Глава НАЗК про протокол на Шмигаля: Сподіваємося, ця справа стане прикладом для керівника будь-якого рівня

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль
Прем'єр-міністр Денис ШмигальКабмін

Очільник Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков відкинув звинувачення у маніпуляціях через складання протоколу на прем'єр—міністра Дениса Шмигаля. Прем'єра звинувачують у розголошенні інформації про викривача корупції.

Про це Новіков сказав у коментарі hromadske.

Він зазначив, що НАЗК виконує свої повноваження відповідно до закону, «незалежно від днів, які залишилися прем'єр-міністру або комусь іншому на посаді».

«Наша мета — унеможливити корупцію. Це не можливо без того, щоб сформувалася культура викривання. Тому що викривачі — це люди, які беруть на себе відповідальність за те, щоб кожен корупційний злочин було виявлено [...] Сподіваємося, ця справа стане прикладом для керівника будь-якого рівня в Україні, щоб захищати викривача у будь-якій справі», — сказав глава НАЗК.

На брифінгу Новіков також нагадав, що у програмі президента Володимира Зеленського 2019 року зазначено, що кожен викривач буде захищений і отримає винагороду у розмірі 10% предмета корупційного злочину.

Восени набрали чинності перші рішення ВАКС про виплату винагороди викривачам. Але вже три місяці НАЗК працює над тим, щоб уряд здійснив виплату цих коштів, «як і обіцяв президент».

«Уряд, на жаль, блокує виплату цих коштів. Більше того, ми з'ясували, що не просто блокується виплата винагорода викривачам, а і сам уряд в окремих випадках, як у цьому випадку, порушує права викривачів», — сказав Новіков.

Глава НАЗК Олександр Новіков на брифінгу, Київ, 15 січня 2024 рокуДенис Булавін / hromadske

Про що йдеться?

НАЗК склало протокол на прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Агентство стверджує, що він незаконно розголосив інформацію про викривача корупції, яка стала йому відома під час виконання службових обов'язків.

Як зазначається, Шмигаль розглянув повідомлення про корупцію від викривача-працівника Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) та дав доручення опрацювати його і за результатами поінформувати заявника та Кабмін. При цьому, серед посадовців, які отримали доручення був голова КРАІЛ Іван Рудий, про дії якого і доповів викривач. Дізнавшись про це, Рудий порушив дисциплінарне провадження щодо викривача, зазначає НАЗК.

За цими фактами агентство з вересня проводило перевірку, а в грудні винесло приписи Шмигалю про проведення службового розслідування щодо Івана Рудого. Не отримавши відповіді на ці приписи, НАЗК направило прем'єру запит.

«Закон України один для всіх. Принаймні громадяни вимагають цього від влади в Україні. Однак прем'єр-міністр, мабуть, вважає інакше. Проігнорував виклик НАЗК, не з'явився для надання пояснень. Закон у такому випадку передбачає, що ми змушені скласти протокол на підставі наявних матеріалів і направити його до суду», — сказав Новіков.

Він пояснив, що роль НАЗК завершується на моменті підписання і спрямуванням протоколу до суду. Далі Офіс генпрокурора підтримує цей протокол і суд ухвалює рішення незалежно від НАЗК. Так, 10 січня матеріали щодо прем'єр-міністра направлені до суду.

У коментарі hromadske пресслужба прем'єра відкинула звинувачення, назвавши їх «черговою маніпуляцією напередодні закінчення терміну повноважень пана Новікова». Глава КРАІЛ Іван Рудий також назвав обвинувачення «абсолютно необгрунтованими» та заявив, що діяв «винятково в нормах та межах закону».