мойсеєнка, навіть якщо купувати пальне оптом, його ціна набагато вища, ніж на автозаправках.
Коли буде мультипредметний тест?
Український центр оцінювання якості освіти опублікував календарний план проведення національного мультипредметного тестування (НМТ), яке у 2022 році замінить зовнішнє незалежне оцінювання.
Тестування відбуватиметься в три сесії:
- основна: 18 липня — 10 серпня;
- додаткова: 16 — 20 серпня;
- спеціальна: 12 — 16 вересня.
- Поділитися: