Життя / Спорт

Федерація футболу України вивела в офшор понад $1 млн — «Схеми»

«Схеми»
Життя/Спорт/Федерація футболу України вивела в офшор понад $1 млн — «Схеми»
Зберегти
Вигляд
З бюджету Федерації футболу України (ФФУ) вивели понад 1 мільйон доларів в офшорну компанію, зареєстровану в Об’єднаних Арабських Еміратах.

Про це йдеться у розслідуванні програми «Схеми».

Центральне місце у цій ймовірно корупційній схемі відіграє завод з виробництва штучної трави для футбольних полів, який відкрився восени 2017 року у селі Мартусівка на Київщині.

Це підприємство побудоване на кошти Федерації футболу, яка володіє та керує заводом через компанію «ФФУ Продакшн». Виробництво штучної трави проходить за технологією німецької компанії Polytan на іноземному обладнанні.

«У травні 2018 року журналісти програми «Наші гроші» розповіли, як завод отримував бюджетні підряди на десятки мільйонів гривень через дискримінаційну вимогу щодо закупівлі штучної трави — за технологією, яка використовувалась тільки на цьому підприємстві», — нагадують журналісти.

Загалом цей завод немає жодного приватного замовлення, всі його контракти замовлені державою.

Як зазначають «Схеми», законопроект про виділення коштів на футбольні поля зі штучною травою пройшов через бюджетний комітет Верховної Ради, очолюваний народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка» Андрієм Павелком, який також є президентом Федерації футболу.

Підозрілі фінансові операції ФФУ помітили не лише вітчизняні журналісти: швейцарський журнал L'Illustré фактично звинуватив українську федерацію у відмиванні коштів. Зокрема йдеться про закупівлю обладнання для заводу у селі Мартусівка.

«Через генерального секретаря ФФУ Юрія Запісоцького Андрій Павелко контролював компанію в Об'єднаних Арабських Еміратах... Завдяки цьому маленькому трюку Павелко міг отримати щедрий прибуток для особистого користування», — зазначалось в публікації.

Підтвердження цієї інформації можна знайти в електронному листуванні членів ФФУ, десятки гігабайтів якого у травні 2018 року оприлюднили невідомі хакери.

Наприклад, один з документів свідчить, що 2 листопада 2016 року американська компанія Eco Green продала арабській компанії обладнання на суму понад 3 мільйони доларів. Ця сума включає вартість обладнання, а також витрати на транспортування та догляд за його налаштуванням.

   
«Радіо Свобода»

Дзеркальна домовленість, але вже між арабською фірмою та українською «ФФУ Продакшн», датована наступним днем — 3 листопада. Але вартість такого ж обладнання, транспортування та догляду за налаштуванням зростає на 20%. Різниця — у більш ніж 600 тисяч доларів.

   
«Радіо Свобода»

Як зазначають журналісти, йдеться про компанію S.D.T., зареєстровану в особливій економічній зоні Еміратів — Рас Ель-Хайма. Це дозволяє компанії приховувати кінцевого бенефіціара, не розкривати публічну інформацію і не сплачувати податки.

«Схемам» не вдалося знайти ні реального офісу компанії, ні її сайту, відомою є тільки її поштова скринька.

Компанія, яка через себе пропускає контракти на мільйони доларів, повинна мати справжні офіс, співробітників і сайт, якщо вона реальна, вважає юрист та експерт з корпоративного права Богдан Боровик.

«А в нас є компанія, яка має поштову скриньку та e-mail на джимейлі. Тобто, це є певні ознаки того, що ця компанія існує лише на паперах», — пояснює він.

Журналісти змогли підтвердити зв’язок цієї офшорної фірми з компанією «ФФУ Продакшн», проаналізувавши імпортні операції останньої.

Згідно з даними української митниці, з вересня 2017 року до лютого 2018-го через арабський офшор йшли поставки від вже згаданої вище американської компанії Eco Green. Митна вартість товарів, які закупила «ФФУ Продакшн» зі Сполучених Штатів за таким непрямим контрактом, — більше ніж 3,2 мільйони доларів.

   
Інфографіка: «Радіо Свобода»

Як зазначають «Схеми», у всіх контрактах між ФФУ та S.D.T. вартість обладнання була на 20% вища, ніж ціна, за якою арабський офшор закуповував обладнання у виробника. Тобто, 20% грошей, витрачених Федерацією футболу, осідали в Еміратах. Загалом ФФУ вивела на рахунки цієї фірми понад 1 мільйон доларів, наголошують автори розслідування.

У коментарі журналістам Павелко заявив, що про щоденну операційну діяльність Федерації футболу України знає мало, бо його сфера — стратегічне управління. Він додав, що про фірму S.D.T. знає, але дуже мало.

Проте журналістам вдалося знайти інформацію, яка ставить під сумнів заяву президента ФФУ.

Директором арабського офшору, підпис якого є під всіма угодами, — є громадянин ОАЕ шейх Мохамед Кайед Мохамед Алькасемі.

«Схеми» знайшли сторінку людини із таким іменем у мережі Facebook. Цей чоловік працює у вільній економічній зоні Рас Ель-Хайма — саме там, де зареєстрована компанія S.D.T.

У його профілі немає жодної згадки про неї, або про бізнес-активність чоловіка. Утім, журналісти знайшли одну світлину від грудня 2016 року, яка заслуговує уваги.

Шейх Мохамед Кайед Мохамед Алькасемі разом із президентом ФФУ Андрієм Павелком   
«Радіо Свобода»

На цьому фото шейх зображений поруч із президентом ФФУ Андрієм Павелком, який заявляв, що практично нічого не знає про цю компанію.

«Не було жодних перемовин. Наш представник Polytan’а сказав, що має питання від шейха: чи можливий розвиток можливостей між Еміратами й Україною проведення турнірів у Еміратах. Я кажу — ну, звісно, можливий!», — прокоментував це фото Павелко.

Зазначимо, що у ФФУ стверджують, що на використанні офшорної компанії наполягала німецька фірма Polytan.

Журналісти розповіли, що після оприлюднення цієї інформації у ФФУ запевнили, що готові запропонувати німецьким партнерам відмовитися від використання арабського офшору та перейти на більш прозорі схеми.

«Водночас, це вже не перша така обіцянка керівництва спортивної організації», — наголошують «Схеми».

Слід зазначити, що можливу корупцію у Федерації футболу України під час будівництва футбольних полів розслідує і Національне антикорупційне бюро. За даними «Схем», Павелко фігурує у цих матеріалах. Про це також повідомили і джерела Громадського.

Пов`язані новини