G7 і ЄС заборонять відновлювати імпорт російського газу за маршрутами до Європи — Financial Times
«Велика сімка» та Європейський Союз заборонять відновлювати імпорт російського газу за маршрутами, де москва припинила постачання. Це перший випадок після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, коли західні держави блокують торгівлю газом по трубопроводах.
Про це пише Financial Times із посиланням на проєкт заяви G7 та посадовців, які беруть участь у переговорах.
Рішення, яке лідери G7 повинні ухвалити на саміті в Хіросімі наступного тижня, перешкоджатиме відновленню постачань російського газу по трубопроводах до таких країн, як Польща та Німеччина, куди москва припинила постачання минулого року.
Як зазначає FT, західні держави хочуть переконатися, що росія не отримає приріст своїх енергетичних доходів. Один зі співрозмовників видання сказав, що цей крок зробили, аби «переконатися, що партнери не передумають у гіпотетичному майбутньому».
У проєкті заяви G7 говориться, що група провідних економік і надалі скорочуватиме використання російських джерел енергії, «включно із запобіганням повторному відкриттю шляхів, які раніше були закриті», принаймні доти, поки «не буде розв'язання конфлікту».
Таке ембарго обговорюється дипломатами в межах 11-го пакета санкцій ЄС.
Чому це важливо?
Як зазначає видання, ці заходи навряд чи вплинуть на якісь конкретні газові потоки, проте вони підкреслюють «глибоку рішучість Брюсселя зробити постійним швидкий і болісний поворот від десятиліть залежності від російських енергоресурсів».
«Заборона є дуже символічною, тому що на початку війни ЄС уникав націлювання на потоки трубопроводів через їхню величезну залежність від московського газу», — зауважує FT.
Видання нагадує, що росія скоротила постачання газу до Європи, що спричинило сплеск цін на газ більш ніж у 10 разів вище від звичайного рівня. Але протягом останніх місяців ціни суттєво впали, оскільки Європа успішно скоротила попит узимку, прискорила розгортання відновлюваної енергії та знайшла альтернативні джерела постачань.
Частка росії в європейському імпорті газу впала з понад 40% до менш як 10%, а м’яка зима сприяла збільшенню обсягів зберігання газу в ЄС.
Деякі з основних російських газопроводів до Європи — газопроводи «Північний потік 1» та «Північний потік 2» — були підірвані минулого року, і залишилася лише одна з їхніх чотирьох ниток. Але інші трубопроводи, як-от «Ямал» до Польщі, залишаються недоторканими.
- Поділитися: