Міжнародний валютний фонд затвердив 18-місячну програму підтримки України на 5 мільярдів доларів
Фото:

depositphotos

Уночі на сьогодні, 10 червня, Рада директорів Міжнародного валютного фонду підтримала нову кредитну програму співпраці stand-by для України. Загальний розмір кредиту становитиме 5 млрд доларів, з яких 2,1 млрд доларів МВФ перерахує вже завтра. На що підуть гроші та що за них має зробити Україна?
1

На яких умовах дали гроші?

Нова програма МВФ має формат stand-by — підтримка фінансової стабільності країни у період економічних криз. Вона триватиме 18 місяців (до грудня 2021 року). Попередня програма МВФ для України також була у форматі stand-by терміном 14 місяців та обсягом 3,9 млрд доларів (з яких український уряд отримав лише перший транш у розмірі 1,4 млрд доларів). Раніше повідомлялося, що в межах нової програми співпраці МВФ перерахує Україні загалом три транші: перші два у 2020 році, а останній — протягом 2021 року. 

Щоб МВФ дав гроші цього разу, уряд мав виконати дві умови — створення ринку сільськогосподарських земель та ухвалення так званого банківського закону (відомого ще як «антиколомойський»). Зараз конкретних вимог немає. «У теперішніх глобальних умовах Фонд розуміє, що країнам дуже важко планувати структурні реформи на декілька років наперед. Це проблема для багатьох урядів, не лише уряду Дениса Шмигаля. І рішення змінити програму не є специфічним рішенням МВФ для України — за останні 2 місяці МВФ не затвердив жодної нової програми EFF», — повідомив представник України в МВФ Владислав Рашкован.

Він очікує, що новий формат співпраці України з МВФ спростить доступ до траншів кредиту, адже програма stand-by передбачає фінансову підтримку урядів на період кризи без обов’язку проводити складні структурні реформи. А у програмі EFF отримання кожного траншу вимагало б фактичних результатів з трансформації економіки. Наразі тексту меморандуму між Україною та МВФ немає, однак про вимоги Фонду раніше повідомляв прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Голова уряду називав зокрема такі вимоги: забезпечення прозорої роботи державних банків та державних підприємств, реформа Антимонопольного комітету, збереження принципу «гроші ходять за пацієнтом» у медичній галузі, продовження реформи у газовій сфері тощо. 

2

Куди підуть гроші?

Підтримка МВФ необхідна для того, щоб покрити дефіцит бюджету — майже 300 млрд грн. Після початку карантину Верховна Рада внесла зміни до бюджету на 2020 рік, збільшивши видатки та зменшивши план з доходів. Гроші від МВФ, зокрема перший транш, мають піти одразу до бюджету та покрити частину дефіциту. 

«До кінця 2020 року уряду потрібно виплатити кредиторам 3-4 мільярди доларів. Наступний великий пік виплат за держборгом буде у вересні», — зазначив Олександр Паращій, керівник відділу досліджень в Concorde Capital.

Загалом у міністерстві фінансів України очікують, що МВФ перерахує Україні 4 транші. Всі кошти нового кредиту МВФ зарахують до державного бюджету.

3

Чи врятують нас ці кошти?

Окрім покриття дефіциту, ця співпраця дасть можливість залучити інші кредити. «Це сигнал інвесторам про подальший рух у бік реформ і розвиток економіки. Зараз, зі зростанням нестабільності у світі, програма МВФ дозволить не тільки отримати кошти до бюджету, але й відкрити інші джерела фінансування. Тому допомогу від МВФ можна назвати своєрідним рятувальним жилетом для фінансової стабільності країни», — повідомив hromadske старший фінансист групи ICU Тарас Котович. Принаймні 1 млрд доларів обіцяє Світовий банк, а 1,7 мільярда євро — ЄС (з них 500 мільйонів євро погодилися перерахувати вже 10 червня, за декілька годин після затвердження програми МВФ). «Не виключено, що програма з МВФ та своєчасні боргові виплати дозволять Мінфіну ближче до кінця року повернутися на ринок із новим випуском єврооблігацій», — додав Котович.

Поділитись: