Ставки на спорт часто відображають аналітичні здібності гравців букмекерських контор. Водночас, ставки на вибори почасти — дзеркало соціологічних опитувань. В Україні на вибори поставили майже 100 тисяч людей.

Букмекерські контори — це не лише ставки на спорт. Зараз можна закластися не тільки на результат футбольного матчу «Шахтаря» і «Динамо» чи боксерського поєдинку Олександра Усика, а й на те, чим закінчиться «Гра престолів» або ж хто переможе на Євробаченні.

Вибори в Україні — не виняток. Тих, хто поставили на результат виборів, чимало. Беттинг-експерти підрахували: так чи інакше участь у ставках на президентську кампанію взяли близько 96 тисяч людей (0,2% населення). Ппереважно молодь.

Киянка Тетяна — одна з них. Вона поставила на перемогу Володимира Зеленського:

«Я зробила ставку в 500 гривень, і то заради сміху. Не вірила в те, що він може виграти, і не дуже цього хочу. Але коли зрозуміла, що він може стати президентом, вирішила, що у мене повинен бути якийсь втішний приз».

За словами дівчини, коли вона робила ставку, коефіцієнт був 2,8, тобто у разі перемоги Зеленського Тетяна отримає 1400 гривень, які планує віддати на благодійність.

Кожна ставка має свій коефіцієнт — число, на яке множиться поставлена сума, якщо гравець вгадує результат події. Що нижчий коефіцієнт, то більша ймовірність такого результату за оцінкою букмекерів. Якщо ви ставите на непопулярне рішення, то можете виграти чимало.

Іноді числа коливаються від одиниці до тисячі. Наприклад, якби Ігор Смєшко переміг у виборах, із його коефіцієнтом понад 50 — за 100 гривень ставки можна було б отримати більше п’яти тисяч гривень виграшу.

У випадку перемоги екс-податківця Романа Насірова «виторг» склав би понад 10 тисяч за сотню гривень.

Але якщо ставка не спрацює — гравець втратить гроші.

В Україні працює кілька беттингових сервісів. Кожен із них приймає ставки на вибори. Для цього потрібно лише зареєструватися, підтвердити свою особу і власне зробити ставку з картки.

Можна скористатися і послугами закордонних агентів. Щоправда, користувачі розповідають, що процес підтвердження особи там складніший. У Тетяни, наприклад, просили щонайменше два документи, які підтверджують особу, з іменем та прізвищем латинкою. Та вона мала лише один, тож довелося відмовитись.

Як вираховують показники кандидатів?

Коефіцієнт на певний результат вираховує співробітник букмекерської контори — аналітик. Щоправда беттинг-експерти кажуть — українські букмекери часто послуговуються ставками закордонних колег, під які й підганяють свої власні.

У беттинг-сервісі «Фаворит Спорт» Громадському розповіли, що на цифри впливає буквально все: і думка політологів, і соціологічні опитування, моніторинг преси, активність та висловлювання кандидатів, а також суспільні настрої в цілому — наприклад, у соціальних мережах.

Коли Петро Порошенко та Володимир Зеленський тільки розпочинали двобій про стадіон, у гібралтарського букмекера bwin за перемогу чинного президента на кожні 100 гривень можна було отримати 400, а за перемогу Зеленського — 122 гривні. Ще кілька днів тому — 295 проти 135. Тобто коефіцієнт на перемогу Зеленського зріс, а Порошенка — впав. Зараз коефіцієнти трохи повернулися на попередні позиції — 340 проти 128.

Але найбільше на показники впливають ті, хто роблять ставки, — що більше на кандидата ставлять грошей, то менший у нього коефіцієнт. Таке собі опитування гривнею.

Неформально букмекери розповідають, що часом спеціально роблять вищі ставки на менш привабливих кандидатів, аби привабити гравців. Найскладніше – видати перші коефіцієнти. Потім букмекерські контори коригують дані. У Parimatch відзначають, що розрахувати показники для виборів складніше, оскільки тут значно більше коливань та неврахованих факторів.

Часто соцопитування йдуть упритул із котируваннями букмекерів. Хоча й трапляються казуси — за ставками букмекерів США на останніх президентських виборах мала виграти Гілларі Клінтон. Букмекерські контори ставили на її перемогу — коефіцієнт був в середньому 1,5, водночас на перемогу Дональда Трампа — 4,1. Загалом, ставили переважно на демократку — на її частку припадало близько 75% ставок, соціологи теж пророкували їй крісло президента. Однак президентом став Трамп.

Поставити можна на все — починаючи від того, хто переможе та скільки відсотків набере, і закінчуючи тим, який кандидат отримає перевагу в конкретному районі Києва чи області.

Порахувати об’єми виплат, які доведеться здійснити букмекерам, зараз нереально. Наприклад, у Великобританії загальна сума виплат на ставках по голосуванню за Брексіт на кінець 2018 року передбачалась на рівні понад 100 мільйонів фунтів.

Поділитись: