Для Маршу 8 березня Дана Рвана намалювала плакат з критикою домашнього насильства жінок та їхнього становища в Україні. Проте банер обурив противників Маршу — вони вважають, що жінку на зображенні проколює тризуб, а отже це наруга над національним символом. Водночас сама авторка твердить, що це — символіка «Національних дружин».

Учасницю Маршу — голову громадської організації «Інсайт» Олену Шевченко навіть судили за нього. Згодом суд визнав, що наруги над «Нацдружинами» та національною символікою не було.

Під час маршу банер у дівчат вихопив один з поліцейських. Нині плакат знаходиться у відділку, його все ще не повернули авторці. Дана каже, що не збирається залишати свою роботу поліцейським.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ударити по правах жінок: як залякують і б'ють учасників акцій 8 березня

Героїню плакату Дана назвала Євою на честь біблійної першої жінки. Нині художниця працює над плакатом для нової виставки, присвяченої боротьбі з праворадикальним насиллям в Україні. На ньому Єва вже звільнилася від рук, які вхоплювали її на першому плакаті.  

«Організатори виставки хвилюються про безпеку художників і відвідувачів майбутньої виставки. Проте я не можу його не намалювати. Тема сексуального насилля над жінками, заборона абортів, бідність, тиск церкви — про це треба говорити», — пояснює художниця.

Дана Рвана — студентка, художниця, ілюстраторка, мультиплікаторка. Псевдонім «Рвана» вона взяла через те, що митець постійно надриває себе задля того, щоб донести людям ідею. Дівчина видала книгу для дітей у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», коли їй було 20 років. У ній — історія мишеняти Сільвестра, прототипом якого став брат Дани.

Окрім ілюстрацій, дівчина робить мультфільми. Останній — історія про Марка Львовича Тюльпанова та його життя після початку війни на Донбасі. Мультфільм довелося перезнімати після того, як ноутбук з майже готовою роботою вкрали.

«Декорації та ляльок-героїв для мультфільму я купувала на різних барахолках, потім це все ламала і збирала з частин. Я хотіла показати, що в людей було щось радянське — цілісне і зрозуміле. А потім держава, яку Марк Львович сприймав як вічну, зламалася. Світлогляд людей — це певні шматочки, вони мало що розуміють, намагаються в усьому розібратися, але вони все рівно зламані життям», — розповідає Дана про створення мультфільму.

Про оленя над своїм ліжком, про око як символ художника, і про те, скільки треба часу, щоб створити власну дитячу книгу — у репортажі Громадського.

Поділитись: