Facebook видалив мережу ботів, пов'язаних із «Європейською солідарністю» та громадськими організаціями
Компанія Facebook видалила низку фейкових облікових записів, сторінок і груп, пов'язаних із партією «Європейська солідарність», а також громадськими організаціями «Справа громад», «Антикорупційний блокпост» та об'єднанням «Боротьба».
Про це йдеться у звіті компанії за грудень 2020 року.
Підставою для видалення стала «скоординована неавтентична поведінка», тобто йдеться про створення фейкових сторінок для маніпулювання аудиторією.
Так, модератори видалили 27 облікових записів, 37 сторінок і 21 групу у Facebook та 13 акаунтів в Instagram, пов'язаних із партією «Європейська солідарність» та організацією «Справа громад». Як кажуть у компанії, фейкову мережу видалили у той момент, коли вона лише набирала аудиторію.
Мережа розміщувала повідомлення українською та російською мовами про новини в Україні, а також публікувала схвальні коментарі про «ЄС» і п'ятого президента Петра Порошенка та критичні про президента Зеленського.
Також компанія видалила десятки акаунтів, сторінок і груп у Facebook та Instagram, що виникли в Луганській області. Вони мали на меті впливати на людей за кордоном: у Молдові, Казахстані, Великій Британії, Іспанії, Киргизстані, Білорусі, Німеччині, Росії. Роботу цієї мережі пов'язали з об'єднанням «Боротьба».
Крім того, видалили десятки акаунтів і сторінок у соцмережах, пов'язаних з громадською організацією «Антикорупційний блокпост». У компанії пишуть, що люди, які стояли за цією мережею, використовували фейкові акаунти, щоб публікувати й коментувати власний контент і «створити видимість популярності».
«Частина акаунтів і сторінок цієї мережі вже були визначені та відключені через спам і недостовірність», — йдеться у поясненні Facebok. Також там додають, що люди, причетні до цієї мережі, публікували економічні, політичні новини, про корупцію в Україні, а також схвальні коментарі про деяких політиків: ексглаву Податкової служби, керівника Одеської області, одного з політиків Одеси, «Укрзалізницю». Критичний контент, як ідеться у звіті, стосувався депутата Олександра Дубінського, міністра фінансів Сергія Марченка й ексміністра фінансів Ігоря Уманського.
Оновлено 14.01: у громадській організації «Антикорупційний блокпост» заявили, що 23 грудня 2020 року Facebook видалив сторінку організації в соцмережі, а також особисті профілі членів організації. У заяві, яку отримало hromadske, «Антикорупційний блокпост» каже, що сторінки видалили «під надуманими приводами» та «без чіткої аргументації», а також називає такі дії «тиском на свободу слова в Україні сторонніми особами».
«Наша громадська організація займається журналістськими розслідуваннями. За весь час жоден з постів нашої організації Facebook не видаляв через порушення стандартів спільноти. Ми ніколи не були проти когось вибіркового, ми описували ті чи інші ситуації, незалежно від політичної приналежності чи вподобань», — йдеться у заяві.
В організації припускають, що українські фактчекери, які співпрацюють з Facebook, «помилково або цілеспрямовано в інтересах інших осіб, що ставали фігурантами публікацій», видалили сторінку.
Загалом Facebook у грудні видалив 1 957 акаунтів у Facebook і 707 в Instagram, також 156 сторінок та 727 груп через «скоординовану неавтентичну поведінку».
- Поділитися: