Глухий кут Telegram: чи заблокують соцмережу через російську пропаганду

Він зручний, швидкий, у ньому багато цікавих і корисних каналів. Можна і спілкуватися, і читати новини, і самим писати й непогано заробляти на рекламі. Так, це про Telegram. За результатами опитування, торік він став головним джерелом новин для більшості українців. На це вплинула і війна.
Але так само Telegram несе небезпеку: аналітики кажуть, що концентрація фейків тут найбільша з усіх соцмереж. Та й загалом Telegram називають «легальним даркнетом».
Нещодавно здійнялася чергова хвиля обговорення: як врегулювати діяльність платформи? Одні вважають, що це не має сенсу, а інші не проти.
Для блогерів-мільйонників це значитиме втрату авдиторії та доходу. Для анонімних каналів — і поготів. Розслідувачі писали, що та ж «Труха» може приносити сотні тисяч доларів.
Чи справді цю соцмережу хочуть невдовзі заблокувати — розбиралося hromadske.
Що не так з Telegram?
У листопаді заступниця директорки Internews в Україні Оксана Майдан казала, що в месенджері-соцмережі не контролюють заперечення воєнних злочинів; фейки — зокрема, діпфейки; політичну дезінформацію; прославлення російських лідерів і військових тощо. У той час, як у Meta, YouTube, TikTok та X це все або взагалі заборонено, або принаймні обмежено та хоч трохи контрольовано.
Ту ж саму популярну «Труху» публічно звинувачували в поширенні фейків і підігруванні російській пропаганді. У 2022 році урядовий проєкт «Фільтр» від Міністерства культури й інформполітики опублікував інструкцію — як зрозуміти, чи можна довіряти Telegram-каналу. «Труху» в цій публікації визначили як «інформаційний смітник».
Крім того, деякі анонімні канали-мільйонники, як-от «Легитимный» і «Резидент», взагалі є російськими пропагандистами. Ці два у січні поширювали наративи про те, що керівнику ОП Андрію Єрмаку та президенту Володимиру Зеленському байдуже на військових — цю кампанію примітили експерти Інституту масової інформації.
Тим часом у Головному управлінні розвідки стверджують, що росіяни масово закуповують і просувають Telegram-канали для розхитування ситуації в Україні.
Експерт ГО «Інститут дослідження кібервійни» Єгор Аушев називав Telegram «фактично легалізованим даркнетом», бо тут ще й розповсюджують зливи про українських військових, дитячу порнографію, продають наркотики — розповів він проєкту MediaSapiens.
Уже йдеться про блокування платформи?
Нещодавно в соцмережах написали про буцімто заяву комітету Верховної Ради з питань свободи слова, що «необхідно шукати шляхи для заборони» Telegram. Зокрема, про це говорив блогер-мільйонник Ігор Лаченков.
Голова цього комітету Ярослав Юрчишин у коментарі hromadske зазначив, що про блокування ніхто не говорив, а такий запит звучав з боку медійників. Посадовець і раніше наголошував, що це питання — наразі лише у дискусійній площині.
«Комітет готовий був стати майданчиком для обговорення механізмів зменшення російської пропаганди в Telegram. Але ті ж самі канали вирішили зробити гайп про заборону», — зауважив він.
Виникає логічне питання: якщо органи влади та політики заявляють про шкідливість Telegram, чому вони самі мають канал у цій соцмережі? До слова, колись ексзаступниця міністра оборони Ганна Маляр казала, що держава обрала Telegram для комунікації з народом на почату великої війни, бо «не було часу щось вигадувати».
Юрчишин зазначив, що вже є приклади, як-от у США, де заборонено державним органам користуватися TikTok. І додав, що у Норвегії TikTok і Telegram теж вважають небезпечними — там ними не рекомендують користуватися.
«Загалом, це питання не політичне, а безпекове. Тому якщо і будуть якісь кроки, то ініційовані СБУ чи Радою нацбезпеки й оборони. Якщо буде потрібне включення комітету — ми це зробимо», — пояснив посадовець.
А чи можна заблокувати Telegram?
Голова профільного комітету сказав, що технічно Україна вже блокувала російські соцмережі — «ВКонтакте» та «Одноклассники». Тоді противники таких заходів теж заявляли про утиски свободи слова, пригадує Юрчишин.
Постає питання про політичну волю для подібних рішень. Народні депутати теж використовують анонімні Telegram-канали для своєї вигоди. Наприклад, ІМІ писав, що згадки, виявлені під час моніторингу про Юлію Тимошенко, здебільшого мали ознаки джинси на користь політикині.
«Щодо наявності волі щодо блокування Telegram, то поки на пресконференцію влади ходять представники Telegram-каналів, — це питання скоріше риторичне», — прокоментував Юрчишин.
Нагадаємо, що «Труха» та ще низка Telegram-каналів заявили, що змогли отримати акредитацію на підсумкову пресконференцію президента Володимира Зеленського 19 грудня.
А таке блокування дало б результат?
Виникає ще одне питання: чи справді жорсткіші заходи спрацюють? Адже російська пропаганда звідти нікуди не дінеться. Можливо, краще просто підвищувати в українців рівень медіаграмотності? Юрчишин вважає, що на це підуть роки. Тоді як під час війни безпека, зокрема й інформаційна, потребує швидших рішень.
«Я сподіваюся на конструктивну взаємодію з адміністрацією Telegram. Якщо вдасться налагодити механізми адресного блокування російської дезінформації, то ні про які обмеження для мережі взагалі не треба буде говорити», — сказав він.
Позиція представників соцмережі
На початку лютого в українській розвідці визнали, що соцмережа Telegram містить у собі «цілу низку загроз для України». Представник ГУР Міноборони Андрій Юсов казав, що небезпеку становлять не окремі медіа на цій платформі, а власне сам Telegram.
Юсов наголосив, що з Telegram як компанією комунікувати найважче. Але робота триває: як на самій платформі, створюючи контент-руйнівник міфів, так і з погляду унормування діяльності цих майданчиків.
Згодом представники Telegram заявили, що платформа «є безпечною для українців». Її, мовляв, створили «спеціально для захисту користувачів від російського стеження», а його засновника Павла Дурова вислали з росії ще до виходу Telegram — з його слів, «за захист даних українців під час Революції гідності».
- Поділитися: