російські кораблі щонайменше тричі були неподалік місць вибухів на «Північному потоці» — розслідування

російські кораблі щонайменше тричі наближалися до місць, де у вересні 2022 року сталися вибухи на газопроводі «Північний потік».

Про це йдеться в новій частині спільного розслідування суспільних мовників Данії (DR), Швеції (SVT), Норвегії (NRK) і Фінляндії (Yle).

Журналісти відстежили пересування так званих кораблів-привидів — тобто тих, які вимкнули систему автоматичної ідентифікації та не повідомляють про місце розташування. Вони перехопили радіоповідомлення, які судна відправляли на російські військово-морські бази в червні-вересні 2022 року. Відстежувати переміщення допомагав колишній офіцер військово-морської розвідки Великої Британії.

Вдалося з'ясувати, що три російські кораблі щонайменше двічі побували поблизу майбутнього місця вибуху на «Північному потоці». А останній візит на цій місцевості був менш ніж за тиждень до вибухів у вересні 2022 року. Серед кораблів було науково-дослідне судно ВМС росії «Сибіряков», буксир СБ-123 і третє судно, назву якого медіа не ідентифікували.

Так, 6 червня один із російських кораблів відплив із Калінінградської військово-морської бази. Зранку 7 червня він уже був неподалік острова Борнхольм. Судно провело декілька годин поблизу або навіть на місці проходження «Північного потоку — 1» та «Північного потоку — 2». Три з чотирьох витоків, які стались у трубі через вибух, відбулися в точках, де був цей корабель.

Журналісти не змогли точно визначити, чи причетне судно до вибухів. Але корабель передавав повідомлення через військову частоту до командного центру в Калінінграді.

Наступного разу російський корабель, імовірно, «Сибіряков» наблизився до місць вибухів 14 червня 2022 року. Він залишався там до наступного дня. Цей корабель призначений для картографування морського дна і підводної розвідки. Також у судна є кран, за допомогою якого можна опускати у воду предмети. «Сибірякова» біля місць майбутніх вибухів також зафіксували супутники.

Буксир СБ-123 помітили в районі майбутніх вибухів 21 вересня 2022 року — тобто за п'ять днів до вибухів. Цей корабель використовують як допоміжний і рятувальний у підводних операціях. Він має кран і здатний підіймати вантажі з морського дна, а також може спустити в море невеликий підводний човен.

Буксир залишався поблизу острова Борнхольм до 22 вересня. Корабель ввімкнув систему ідентифікації, коли повертався на базу.

Експерти, яких опитали журналісти, не вважають присутність російських кораблів біля місць вибухів випадковістю. На їхню думку, це навпаки є доказом того, що росія пов'язана з вибухами.

Нагадаємо, нещодавно Збройні сили Данії підтвердили, що російське судно забезпечення СС-750 перебувало поблизу газопроводів «Північний потік» за чотири дні до вибухів. На борту корабля розміщений підводний мінічовен.

Про прориви на «Північних потоках»

Представники Данії та Швеції 27 вересня 2022 року повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік — 1» у Балтійському морі лише через кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік — 2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.

У «Північному потоці — 1» постраждали обидві нитки: одна в морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці — 2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.

Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.

У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».

Наразі Данія, Німеччина та Швеція ще не завершили свої розслідування щодо проривів. Проте росія вже вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове.

Американські та німецькі медіа в березні 2023 року повідомили, що до вибухів причетна група українців, яка не пов'язана з урядом України. У Києві такі заяви відкидають.