Соцмережа Facebook виявила цілі мережі сторінок, груп і акаунтів, які використовувалися для маніпулювання громадською думкою в Україні та Іраку. 16 вересня компанія видалила 168 акаунтів, 149 сторінок і 79 груп в українському сегменті Facebook.

Про це повідомили у Facebook.

З опублікованих скріншотів видно, що серед видалених сторінок були Znaj.ua, Politeka і Hyser. Майже 4,2 мільйона акаунтів були підписані щонайменше на одну з видалених сторінок і біля 401 тисячі облікових записів вступило у щонайменше одну з фейкових груп.

«Ми постійно працюємо на тим, щоб виявляти й припиняти діяльність такого штибу, тому що не хочемо, щоб наші сервіси використовували для маніпуляції людьми (…) Люди, які стояли за цією діяльністю, координувалися між собою та використовували фальшиві акаунти, щоб подавати неправдиві дані про себе», ─ зазначив керівник політик кібербезпеки Facebook Натаніель Глейхер.

За його словами, деякі з українських сторінок і акаунтів час від часу міняли свої назви, щоб збільшувати охоплення та скеровувати користувачів на сторонні сайти, замасковані під справжні ЗМІ. Адміністратори та власники сторінок зазвичай постили про знаменитостей, шоу-бізнес, спорт, місцеві та світові новини, політичні та економічні проблеми, зокрема вибори в Україні, кандидатів та критикували різних політичних діячів.

На рекламу цих сторінок у Facebook та Instagram було витрачено $1,6 мільйона доларів, причому платили саме в доларах. Facebook вирахував, що зв’язки від усіх цих акаунтів тягнуться до піар-компанії Pragmatico.

За даними видання Liga.Tech компанія Pragmatico розташовується в Києві й офіційно декларує сферу своєї діяльності як «реклама, PR і маркетинг», а також «захист репутації в соціальних мережах, створення і просування персональних брендів». Джерело видання, яке працювало в компанії, уточнило, що компанія займалася розкруткою політиків і політичним піаром. Проте жодної детальної інформації про діяльність Pragmatico, контактів керівників і навіть сайту в Інтернеті немає.

Таємність, якою огорнута діяльність Pragmatico, дає підстави припустити, що це «фабрика тролів», яка виконує замовлення з дискредитації політиків.

У Facebook наголосили, що не знайшли зв'язків між бот-кампаніями з України та Іраку, але сказали, що принципи їхньої дії були подібними: створення мережі фальшивих акаунтів для маскування своїх справжніх ідентичностей та діяльності.

Зазначимо, що саме на викритій ботофермі упродовж місяця працював журналіст «Слідство.Інфо» під прикриттям. Там йому вдалося зазирнути за лаштунки українського політичного світу. Про те, хто керував ботофермою і скільки коштували послуги ботів, дивіться у спільному розслідуванні «Слідство.Інфо» та hromadske.Прем’єра на всіх платформах hromadske та Слідство.Інфо — 18 вересня о 20:15.

Поділитись: