Гаїті просить США та ООН відправити військових до країни після вбивства президента. У Штатах прохання відхилили

 Поліція проводить обшук у столичному районі Гаїті Морн-Кальвер, 9 липня 2021 року
Поліція проводить обшук у столичному районі Гаїті Морн-Кальвер, 9 липня 2021 рокуAP Photo/Joseph Odelyn

Влада Гаїті звернулася до США та ООН із проханням направити до країни іноземних військових для захисту ключової інфраструктури після вбивства президента Жовенеля Моїза. У США це прохання вже відхилили.

Про це пише BBC та Reuters.

Урядовець Гаїті Матіас П'єр заявив, що питання про допомогу США порушували під час розмови між тимчасовим прем'єр-міністром Клодом Жозефом і держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Однак представник адміністрації США відповів, що «наразі не планується надавати військову допомогу».

Влада Гаїті також спрямувала запити про відправлення іноземних військових до країни до посольства США та офісу ООН.

У листах чиновники зазначали, що ключова інфраструктура країни ㅡ порт, аеропорт та енергетична інфраструктура ㅡ можуть бути під загрозою.

Окрім того, у країні хочуть посилити безпеку для призначення виборів нового президента країни.

Хоча США не будуть надавати своїх військових, там пообіцяли відправити в Гаїті співробітників ФБР і Міністерства внутрішньої безпеки для допомоги в розслідуванні.

Політична місія ООН у Гаїті наразі вивчає лист з Гаїті. Представник ООН Хосе Луїс Діас зауважив, що за будь-яких обставин відправлення військ буде питанням Ради безпеки ООН.

Що передувало?

Уночі 7 липня на Гаїті у своїй резиденції був убитий президент країни Жовенель Моїз. Невідомі штурмували його резиденцію приблизно о першій ночі за місцевим часом (08:00 за Києвом). Вони пробралися у будинок і застрелили Моїза, а ще стріляли в його дружину.

Зараз дружина вбитого президента Мартін Моїз, яку поранили під час нападу, перебуває у стабільно критичному стані. Її вивезли на лікування до США.

Наразі правоохоронці у Гаїті визначили 28 людей, що можуть бути причетними до вбивства президента: 26 колумбійців та двоє громадян США гаїтянського походження.

Так, 17 людей затримані, ще 8 переховуються від слідства та кількох підозрюваних застрелили під час перестрілки з поліцією.

У Колумбії підтвердили, що деякі із затриманих є колишніми військовими. У США своєю чергою не змогли підтвердити, чи був затриманий хтось із громадян країни.

Прем'єр Гаїті Клод Жозеф заявив, що тимчасово виконуватиме обов'язки президента. Він оголосив у країні «стан облоги». Це означає, що всі кордони будуть закритими, а також тимчасово вводяться окремі положення воєнного стану. Наприклад, військові та національна поліція Гаїті отримають розширені повноваження.

53-річний Жовенель Моїз був на посаді з лютого 2017 року — після того, як його попередник Мішель Мартеллі пішов у відставку.

Моїза звинувачували в корупції та організації нападів на опонентів; його президенство позначилося постійними антиурядовими протестами.