Грецький парламент, попри масові протести студентів, схвалив появу в країні приватних університетів

Зіткнення поліції зі студентами перед парламентом під час демонстрації в Афінах, Греція, п’ятниця, 8 березня 2024 року
Зіткнення поліції зі студентами перед парламентом під час демонстрації в Афінах, Греція, п’ятниця, 8 березня 2024 рокуAP Photo / Thanassis Stavrakis

Парламент Греції підтримав законопроєкт, який дозволить створювати в країні приватні університети. Цьому передували дебати в парламенті та масові протести на вулицях.

Про це пише Reuters та ERT.

Законопроєкт увечері 8 березня підтримали 159 із 300 законодавців. Ще 129 були проти, а 11 утрималися від голосування. За проголосували депутати від панівної правоцентристської партії «Нова демократія» та ще один незалежний депутат.

Законопроєкт про недержавні університети є частиною урядової програми реформ, яка також включає закон про одностатеві шлюби, ухвалений у лютому, і покликаний вирівняти грецьке законодавство з рештою Європейського Союзу та посилити конкуренцію у вищій освіті.

Ухваленню документа передувала дискусія на «високих тонах». Прем’єр-міністр Кіріакос Міцотакіс наголошував, що відкриття приватних університетів допоможе зупинити відтік «десятків тисяч» грецьких студентів до закордонних вишів, що гальмує економіку, яка все ще оговтується від десятирічної фінансової кризи.

Натомість Стефанос Касселакіс із коаліції лівих СІРІЗА назвав законопроєкт «неконституційним бізнесом», який перетворить університети на супермаркети. Інші опозиційні партії також висловили свій протест законопроєкту, стверджуючи, що це негативно позначиться на державній освіті.

Тим часом на вулиці протестували студенти. У п’ятницю вдень, 8 березня, тисячі студентів вийшли на мітинг біля парламенту з транспарантами з написом «ні приватним університетам». Група протестувальників, яка відокремилася від основної частини, кидала в поліцію димові шашки, а поліція відповідала сльозогінним газом.

Міністр освіти та релігій Кіріакос П’єрракакіс в інтерв’ю газеті Parapolitika припустив, що перший недержавний університет запрацює в країні через 18 місяців, цитує ERT. Він спробував заспокоїти противників законопроєкту, наголосивши, що документ встановлює найжорсткіші регуляторні умови в Європі.

Крім того, депутати проголосували за збільшення щорічної стипендії на проживання на 500 євро для студентів регіональних університетів та посилення кількох державних вищих навчальних закладів.