Росія розмістила у Сирії наприкінці 2018 року на військово-морській базі у місті Тартус спеціальні загони навчених дельфінів для підтримки своїх військових.

Про це у колонці у журналі Forbes заявив фахівець у сфері розвідки Г. Саттон, посилаючись на супутникові дані.

Він каже, що помітив загони морських ссавців у воді під час перегляду супутникових знімків міста Тартуса. Це порт, де Росія базує свої підводні човни, які використовує для війни у Сирії.

«Побачивши аналогічні корпуси на базах ВМС Росії у Чорному морі та Арктиці, стало зрозуміло, чим вони є. Їхнє розгортання видно на історичних супутникових знімках, до прикладу, на Google Earth», — каже фахівець.

Він припускає, що дельфінів будуть використовувати для протидії ворожим дайверам, які можуть спробувати саботувати кораблі в порту. Тварини можуть також підіймати об’єкти з дна моря або виконувати розвідку.

Фахівець також каже, що, скоріш за все, дельфіни у Сирії походять з підрозділу, розташованого неподалік від Севастополя в анексованому Росією Криму в Чорному морі.

«Є ймовірність, що ссавці були тюленями, а не дельфінами, але я припускаю, що дельфіни більш вірогідні. Тим паче, корпуса здаються меншими, ніж деякі інші, що може означати їх тимчасовість», — йдеться у матеріалі.

Forbes також зазначає, що інша активна програма з підготовки морських ссавців Росії розташована в Арктиці. Там навчають тюленів і білух. 

Нагадаємо, у квітні 2019 року на півночі Норвегії рибалки виявили білуху, на яку була вдягнена камера GoPro із написом «обладнання Санкт-Петербурга».

Як зазначає «Дождь», російські військові почали використовувати морських ссавців у військових цілях на початку 20-го століття. На деякий час такі програми були закриті, але після Другої Світової війни використовувати морських тварин почали як американські військові, так і радянські.

Зокрема вони навчали китоподібних знаходити міни, субмарини тощо. Також тварин використовували для розвідки і патрулювання. Відповідний науково-дослідницький центр в СРСР відкрився у Севастополі в 1965 році, його база даних була засекречена.

Після розпаду Радянського Союзу центр відійшов до Міноборони України, а китоподібних почали використовувати у комерційних та медичних цілях, зокрема для лікування дітей з інвалідністю. У 2012 році Україна поновила підготовку бойових дельфінів, а після анексії Криму окупаційна влада сформувала військову частину на базі центру.

Окрім бази в Севастополі військові СРСР тренували білух і тюленів у Примор'ї і Мурманську відповідно. На сьогодні в Мурманську російський флот продовжує тренувати тюленів, але офіційно про їхню участь у військових операціях не йдеться.

В коментарі «Дождю» представник Північного флоту заявив, що вони не тримають морських тварин.

Поділитись: