«Земля досить велика для процвітання США й Китаю»: про що говорили Сі Цзіньпін і Блінкен?

Глава Китаю Сі Цзіньпін провів зустріч із державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Блінкен став найвищим посадовцем США, який відвідав Китай із моменту вступу на посаду президента Джо Байдена у 2021 році.
Про це повідомляє державне інформаційне агентство Китаю «Сіньхуа».
Доповнено о 14:24. Блінкен розповів, що під час переговорів сторони погодилися, що потрібно стабілізувати відносини. Вони говорили про регіональні та глобальні проблеми, зокрема війну росії проти України. Блінкен зазначив, що США вітали б конструктивну роль Китаю у співпраці з іншими країнами, щоби працювати у напрямі справедливого миру, який ґрунтується на принципах ООН.
Сполучені Штати та інші країни отримали запевнення від Китаю, що країна не відправляла й не буде відправляти озброєння росії для війни проти України: «Ми не бачили ніяких доказів зворотного. Але ми занепокоєні, що китайські фірми можуть поставляти технології, які росіяни можуть використовувати, щоб посилити агресію проти України. Ми закликали уряд Китаю бути пильними щодо цього».
Блінкен розповів, що Китай може відіграти ключову роль у полегшені проблеми із продуктовою безпекою і наголосив на важливості підтримки довготривалого розширення Чорноморської зернової ініціативи.
За словами держсека США, на зустрічі також обговорили порушення прав людини в Сіньцзяні, Тибеті, Гонконгу, затримання громадян США. Щодо Тайваню, то Блінкен повторив позицію США про визнання одного Китаю.
«Ця політика не змінилася, ми не підтримуємо незалежність Тайваню [...] Ми віддані виконанню наших зобов’язань щодо відносин із Тайванем, зокрема щодо впевненості, що Тайвань має спроможності для оборони», — сказав Блінкен.
Він зазначив, що США готові справ працювати з Китаєм у сферах спільного інтересу: клімату, макроекономічної стабільності, громадського здоров'я, продуктової безпеки, боротьби з наркотиками.
Сі Цзіньпін після зустрічі заявив, що «планета Земля досить велика, щоби вмістити розвиток і спільне процвітання Китаю і Сполучених Штатів», а міжнародна спільнота не хоче бачити конфлікту чи конфронтації між країнами й вибирати сторону.
Сі попросив Блінкена «передати його привіт президентові Байдену». Держсекретар США додав, що посадовців Китаю запросили до Вашингтона для продовження обговорень.
Що передувало?
За час свого дводенного візиту до Китаю Ентоні Блінкен також провів переговори із главою МЗС Китаю Цінь Ґаном і попереднім главою МЗС Ван Ї.
За даними CNN, тригодинна зустріч Блінкена з китайськими дипломатами підкреслила серйозні труднощі в подоланні недовіри. Ван Ї укотре звинуватив Вашингтон у «неправильному сприйнятті» Китаю як «першопричини» погіршення відносин між двома сторонами, вимагав від США припинити «придушення» технологічного розвитку Китаю і повторив, що Тайвань є одним із «основних інтересів» Китаю, щодо якого «немає місця для компромісу чи відступу».
Він додав, що візит Блінкена випав на «критичний момент у відносинах США і Китаю, коли потрібно зробити вибір між діалогом або конфронтацією, співпрацею або конфліктом».
Держдеп США зазначив, що Блінкен наголошував на важливості дипломатії та підтримки відкритих каналів зв’язку з усіх питань, «щоб зменшити ризик неправильного сприйняття і прорахунків», а також порушив питання про можливість вивчення співпраці з КНР у спільних транснаціональних питаннях, де інтереси країн збігаються.
І представники Китаю, і представники США назвали ці відвертими.
«Китайська сторона чітко висловила свою позицію, й обидві сторони погодилися дотримуватися спільних домовленостей, досягнутих президентом Байденом і мною на Балі», — сказав Сі Цзіньпін.
Він додав, що сторони також досягли прогресу й досягли згоди щодо деяких конкретних питань. Сі наголосив, що взаємодія між державами «завжди має базуватися на взаємній повазі й щирості».
«Я сподіваюся, що секретар Блінкен завдяки цьому візиту зможе зробити позитивний внесок у стабілізацію китайсько-американських відносин», — сказав Сі.
Зустріч Блінкена й Сі була очікуваною, але до останнього моменту жодна зі сторін не підтверджувала її.
Блінкен є найвищим чиновником США, який відвідав Китай із моменту вступу на посаду президента Байдена, і першим держсекретарем, який здійснив цю поїздку за п’ять років. Попередній візит держсекретаря США відклали, коли, ймовірно, китайська шпигунська повітряна куля пролетіла в повітряному просторі США.
Очікується, що його візит стане початком нового раунду візитів високопоставлених чиновників США й Китаю. Переговори Блінкена з китайськими посадовцями розглядають як ключовий лакмусовий папірець для того, щоб розрядити напруженість між країнами.
- Поділитися: