Ердоган та путін обговорять «новий механізм» експорту українського зерна Чорним морем — глава турецької дипломатії

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган під час зустрічі з російським колегою володимиром путіним обговорить «новий механізм» експорту українського зерна Чорним морем.
Про це розповів міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан в інтерв’ю приватному турецькому телеканалу A Haber, цитує його Reuters.
«Попередня "зернова угода" працювала в рамках певного механізму, зараз ми побачили, що є можливість перейти до іншого механізму, і зараз докладаються зусилля, щоб конкретизувати цю можливість», — пояснив Фідан.
Він зауважив, що «деяким суднам» вдалося перевезти українське зерно через Чорне море навіть без «зернової угоди».
Очікується, що путін відвідає Туреччину 12 лютого, де зустрінеться з Ердоганом. Це буде його перша поїздка до Туреччини після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. До цього президенти зустрічалися у вересні 2023 року в російському місті Сочі. І тоді вони не змогли домовитися про відновлення «зернової ініціативи».
Раніше генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що не вважає відновлення «зернової угоди» доцільним.
Про «зернову угоду»
Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — Чорноморська, Одеси та Південного, — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Між собою Україна та росія угоди не підписували — лише паралельні домовленості з партнерами.
Дію угоди продовжували кілька разів, попри погрози росії її зупинити. А втім, росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботували й затягували час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи».
Зрештою, МЗС росії 4 липня 2023 року заявило, що «немає підстав» для чергового продовження угоди. А втім, у рф висунули п’ять вимог для продовження ініціативи, зокрема перепідключення «россільгоспбанку» до SWIFT та «розморожування» активів російських компаній. Шантаж росії не вдався, і вона зірвала «зернову угоду».
Після цього росіяни вдалися до системних повітряних атак на портову інфраструктуру для зупинки українського агроекспорту. Водночас спостерігалися інформаційні спекуляції та спроби провокацій у Чорному морі для впливу на рух суден до українських портів.
У відповідь Україна запропонувала тимчасові маршрути у своєму зверненні до Міжнародної морської організації (ІМО). Вони почали діяти з 8 серпня 2023 року. У Мінвідновлення зазначали, що передусім вони використовуються для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення рф.
- Поділитися: